ΥΠΕΡΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ....τι ειναι ΟΜΙΧΛΗ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ?

Συχνά ακούμε ότι τα άτομα με ΥΠΕΡΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟ πάσχουν από την ΟΜΙΧΛΗ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ. Αλλά για όσους από εμάς που δεν το έχουμε βιώσει, μπορεί να...

Παρασκευή, 20 Οκτωβρίου 2017, 15:45
HYPERPARATHYROIDISM SUPPORT AND INFORMATION

Συχνά ακούμε ότι τα άτομα με ΥΠΕΡΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟ πάσχουν από την ΟΜΙΧΛΗ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ. Αλλά για όσους από εμάς που δεν το έχουμε βιώσει, μπορεί να είναι δύσκολο για μας να καταλάβουμε πραγματικά πόσο εξουθενωτικό μπορεί να είναι αυτό. Τα παρακάτω σχόλια προέρχονται από ένα άρθρο από το Parathyroid Peeps, που ονομάζεται ”Παραμείνετε ήρεμοι ... Δεν είστε τρελοί” (βλ. σύνδεσμο παρακάτω).
1. Δεν μπορώ να βρω τα λόγια που θέλω. Παίρνω περισσότερο χρόνο για να απαντήσω σε ερωτήσεις ή δεν καταλαβαίνω τις ερωτήσεις που μου κάνουν οι άνθρωποι.
2. Η ομίχλη του εγκεφάλου για μένα ήταν πως δεν μπόρεσα να θυμηθώ τα απλούστερα πράγματα. Το μυαλό μου δεν μπορούσε να λειτουργήσει αρκετά γρήγορα για να συμβαδίσει με μια λογική συζήτηση. Λόγια, ονόματα, μέρη.... θα με διαφεύγουν όλα. Δεν ήμουν πλέον σε θέση να διαβάσω, η κατανόησή μου έφυγε.
3. Η ομίχλη του εγκεφάλου ξεκίνησε για μένα με σχεδόν ένα συναίσθημα υπνοβασίας. Δεν παρατηρώ πραγματικά τα άκρα μου μέχρι να συγκρουστώ σε κάτι ...... και στη συνέχεια αισθάνομαι ότι δεν πρέπει να οδηγώ γιατί είμαι σε μια κατάσταση ονείρου ή ότι θα μπορούσα να κοιμηθώ στο φανάρι ....
4. ... θα μπορούσε να συμβεί όταν οδηγούσα. Θα ήθελα να μάθω πού ήθελα να πάω (έχοντας περάσει από κει 50000 φορές), αλλά δεν μπορούσα να θυμηθώ τον δρόμο ... Και στην ομιλία, κάποτε ήταν σαν να ... δεν υπήρχε σύνδεση μεταξύ του εγκεφάλου μου και της γλώσσας μου. Πραγματικά παράξενο και μερικές φορές πολύ τρομακτικό ...
5. Χρησιμοποίησα ένα χρονοδιακόπτη για τα πάντα: εάν άφηνα τον σκύλο έξω θα έβαζα το χρονοδιακόπτη εάν ήταν χειμώνας, για να μην τον ξεχάσω στο κρύο. Αν γέμισα το λουτρό, έβαλα το χρονοδιακόπτη, ώστε να μην ξεχειλίζει
6. Για όποιον έχει παρακολουθήσει ένα αγαπημένο πρόσωπο να αναπτύξει άνοια, είναι σαν αυτό...... Ξεχνώντας πώς να πραγματοποιούν καθημερινές εργασίες όπως το λούσιμο των μαλλιών μου ή την οδήγηση του αυτοκινήτου.
7. Θολή όραση, να μην μπορώ να συγκεντρωθώ, να μη καταλάβω τι μου είπαν ...... ..σαν να μου έλεγαν απόλυτα σκουπίδια ... ..

REMAIN CALM...YOU’RE NOT CRAZY from [email protected]

ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ