Ασθένεια και ψυχοθεραπεία

Θα καταθέσω την δική μου εμπειρία από την ψυχολογική στήριξη. Πιστεύω ότι 25 χρόνια μετά, το πρόβλημά μου έχει μπει σε μια καλή πορεία. Στα 14...

Πέμπτη, 12 Φεβρουαρίου 2015, 13:22
chr.pap

Θα καταθέσω την δική μου εμπειρία από την ψυχολογική στήριξη. Πιστεύω ότι 25 χρόνια μετά, το πρόβλημά μου έχει μπει σε μια καλή πορεία. Στα 14 περίπου χρόνια άλλες αιτίες με έφεραν σε πολύ δύσκολο από ψυχολογικής πλευράς σημείο. Τότε ήταν που ζήτησα βοήθεια. Δεν ήταν τόσο το πρόβλημα υγείας που τελούσε εν υπνώσει αλλά η έπαρση πως μπορώ όλα να τα αντιμετωπίσω μονάχος. Σίγουρα ο ψυχοθεραπευτής δεν κάνει τίποτε περισσότερο από το να αλειύει τα συναισθήματα εκείνα που δημιουργούν το πρόβλημα, ξεμπλοκάροντας την ψυχοσωματική λειτουργία. Όμως η παρέμβασή του είναι κομβική αν συνοδεύεται και από την κατάλληλη φαρμακευτική στήριξη. Ένα διδάχτηκα όλα αυτά τα χρόνια, πως το μεγαλύτερο λάθος έιναι η άρνηση αλλά πάνω απ΄όλα η ιδέα πως είσαι παντογνώστης. Οι τύψεις που δημιουργούνται αργότερα είναι φοβερές. Καλόν λοιπόν είναι λοιπόν να καταφεύγουμε και στην ψυχοθεραπεία. Να μην κλείνουμε όλες τις διόδους που ψάχνει να εκτονωθεί ο εαυτός μας. Γιατί τότε οι εσωτερικές εκρήξεις είναι τεράστιες.

ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ