Το Βήμα του ΑσθενήΚαθημερινότητα & περίθαλψηΕναλλακτικές θεραπείες

Για τις εναλλακτικές μορφές θεραπείας και τις έριδες μεταξύ κλασικών και εναλλακτικών ιατρών

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 8842 επισκέπτες - 3 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

turiasauria
Μέλος

#92 Δημοσίευση: 30 Νοεμβρίου 2014

Αρχική δημοσίευση #91:
Σε ποιά θέματα έχεις βρεί λύση? Εγώ που δοκίμασα ενα χρόνο ομοιοπαθητική για κατάθλιψη, αντί καλύτερα γινόμουνα χειρότερα. Τελικά κατέφυγα στα φάρμακα και κάποια στιγμή βρέθηκε το κατάλληλο....

Μα το θέμα αγαπητέ / αγαπητή μου είναι πως η δική σας υποκειμενική και συγκεκριμένη εμπειρία, δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα ή όχι μιας θεραπευτικής αγωγής. Το ότι εσάς συγκεκριμένα δεν σας βοήθησε δεν σημαίνει τίποτα. Κάποιους ασθενείς δεν τους έχουν βοηθήσει οι χημειοθεραπείες στο ελάχιστο. θα καταργήσουμε τις χημειοθεραπείες? Όχι! Επίσης, κάποιους ασθενείς τους έχει βοηθήσει η πίστη τους στον Άγιο Παντελεήμονα! Τι θα κάνουμε? Θα βάλουμε την θεραπεία με προσευχές και εικόνες στον Άγιο Παντελεήμονα στα νοσοκομεία και την θεραπευτική πρακτική? Όχι! Το θέμα είναι πως κάποια θεραπεία έχει κάποια επιστημονική βάση. Κάποια θεωρητική επιστημονικά βάση που να μας λέει πως λειτουργεί και κάποια πειραματική επιστημονική βάση ώστε να γίνεται μία διπλή τυφλή μελέτη σχετικά με το πως έχει αποτελέσματα πολύ καλύτερα από τα Placebo. Η Ομοιοπαθητική δεν θεωρείτε επιστήμη όχι γιατί δεν βοήθησε εσάς, αλλά γιατί δεν πληρεί (ακόμη έστω) τους παραπάνω κανόνες.

• Απάντηση

preeti
Μέλος

#93 Δημοσίευση: 22 Ιανουαρίου 2015
Τροποποίηση: 22 Ιανουαρίου 2015

Παρακολουθώ πως η συζήτηση επικεντρώνεται στις έξωθεν θεραπείες, δηλ. στην ομοιοπαθητική και στην κλασική ιατρική. Πολλές φορές η θεραπεία ξεκινά από μέσα μας, και μπορεί να ξεκινήσει με μία ερώτηση: ”Γιατί μου συμβαίνει αυτό?”
Όταν την κάνουμε αυτή την ερώτηση με πλήρη επίγνωση, τότε θα βρεθούν και οι κατάλληλες μέθοδοι για να θεραπευτούμε.
Έχουμε μάθει πως η α-σθένεια είναι κάτι κακό, και προσπαθούμε να της επιτεθούμε απ’ έξω με διάφορα ”όπλα”. Όταν κατανοήσουμε πως η α-σθένεια είναι μία καλή φίλη που θέλει να μας δείξει πού έχουμε χάσει το σθένος μας, τότε ανοίγουμε τον δρόμο που θα μας οδηγήσει στην κατάλληλη θεραπεία για εμάς.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να προσπαθεί ο ένας να ακυρώσει τον άλλον μέσα σ’ αυτή την συζήτηση. Αυτό δείχνει εμπάθεια και έλλειψη σεβασμού στον συνομιλητή μας και στην προσωπική του εμπειρία.
Ο καθένας μας είναι μοναδικός και η θεραπεία για τον καθένα μας είναι μοναδική επίσης.

• Απάντηση

turiasauria
Μέλος

#94 Δημοσίευση: 22 Ιανουαρίου 2015

Αρχική δημοσίευση #93:
Παρακολουθώ πως η συζήτηση επικεντρώνεται στις έξωθεν θεραπείες, δηλ. στην ομοιοπαθητική και στην κλασική ιατρική. Πολλές φορές η θεραπεία ξεκινά από μέσα μας, και μπορεί να ξεκινήσει με μία ερώτηση: ”Γιατί μου συμβαίνει αυτό?”Όταν την κάνουμε αυτή την ερώτηση με πλήρη επίγνωση, ...

Γράφετε πως: ”Παρακολουθώ πως η συζήτηση επικεντρώνεται στις έξωθεν θεραπείες”. Με τον όρο ”έξωθεν θεραπείες” εννοείτε πως υπάρχουν και ”έσωθεν θεραπείες”? Μπορείτε να μας πείτε πως διακρίνουμε την μία από την άλλη και να μας δώσετε και κάποια παραδείγματα αν έχετε την καλοσύνη?

• Απάντηση

efi4
Μέλος

#95 Δημοσίευση: 29 Ιουλίου 2016

Απ’ ότι βλέπω οι απόψεις διίστανται και ο καθένας έχει απόλυτη άποψη για το θέμα. Αγεφύρωτες διαφορές, όλοι σε όλα.

Εγώ εδώ και 2 χρόνια κάνω θεραπεία με μεγάλες ποσότητες βιταμινών και μετά από 18 χρόνια όλων των ειδών των θεραπειών, είναι η 1η φορά που έχω τόσο καλή υγεία, παρά το χρόνια αυτοάνοσο νευρολογικό μου πρόβλημα.

Αυτή την θεραπεία σε ποια κατηγορία την εντάσσετε? Στις συμβατικές ή στις εναλλακτικές θεραπείες? Κανένας γιατρός συμβατικός ή εναλλακτικός δεν δέχεται να με κουράρει. Όλοι είναι κολλημένοι στις απόψεις τους και θεραπεία με πολύ καλή πρόγνωση, δεν είναι κάτι που είναι διατεθειμένοι να δεχτούν.

Δεν υπάρχει τίποτε απόλυτο σε αυτήν στην ζωή. Ο κάθε ένας βάσει ενστίκτου ξέρει τι είναι καλό για αυτόν.

• Απάντηση
Σελίδες: Προηγούμενη
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Στοματική υγιεινή: Τα βασικά που πρέπει να γνωρίζετεΣτοματική υγιεινή: Τα βασικά που πρέπει να γνωρίζετε

Ξέρετε πως πρέπει να βουρτσίζετε τα δόντια σας τακτικά, αλλά μήπως οι γνώσεις σας για την στοματική υγιεινή σταματούν εκεί;... Περισσότερα »

Ποιους καλύπτουν και πώς αυτοαξιολογούνται οι ΤΟΜΥΠοιους καλύπτουν και πώς αυτοαξιολογούνται οι ΤΟΜΥ

Πιλοτικά θα λειτουργήσουν τους πρώτους 11 μήνες οι Τοπικές Ομάδες Υγείας, οι οποίες θα περάσουν σε επόμενο στάδιο χρηματοδότησης, έπειτα από αυτο - αξιολόγηση.... Περισσότερα »

Πώς να καταλάβετε αν κάποιος αγαπημένος σας είναι εθισμένοςΠώς να καταλάβετε αν κάποιος αγαπημένος σας είναι εθισμένος

Οι εθισμοί καταστρέφουν τους ανθρώπους, και τις σχέσεις τους. Πώς θα καταλάβετε αν κάποιο αγαπημένο σας πρόσωπο έχει εθισμό, και τι μπορείτε να κάνετε;... Περισσότερα »

Τα καλύτερα σνακ για να ρίξουμε τη χοληστερόληΤα καλύτερα σνακ για να ρίξουμε τη χοληστερόλη

Αν τα επίπεδα χοληστερόλης σας είναι αυξημένα, μπορείτε να τα ελαττώσετε με τα παρακάτω υγιεινά και πεντανόστιμα σνακ…... Περισσότερα »

Video - Ημερίδα με θέμα ‘Νεότερες εξελίξεις στα Νοσήματα του Ήπατος VII’

Στην Ημερίδα με θέμα «Νεότερες εξελίξεις στα Νοσήματα του Ήπατος VII» που διοργανώθηκε για έβδομη συνεχόμενη χρονιά από το Ηπατολογικό Τμήμα του ΥΓΕΙΑ, συμμετείχαν έμπειροι ομιλητές, με σημαντικό διαγνωστικό ... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2017  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης