Το Βήμα του ΑσθενήΠαθήσεις - Χρόνιες παθήσειςΔιάγνωση των χρόνιων παθήσεων

ΥΠΕΡΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ...προσωπική ιστορία 3.....πιθανές επιδράσεις στον εγκέφαλο

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 5008 επισκέπτες - 0 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

rochelle lambiris
Μέλος

Δημοσίευση: 28 Ιουλίου 2017

Αφορά: Χρόνιος Πόνος, Χρόνια Κόπωση, Υπέρταση, Οφθαλμική Αλλεργία, Οστεοπόρωση, Νεφροπάθεια, Λιθίαση, Κινητικά προβλήματα, Κατάθλιψη, Διαταραχές του ύπνου, Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, Γαστρίτιδα, Γαστρεντερίτιδα, Άνοια, Αλζχάιμερ

Συχνά αναρωτιέμαι πόσο πιο γρήγορα θα μπορούσα να τελειώσω το Parathyroid Journey μου (2007-2014) αν οι γιατροί που ήταν υπεύθυνοι για την ψυχική υγεία μου είχαν ελέγξει την ΡΤΗ και το ασβέστιο μου.
Εκτός από τις πέτρες στα νεφρά, τα κύρια συμπτώματά μου ήταν όλα ψυχολογικά: Νόμιζα ακόμα ότι είχα την ασθένεια του Αλτσχάιμερ όταν άρχισα να αντιμετωπίζω προβλήματα με τη μνήμη μου. Αλλά όλοι οι γιατροί είπαν ότι σχετίζονταν με την κατάθλιψή μου και μου δόθηκε κάθε φάρμακο κατάθλιψης χωρίς αποτέλεσμα. Ήμουν σε τρία ψυχιατρικά νοσοκομεία από το 2008 έως το 2012 για φάρμακα και θεραπεία, αλλά ούτε και μία φορά ελέγχθηκε το ασβέστιο και η ΡΤΗ μου. Ήμουν ένα βήμα μακριά από τη θεραπεία σοκ στον εγκέφαλό μου όταν έμαθα για τον υπερπαραθυρεοειδισμό.....

• Απάντηση

Απαντήσεις

efi4
Μέλος

#1 Δημοσίευση: 31 Ιουλίου 2017

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα να έχετε,

Με ενδιαφέρον διαβάζω τις ιστορίες σας. Σύνθετα προβλήματα, αλλά αν οι ιατροί, στην περίπτωση ψυχίατροι, ήταν ποιο καλά εκπαιδευμένοι, αν αντιμετώπιζαν τον ασθενή στην ολότητα του, ψυχή και σώμα δηλαδή, τότε πολλά παρατράγουδα θα είχαν αποφευχθεί.

Ας μην αναρωτιούνται οι ιατροί γιατί ο κόσμος καταφεύγει στο διαδίκτυο για να βρει λύσεις για την περίπτωση του. Φυσικά στον ειδικό καταλήγεις αλλά η προσωπική αναζήτηση χρειάζεται. Νομίζω ότι όλοι οι ασθενείς σπάνιων ασθενειών το γνωρίζουν καλά.

Παρακαλώ κρατήστε μας ενήμερους.

• Απάντηση

rochelle lambiris
Μέλος

#2 Δημοσίευση: 31 Ιουλίου 2017

Αρχική δημοσίευση #1:
Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα να έχετε, Με ενδιαφέρον διαβάζω τις ιστορίες σας. Σύνθετα προβλήματα, αλλά αν οι ιατροί, στην περίπτωση ψυχίατροι, ήταν ποιο καλά εκπαιδευμένοι, αν αντιμετώπιζαν τον ασθενή στην ολότητα του, ψυχή και σώμα δηλαδή, τότε πολλά παρατράγουδα θα είχαν απο...

Καλησπέρα! Το κλειδί για την αναγνώριση των πιθανών συμπτωμάτων μιας ασθένειας σε πρώιμο στάδιο εξαρτάται σίγουρα από το ότι οι ενδιαφερόμενοι γιατροί είναι καλά εκπαιδευμένοι και έχουν πείρα. Πιστεύω ότι σταδιακά τα πράγματα θα βελτιωθούν. Μέχρι τότε, ο Δρ Google θα μας βοηθήσει τουλάχιστον να μάθουμε ποιες ερωτήσεις πρέπει να θέσουμε ......

• Απάντηση

Διαχειριστής
Διαχειριστής

#3 Δημοσίευση: 1 Αυγούστου 2017

Αρχική δημοσίευση #2:
Καλησπέρα! Το κλειδί για την αναγνώριση των πιθανών συμπτωμάτων μιας ασθένειας σε πρώιμο στάδιο εξαρτάται σίγουρα από το ότι οι ενδιαφερόμενοι γιατροί είναι καλά εκπαιδευμένοι και έχουν πείρα. Πιστεύω ότι σταδιακά τα πράγματα θα βελτιωθούν. Μέχρι τότε, ο Δρ Google θα μας βοηθήσει...

Οι γιατροί πρέπει και επιβάλλεται να εκπαιδευτούν για οποιαδήποτε σπάνια ή μη ασθένεια. Το google είναι βέβαια μια σημαντική πηγή ειδήσεων, όμως σε κάθε περίπτωση όχι καταλυτική μιας και εκεί γράφονται και πράγματα που δεν ισχύουν ή δεν είναι αληθή. Χαιρόμαστε πολύ που μας πληροφορείτε για την εν λόγω ασθένεια αλλά πολύ περισσότερο που οι αναγνώστες μαθαίνουν και ενημερώνονται.

• Απάντηση

efi4
Μέλος

#4 Δημοσίευση: 1 Αυγούστου 2017
Τροποποίηση: 1 Αυγούστου 2017

Καλημέρα σας κύριε διαχειριστή,
Δεν μιλάμε για ειδήσεις, αλλά για πληροφορίες σε συμπτώματα, σε πιθανές αιτίες κλπ. Στην περίπτωση των σπάνιων ασθενειών η ιατρική, χρειάζεται αναζήτηση, διερεύνηση των στοιχείων, αξιολόγηση των συμπτωμάτων, βαθιά γνώση της βιβλιογραφίας.

Όπως οι detectives ερευνούν όλα τα στοιχεία και κάνουν όλα τα πιθανά σενάρια έτσι θα πρέπει να κάνουν και οι ιατροί, άλλωστε για αυτό σπουδάζουν τόσα πολλά χρόνια.

• Απάντηση

rochelle lambiris
Μέλος

#5 Δημοσίευση: 1 Αυγούστου 2017

Συμφωνώ απόλυτα!

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Τι αλλάζει από την 1η Νοεμβρίου στην αιμοδοσίαΤι αλλάζει από την 1η Νοεμβρίου στην αιμοδοσία

Ηλεκτρονική ταυτότητα θα παρέχεται στους εθελοντές, ενώ οι σύλλογοί τους θα οργανώνουν καμπάνιες μόνο σε συνεννόηση με το ΕΚΕΑ.... Περισσότερα »

Πώς θα σταματήσω την υπερφαγία;Πώς θα σταματήσω την υπερφαγία;

Η υπερφαγία δεν μας εμποδίζει μόνο να χάσουμε κιλά, αλλά μας βάζει σε κίνδυνο για σοβαρές επιπλοκές. Πώς θα την ελέγξουμε;... Περισσότερα »

Το παιδί μου φοβάται το σκοτάδι: Τι να κάνω;Το παιδί μου φοβάται το σκοτάδι: Τι να κάνω;

Τι μπορείτε να κάνετε για να βοηθήσετε το παιδί σας να σταματήσει να φοβάται και να συνεχίσει να κοιμάται στο κρεβάτι του;... Περισσότερα »

Πολλαπλή σκλήρυνση: Πώς θα ανακουφιστείτε από τους πόνους Πολλαπλή σκλήρυνση: Πώς θα ανακουφιστείτε από τους πόνους

Οι ασθενείς που πάσχουν από τη νευρολογική νόσο αντιμετωπίζουν πόνους—πώς θα ανακουφιστούν, όμως;... Περισσότερα »

Video - Μεγάλη εκστρατεία ενημέρωσης του κοινού για τα εμβόλια

Mία μεγάλη ενημερωτική εκστρατεία ξεκίνησε στη χώρα μας με βασικό μήνυμα ‘Εμβολιάζομαι – Θωρακίζομαι’, με σκοπό την αφύπνιση του κοινού για την αξία του εμβολιασμού. Η ενημερωτική καμπάνια τελεί υπό ... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2017  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης