Αυθαίρετη διακοπή θεραπείας και παρενέργειες

Η χρόνια φαρμακευτική αγωγή μπορεί να προκαλέσει ενδεχομένως παρενέργειες, Από άγχος και κατάπτωση, μέχρι εθισμό του οργανισμού σε αυτή. Τι γίνεται...

Τρίτη, 22 Μαΐου 2018, 10:41
fzai

Η χρόνια φαρμακευτική αγωγή μπορεί να προκαλέσει ενδεχομένως παρενέργειες, Από άγχος και κατάπτωση, μέχρι εθισμό του οργανισμού σε αυτή. Τι γίνεται όμως αν αυτή η θεραπεία είναι αναγκαία για την υγεία του ασθενούς? Πολλοί από αυτούς παίρνουν την πρωτοβουλία και κάνουν οι ίδιοι τον γιατρό. Με λίγα λόγια σταματούν την θεραπεία, θεωρώντας ότι έτσι ξεκουράζουν τον οργανισμό τους. Μέγα λάθος. Εγώ για παράδειγμα παίρνω πρεδνιζολόνη εδώ και 28 χρόνια. Παρενέργειες δεν μου παρουσιάστηκαν - τουναντίον οι ηπατικές μου μετρήσεις είναι απόλυτα φυσιολογικές. Τι θα πρέπει να κάνω δηλαδή, να σταματήσω την θεραπεία επειδή η κορτιζόνη είναι επικίνδυνη για τον οργανισμό? Θα ήταν μεγάλη μεγάλη ανοησία αλλά πάνω απ΄όλα μεγάλος κίνδυνος. Μόνο ο θεράπων ιατρός μπορεί να καθορίσει το μέλλον της θεραπείας. Με λίγα λόγια, ας πάψουμε να κοιτάμε το διαδίκτυο, πιστεύοντας ότι εκεί κρύβονται αλήθειες.

ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ