Το Βήμα του ΑσθενήΓενικές ΣυζητήσειςΕθελοντισμός

Όραμα Ελπίδας : Γίνε κι εσύ εθελοντής δότης μυελού των οστών

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 9624 επισκέπτες - 1 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευση: 24 Μαρτίου 2014

Μήνυμα ανθρωπιάς, αφύπνισης. Ζωή και ελπίδα μπορεί να χαρίσει όποιος γίνεται εθελοντής δότης μυελού των οστών. Για ένα παιδί μπορεί να είναι ελπίδα ζωής μόνο ένας δότης, εσύ.

Από το Όραμα Ελπίδας :

http://youtu.be/19AdhFMp_5E

• Απάντηση

Απαντήσεις

rita
Μέλος

#1 Δημοσίευση: 18 Οκτωβρίου 2014

εχω γινει εθελοντρια απο το 1998 οταν εχασα την κορη μου 19 χρονων απο λεμφωμα. Πραγματι δεν υπαρχει κατι που θα μπορουσα να κανω και δεν εκανα γιαυτην. Δωσαμε δειγμα ολη η οικογενεια μεχρι και ξαδελφια στο Νοσοκομειο Γενηματα αλλα δεν ταιριαζε με κανεναν. Επειδη οταν ηταν σε υφεση σχεδον 1 χρονο δεν βρεθηκε δοτης δυστυχως εφυγε απο τη ζωη. Μακαρι να μπορουσε κανεις να καταλαβει την σπουδαιοτητα του να εισαι δωρητης και να σωσεις μια ζωη δινοντας λιγο αιμα βασικα γιατι τωρα η μεταμοσχευση γινεται απο περιφερειακο αιμα. Δηλαδη καθεσαι σε ενα μηχανημα οπως η αιμοκαθαρση σου παιρνει αιμα διαχωριζει αυτο που θα κρατηση δηλαδη τα μυελοκυτταρα και το υπολοιπο μπαινει παλι στο σωμα σου. Φανταστειτε μια πολυθρονα αιμοδοσιας με τη διαφορα οτι παιρνει αιμα απο το ενα χερι το περναει απο το ειδικο μηχανημα και το δινει στο αλλο χερι του δοτη. Δυστυχως φοβομαστε πολυ νομιζοντας οτι θα πονεσουμε ομως κανεις δεν ξερει τι τον περιμενει στη ζωη του. Δεν φανταζομουν ποτε οτι θα φυγει το παιδι μου ετσι φριχτα. Κανεις να μη το ζησει, ομως η ζωη ειναι σκληρη και παντα εχει δυο οψεις το γελιο και το κλαμα. Επιπεδη ζωη δεν υπαρχει.

• Απάντηση

Διαχειριστής
Διαχειριστής

#2 Δημοσίευση: 20 Οκτωβρίου 2014

Αρχική δημοσίευση #1:
εχω γινει εθελοντρια απο το 1998 οταν εχασα την κορη μου 19 χρονων απο λεμφωμα. Πραγματι δεν υπαρχει κατι που θα μπορουσα να κανω και δεν εκανα γιαυτην. Δωσαμε δειγμα ολη η οικογενεια μεχρι και ξαδελφια στο Νοσοκομειο Γενηματα αλλα δεν ταιριαζε με κανεναν. Επειδη οταν ηταν σε υφε...

H ιστορία σου rita είναι αποκαλυπτική αυτών που λες, δηλαδή πόσο σημαντικός είναι ο ρόλος του δότη που στην κυριολεξία σώζει ζωές αλλά και πόσο επίσης σημαντικό είναι να καταλάβουν όλοι ότι ο καθένας μπορεί ανά πάσα στιγμή να βρεθεί σε αυτή την δύσκολη θέση, να περιμένει απεγνωσμένα κάποια βοήθεια από τους συνανθρώπους του. Στην ζωή, η ασθένεια δεν κάνει διακρίσεις. Πολλώ δε μάλλον στις νεαρές ηλικίες, εκεί όπου εκτυλίσσεται το μεγάλο δράμα.

• Απάντηση

efi4
Μέλος

#3 Δημοσίευση: 20 Οκτωβρίου 2014

Αρχική δημοσίευση #1:
εχω γινει εθελοντρια απο το 1998 οταν εχασα την κορη μου 19 χρονων απο λεμφωμα. Πραγματι δεν υπαρχει κατι που θα μπορουσα να κανω και δεν εκανα γιαυτην. Δωσαμε δειγμα ολη η οικογενεια μεχρι και ξαδελφια στο Νοσοκομειο Γενηματα αλλα δεν ταιριαζε με κανεναν. Επειδη οταν ηταν σε υφε...

Ναι και εγώ πιστεύω ότι αν δεν βρεθεί ο άνθρωπος σε τέτοια κατάσταση δεν μπορεί να καταλάβει την σπουδαιότητα των απλών εθελοντικών πράξεων. Όμως από την άλλη υπάρχουν άνθρωποι που είναι αιμοδότες χρόνια αλλά δεν γνωρίζουν ότι μπορούν να γίνουν δότες μυελού των οστών, με μια τόσο εύκολη διαδικασία όπως αυτή που περιγράψατε rita.

Για άλλη μια φορά φαίνεται πόσο σημαντική είναι η σωστή ενημέρωση. Είναι συγκλονιστική η μαρτυρία σας rita. Ευχαριστούμε που το μοιραστήκατε δημοσίως.

• Απάντηση

rita
Μέλος

#4 Δημοσίευση: 20 Οκτωβρίου 2014

εχουν περασει χρονια απο τοτε που εγινα δοτης μυελου. Ειμαι τωρα 58 χρονων ομως απο το Γεννηματα μου εστειλαν επιστολη αν ειμαι σε καλη υγεια και αν θελω να συνεχισω διοτι μετα τα 50 ολο και κατι παρουσιαζεται στους ανθρωπους, ζαχαρο, πιεση, διαφορες ασθενειες που παιρνεις φαρμακα κλπ. Τους ειπα οτι ευτυχως ειμαι καλα και θελω να συνεχισω μεχρι τα 60 που ειναι νομιζω το ανωτερο οριο ηλικιας. Θελω να σας ενημερωσω οτι στο εξωτερικο κυριως στον Καναδα απο 18 χρονων τα παιδια ειναι στην λιστα για δοτες μυελου γιατι εκει υπαρχει ενημερωση απο το σχολειο. Επεισης οταν λεμε οτι ο ταδε εκανε μεταμοσχευση μυελου ολοι νομιζουν οτι παει χειρουργειο. Ειναι μια απλη μεταγγιση αιματος λευκου ο μυελος που παιρνει ο δοτης. Απλως οι χειμιοθεραπειες ειναι δυσβασταχτες επιπονες και μεγαλης διαρκειας. Η κορη μου εκανε αυτολογη μεταμοσχευση γιατι δεν υπηρχε δοτης. Δηλαδη της πηραν τα δικα της κυτταρα οταν ηταν σε υφεση και τα κατεψηξαν. Ομως αυτη η μεταμοσχευση με τα δικα σου κυτταρα αφου εχεις νοσηση ειναι πολυ σπανια για να πετυχει. Ηδη υπηρχαν καρκινικα κυτταρα οποτε δεν πετυχε. Το εκαναν αυτο οι γιατροι γιατι δεν ευρησκαν δοτη.

• Απάντηση

efi4
Μέλος

#5 Δημοσίευση: 21 Οκτωβρίου 2014

Αχ rita έχεις περάσει μεγάλη δοκιμασία.

Στα σχολεία το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η ακαδημαϊκή εξέλιξη. Λες και στην ζωή μετράει αυτό περισσότερο από το να είσαι άνθρωπος. Με αδυναμίες, με συμπόνια, με αλτρουισμό. Η δυτική κοινωνία δεν ‘επιτρέπει’ τέτοιους συναισθηματισμούς.

Τελικά πάλι όλο το βάρος πέφτει στους γονείς. Να αναπτύξουν την ‘συναισθηματική νοημοσύνη’, την ευαισθησία, τον εθελοντισμό, την βοήθεια στον συνάνθρωπο, τα ζώα και την φύση, την κατάνυξη, την ευγνωμοσύνη. Θα μου πεις μα ούτε εμείς τα μάθαμε, αυτό τη σημαίνει ότι πρέπει να καταντήσουμε τα παιδιά μας, να έχουν τα κόμπλεξ και τις ανασφάλειες που εμείς έχουμε.

Είναι ευκαιρία, να χρησιμοποιήσουμε αυτόν τον χώρο για να περνάμε αυτά τα μνήματα.

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Πώς θα σταματήσω την υπερφαγία;Πώς θα σταματήσω την υπερφαγία;

Η υπερφαγία δεν μας εμποδίζει μόνο να χάσουμε κιλά, αλλά μας βάζει σε κίνδυνο για σοβαρές επιπλοκές. Πώς θα την ελέγξουμε;... Περισσότερα »

Το παιδί μου φοβάται το σκοτάδι: Τι να κάνω;Το παιδί μου φοβάται το σκοτάδι: Τι να κάνω;

Τι μπορείτε να κάνετε για να βοηθήσετε το παιδί σας να σταματήσει να φοβάται και να συνεχίσει να κοιμάται στο κρεβάτι του;... Περισσότερα »

Πολλαπλή σκλήρυνση: Πώς θα ανακουφιστείτε από τους πόνους Πολλαπλή σκλήρυνση: Πώς θα ανακουφιστείτε από τους πόνους

Οι ασθενείς που πάσχουν από τη νευρολογική νόσο αντιμετωπίζουν πόνους—πώς θα ανακουφιστούν, όμως;... Περισσότερα »

Ιγμορίτιδα στα παιδιά: Διάγνωση και αντιμετώπισηΙγμορίτιδα στα παιδιά: Διάγνωση και αντιμετώπιση

Υπάρχουν προδιαθεσικοί παράγοντες; Ποια μέτρα πρόληψης πρέπει να πάρετε για να προστατεύσετε το παιδί σας; ... Περισσότερα »

Video - Μεγάλη εκστρατεία ενημέρωσης του κοινού για τα εμβόλια

Mία μεγάλη ενημερωτική εκστρατεία ξεκίνησε στη χώρα μας με βασικό μήνυμα ‘Εμβολιάζομαι – Θωρακίζομαι’, με σκοπό την αφύπνιση του κοινού για την αξία του εμβολιασμού. Η ενημερωτική καμπάνια τελεί υπό ... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2017  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης