Η σχέση μου με το θεράποντα γιατρό, τι ισχύει και τι θα ήθελα

Την Τετάρτη 25 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε η μηνιαία συνάντηση των μελών και φίλων της Ελληνικής Εταιρείας Αντιρευματικού Αγώνα (EΛ.Ε.ΑΝ.Α.). Παρόλη...

Κυριακή, 29 Νοεμβρίου 2015, 15:33
ελληνική εταιρεία αντιρευματικού αγώνα (ελ.ε.αν.α.)

Την Τετάρτη 25 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε η μηνιαία συνάντηση των μελών και φίλων της Ελληνικής Εταιρείας Αντιρευματικού Αγώνα (EΛ.Ε.ΑΝ.Α.). Παρόλη τη βροχή και την απότομη αλλαγή του καιρού τα μέλη μας συναντήθηκαν, αντάλλαξαν εμπειρίες και απόψεις.

Το κυρίως θέμα μας ήταν: η σχέση μου με το θεράποντα γιατρό, τι ισχύει και τι θα ήθελα.

Ακολουθούν εμπειρίες και απόψεις:

-Οι επισκέψεις στα ιατρεία είναι πολύ ακριβές (τα περισσότερα άτομα μιλούσαν για επίσκεψη γύρω στα 100 ευρώ και μόνο ένα είπε 30 ευρώ). Είναι σοβαρή οικονομική επιβάρυνση όταν ένας χρόνιος πάσχοντας πρέπει να επισκεφτεί τον ρευματολόγο τουλάχιστον 3-4 φορές τον χρόνο, ειδικά όταν είναι σε φαρμακευτική αγωγή. Παράλληλα τα ιατρικά έξοδα αυξάνονται όταν υπάρχει συννοσηρότητα και ο νοσούντας θα πρέπει να επισκεφτεί και γιατρούς άλλων ειδικοτήτων.

-Πολύ συχνά οι γιατροί μας χρεώνουν τις επισκέψεις για να γράψουν τα φάρμακα ή και τις εξετάσεις. Υπάρχουν όμως και κάποιοι που δεν το συνηθίζουν.

-Δεν μας δίνουν αποδείξεις και όταν ζητάμε μας χρεώνουν επιπλέον…

-Νιώθω εκμετάλλευση όταν ο νοσοκομειακός γιατρός ενώ μπορεί να με δει στο νοσοκομείο με καλεί στο ιατρείο του όπου με χρεώνει με την επίσκεψη.

– Οι γιατροί μας αφιερώνουν πολύ λίγο χρόνο.

-Δεν μας δίνουν σημασία.

-Χρησιμοποιούν όρους που δεν καταλαβαίνουμε.

-Πολύ συχνά έχουν απότομη ή κυκλοθυμική συμπεριφορά, και χρησιμοποιούν αυστηρό λόγο, ξύλινη γλώσσα.

-Όταν τους ψάχνεις στο τηλέφωνο δεν τους βρίσκεις.

-Όταν παρακολουθούμαι περισσότερο από ένα γιατρούς, λόγω τον διαφορών προβλημάτων υγείας μου, δεν συνεργάζονται μεταξύ τους.

Η γενική επιθυμία ήταν

να υπάρχει μια πιο ανθρώπινη προσέγγιση από την πλευρά των γιατρών,
πιο προσιτές τιμές για τις επισκέψεις στα ιατρεία,
περισσότερος χρόνος
επικοινωνία

Παρόλη τη γενική δυσαρέσκεια εκφράστηκαν και απόψεις

–Ο γιατρός μου με καταλαβαίνει, είναι καλός επιστήμονα και παράλληλα ανθρώπινος, με νοιάζεται, μου δίνει χρόνο, μου εξηγεί, έχει προσιτή τιμή, με βοηθά να αντιμετωπίσω την πάθηση και η υγεία μου είναι καλύτερα.

Δυστυχώς όμως όλοι ομολόγησαν ότι τέτοιοι γιατροί αποτελούν εξαίρεση.

Η συνάντηση έκλεισε σε ένα κλίμα ευχάριστο και ήρεμο. Ανανεώνουμε το ραντεβού μας για 20 Ιανουαρίου 2016. Τον Δεκέμβριο θα βρισκόμαστε στο χαλαρό και χαρούμενο κλίμα των Χριστουγέννων στο bazar μας που θα γίνει στα γραφεία μας Κυψέλης 2, Σάββατο 12 και Κυριακή 13 Δεκεμβρίου.

Σας περιμένουμε

http://arthritis.org.gr/miniea-sinantisi-25112015/

ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ