Σκύλοι υπηρεσίας βοηθούν ασθενείς με διαβήτη

Βρήκα ενδιαφέρουσα μια δημοσίευση στο ΙΑΤΡΟΝΕΤ και θέλω να τη μοιραστώ μαζί σας!Ασθενής με σάκχαρο εκπαιδεύει τους δικούς του σκύλους υπηρεσίας Οι...

Τετάρτη, 16 Απριλίου 2014, 15:28
demy

Βρήκα ενδιαφέρουσα μια δημοσίευση στο ΙΑΤΡΟΝΕΤ και θέλω να τη μοιραστώ μαζί σας!


Ασθενής με σάκχαρο εκπαιδεύει τους δικούς του σκύλους υπηρεσίας

Οι σκύλοι επιφυλακής για τον διαβήτη, εκπαιδεύονται να εντοπίζουν μεταβολές στα επίπεδα σακχάρου του αίματος και ειδοποιούν τους ιδιοκτήτες τους για διακυμάνσεις.

Όταν ο Αμερικανός ασθενής R.V διαγνώστηκε με τη νόσο, πάσχισε να βρει τη σωστή αγωγή. Ο γιατρός, του συνέστησε τότε να πάρει σκύλο υπηρεσίας.

Οι σκύλοι επιφυλακής για τον διαβήτη, εκπαιδεύονται να εντοπίζουν μεταβολές στα επίπεδα σακχάρου του αίματος και ειδοποιούν τους ιδιοκτήτες τους για διακυμάνσεις- ορισμένες φορές ακόμα και πριν το συνειδητοποιήσει ο ασθενής.

Ωστόσο, τα κατοικίδια δεν προορίζονται να αντικαταστήσουν τα φάρμακα ή τις συσκευές, αλλά μπορούν να χρησιμεύσουν ως μηχανισμός ασφαλείας για ανθρώπους με διαβήτη.

Ο Dr. Anuj Bhargava, ενδοκρινολόγος στο Mercy Medical Center in Des Moines, της Αιόβα, δήλωσε ότι οι συγκεκριμένοι σκύλοι δεν είναι για όλους αλλά αν είστε κάποιος που συχνά χάνει τις αισθήσεις του λόγω χαμηλού σακχάρου θα θέλετε πιθανόν να εξετάσετε το θέμα και να διαπιστώσετε αν ένας σκύλος υπηρεσίας είναι επιλογή για εσάς.

Δυστυχώς, τα εκπαιδευμένα σκυλιά είναι κοστοβόρα και ο χρόνος αναμονής μπορεί να είναι μακρύς. ‘Εχοντας ερευνήσει και ανακαλύψει ο ασθενής ότι οι τιμές κυμαίνονται στις ΗΠΑ μεταξύ $9,000 έως $25,000, αποφάσισε με τη σύζυγό του να εκπαιδεύσουν τον δικό τους σκύλο.
Η υπακοή και τα πάντα είναι τα ίδια. ‘Οσον αφορά την εκπαίδευση στη μυρωδιά, ξεκινά πολύ νωρίς, δήλωσε η σύζυγος του ασθενούς.

Τώρα το ζευγάρι θέλει να χρησιμοποιήσει το σκύλο του για να βοηθήσει άλλους διαβητικούς που δεν μπορούν να αντέξουν το υψηλό κόστος. Τώρα εκπαιδεύουν άλλο σκύλο, τη Rouge, και σχεδιάζουν να συνεχίσουν να εκπαιδεύουν σκύλους για όσους τους χρειάζονται.
Τα χρήματα δεν είναι σημαντικά- σημαντικά είναι η υγεία και οι σκύλοι, δήλωσε η σύζυγος.

Θα χρειαστεί ένας χρόνος για να εκπαιδευτεί η Rouge και οι ιδιοκτήτες λαμβάνουν αιτήσεις για τα νέα αφεντικά της. Ο αναπληρωματικός σκύλος είναι καλοδεχούμενη, αν και προσωρινή, πρόσθεση.

‘’Έχουμε επιπλέον ζεύγος ματιών, αυτιών και μύτη ώστε να είμαι σίγουρος για ότι συμβαίνει και να είμαι ασφαλής και στο επίπεδο που πρέπει να είμαι’’, δήλωσε ο ασθενής.

ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ