Το Βήμα του ΑσθενήΠαροχέςΕργασιακά θέματα

Εργαζόμενος με πρόβλημα υγείας: διακρίσεις και ταμπού

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 7545 επισκέπτες - 0 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

tired
Μέλος

Δημοσίευση: 9 Μαρτίου 2015

Πόσες φορές δεν το έχουμε συναντήσει, να βρισκόμαστε σε κάποιο εργασιακό χώρο και τα σχόλια να πέφτουν βροχή για το άτομο εκείνο που πάσχει από κάποια ασθένεια και εργάζεται. Συνήθως τα σχόλια έχουν να κάνουν είτε με την λύπηση ή την κακεντρέχεια ότι δήθεν αυτός/ή τυγχάνει προνομίων αλλά και την μουρμούρα ότι δεν κάνει καλά την δουλειά του/της λόγω της ασθένειας. Στην Ελλάδα είμαστε ακόμη πολύ πίσω για να θεωρούμαστε ανεκτική κοινωνία. Και ό αύξων ρατσισμός δεν αφορά μόνο το χρώμα ή την εθνικότητα. Δυστυχώς....

• Απάντηση

Απαντήσεις

chr.pap
Μέλος

#1 Δημοσίευση: 9 Μαρτίου 2015

Μου έχει τύχει προσωπικά στον χώρο που εργάζομαι. Συνάδελφος να φορά μάσκα για να αποφύγει τα μικρόβια για κάποιο πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζει και οι υπόλοιποι εργαζόμενοι να τον κοιτούν με καχυποψία λες και είναι μίασμα, με τον φόβο μην κολλήσουν κάτι. Δεν ξέρουν ότι ο άνθρωπος την φορούσε για δική του προστασία! Μέχρι εκεί τους έκοβε....

Παραπληροφόρηση παντού.

• Απάντηση

tired
Μέλος

#2 Δημοσίευση: 10 Μαρτίου 2015

Πράγματι, αυτό που συμβαίνει με τους ανθρώπους με προβλήματα υγείας στον εργασιακό χώρο είναι ότι αρκετοί τους συμπεριφέρονται με κακεντρέχεια, άλλοι με καχυποψία και άλλοι με λύπηση. Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που πραγματικά κατανοούν την θέση τους.

• Απάντηση

stellaa
Μέλος

#3 Δημοσίευση: 10 Μαρτίου 2015

Αρχική δημοσίευση #2:
Πράγματι, αυτό που συμβαίνει με τους ανθρώπους με προβλήματα υγείας στον εργασιακό χώρο είναι ότι αρκετοί τους συμπεριφέρονται με κακεντρέχεια, άλλοι με καχυποψία και άλλοι με λύπηση. Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που πραγματικά κατανοούν την θέση τους....

Εξαρτάται φυσικά από το είδος του προβλήματος κι αν είναι εφικτό να κρυφτεί. Είναι μερικά που κρύβονται.
Ομολογώ ότι δεν μου αρέσει ούτε η λύπηση, ούτε το να απολαμβάνω προνόμια, ούτε καν να ξέρουν τι έχει συμβεί. Παρόλο που έχω ενημερώσει την διευθύντρια για το τι έχει συμβεί, δεν έχω ζητήσει ούτε μια μέρα χαριστική άδεια. Έχω λείψει όλη κι όλη μια μέρα γι’ αυτό τον λόγο και πάλι επανήλθα χωρίς να μιλήσω καθόλου για το τι συνέβη εκείνη την ημέρα.
Η κατάσταση της υγείας μου είναι δική μου υπόθεση και δεν ενδιαφέρει κανέναν άλλον.

• Απάντηση

efi4
Μέλος

#4 Δημοσίευση: 10 Μαρτίου 2015

Αρχική δημοσίευση #3:
Εξαρτάται φυσικά από το είδος του προβλήματος κι αν είναι εφικτό να κρυφτεί. Είναι μερικά που κρύβονται. Ομολογώ ότι δεν μου αρέσει ούτε η λύπηση, ούτε το να απολαμβάνω προνόμια, ούτε καν να ξέρουν τι έχει συμβεί. Παρόλο που έχω ενημερώσει την διευθύντρια για το τι έχει συμβεί, δ...

Καλησπέρα stellaa, πολύ χαίρομαι που σε βλέπω και σε αυτήν την τόσο ενδιαφέρουσα συζήτηση. Πολλές φορές οι ασθενείς προσπαθούμε περισσότερο από τους υπόλοιπους. Άλλες φορές για να αποδείξουμε την αξία και τις ικανότητες μας, στους εαυτούς μας και στους άλλους. Άλλοτε γιατί φοβόμαστε ότι αν χάσουμε την θέση μας, σε μια πολύ δύσκολη συγκυρία, δεν θα είναι εύκολο να ξαναβρούμε δουλειά.
Είναι προσωπική μας επιλογή αν θα πούμε το πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζουμε.

• Απάντηση

stellaa
Μέλος

#5 Δημοσίευση: 11 Μαρτίου 2015

Έχω συνάδελφο με Λέμφωμα Χότζκιν, η οποία δεν έχει ενοχλήσει στο παραμικρό την υπηρεσία με το πρόβλημα που αντιμετωπίζει. Είναι ευχάριστη, κεφάτη, ορεξάτη με τη δουλειά της, φιλικότατη. Φυσικά έλλειψε ένα μικρό διάστημα - όταν έκανε κάποιες θεραπείες - αλλά από τότε που επέστρεψε και μετά, είναι πιο πρόθυμη από ποτέ. Δεν θέλει ούτε εκείνη να βάζει μπροστά την ασθένειά της για να κερδίζει προνόμια. Την έχω ως παράδειγμα γιατί φυσικά το δικό μου πρόβλημα είναι απείρως πιο ήπιο από το δικό της. Τουλάχιστον έτσι νιώθω.
Χαίρομαι γι’ αυτήν που ξεπέρασε τους κινδύνους και είμαστε όλοι οι συνάδελφοι στο πλευρό της για να νιώθει σαν να μην συνέβη ποτέ η άτυχη φάση της ζωής της

• Απάντηση

fzai
Μέλος

#6 Δημοσίευση: 11 Μαρτίου 2015

Αρχική δημοσίευση #5:
Έχω συνάδελφο με Λέμφωμα Χότζκιν, η οποία δεν έχει ενοχλήσει στο παραμικρό την υπηρεσία με το πρόβλημα που αντιμετωπίζει. Είναι ευχάριστη, κεφάτη, ορεξάτη με τη δουλειά της, φιλικότατη. Φυσικά έλλειψε ένα μικρό διάστημα - όταν έκανε κάποιες θεραπείες - αλλά από τότε που επέστρεψε...

Eίναι πράγματι αξιοθαύμαστοι όσοι το παλεύουν έτσι και με αυτή την συμπεριφορά, καθώς ούτε σημαία κάνουν το πρόβλημά τους, ούτε μεμψοιμοιρούν.

Ένα ζωντανό παράδειγμα για όλους!

• Απάντηση

efi4
Μέλος

#7 Δημοσίευση: 11 Μαρτίου 2015

Αρχική δημοσίευση #5:
Έχω συνάδελφο με Λέμφωμα Χότζκιν, η οποία δεν έχει ενοχλήσει στο παραμικρό την υπηρεσία με το πρόβλημα που αντιμετωπίζει. Είναι ευχάριστη, κεφάτη, ορεξάτη με τη δουλειά της, φιλικότατη. Φυσικά έλλειψε ένα μικρό διάστημα - όταν έκανε κάποιες θεραπείες - αλλά από τότε που επέστρεψε...

Όταν περνάς ένα σοβαρό πρόβλημα υγεία, βλέπεις την ζωή με άλλο μάτι. Τα απλά γίνονται σημαντικά. Η κάθε μέρα γίνεται λόγος γιορτής. Πραγματικά αναθεωρείς πολλά!

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Στοματική υγιεινή: Τα βασικά που πρέπει να γνωρίζετεΣτοματική υγιεινή: Τα βασικά που πρέπει να γνωρίζετε

Ξέρετε πως πρέπει να βουρτσίζετε τα δόντια σας τακτικά, αλλά μήπως οι γνώσεις σας για την στοματική υγιεινή σταματούν εκεί;... Περισσότερα »

Ποιους καλύπτουν και πώς αυτοαξιολογούνται οι ΤΟΜΥΠοιους καλύπτουν και πώς αυτοαξιολογούνται οι ΤΟΜΥ

Πιλοτικά θα λειτουργήσουν τους πρώτους 11 μήνες οι Τοπικές Ομάδες Υγείας, οι οποίες θα περάσουν σε επόμενο στάδιο χρηματοδότησης, έπειτα από αυτο - αξιολόγηση.... Περισσότερα »

Πώς να καταλάβετε αν κάποιος αγαπημένος σας είναι εθισμένοςΠώς να καταλάβετε αν κάποιος αγαπημένος σας είναι εθισμένος

Οι εθισμοί καταστρέφουν τους ανθρώπους, και τις σχέσεις τους. Πώς θα καταλάβετε αν κάποιο αγαπημένο σας πρόσωπο έχει εθισμό, και τι μπορείτε να κάνετε;... Περισσότερα »

Τα καλύτερα σνακ για να ρίξουμε τη χοληστερόληΤα καλύτερα σνακ για να ρίξουμε τη χοληστερόλη

Αν τα επίπεδα χοληστερόλης σας είναι αυξημένα, μπορείτε να τα ελαττώσετε με τα παρακάτω υγιεινά και πεντανόστιμα σνακ…... Περισσότερα »

Video - Ημερίδα με θέμα ‘Νεότερες εξελίξεις στα Νοσήματα του Ήπατος VII’

Στην Ημερίδα με θέμα «Νεότερες εξελίξεις στα Νοσήματα του Ήπατος VII» που διοργανώθηκε για έβδομη συνεχόμενη χρονιά από το Ηπατολογικό Τμήμα του ΥΓΕΙΑ, συμμετείχαν έμπειροι ομιλητές, με σημαντικό διαγνωστικό ... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2017  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης