Το Βήμα του ΑσθενήΚαθημερινότητα & περίθαλψηΛειτουργία του ΕΟΠΥΥ

Ο οικογενειακός γιατρός σε πρωταγωνιστικό ρόλο

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 8672 επισκέπτες - 0 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευση: 31 Ιανουαρίου 2014

Ανάμεσα στις αλλαγές που προωθούνται στο νομοσχέδιο για την υγεία είναι και αυτή για το ρόλο του οικογενειακού γιατρού, με ειδικότητα γενικού γιατρού, παθολόγου ή παιδίατρου. Με τους χρόνια πάσχοντες τι γίνεται?

Τα σχόλιά σας...

• Απάντηση

Απαντήσεις

χαρά
Μέλος

#1 Δημοσίευση: 17 Φεβρουαρίου 2014

Είμαι πολύ περίεργη να δω τι θα κάνει ο οικογενειακός ιατρός. Δηλαδή θα έρχεται στο σπίτι μας χωρίς έξτρα χρώση? Θα μπορεί να e-συνταγογραφήσει ή θα χρειάζεται WiFi για να το κάνει?

• Απάντηση

λάκης
Μέλος

#2 Δημοσίευση: 17 Φεβρουαρίου 2014

Δεν μου φαίνεται τόσο κακή ιδέα.
Το θέμα είναι τι θα κάνει ο οικογενειακός γιατρός και ως που θα φτάνουν οι ”αρμοδιότητές” του.
Έχει κάποιος πληροφορίες για το θέμα?

• Απάντηση

Διαχειριστής
Διαχειριστής

#3 Δημοσίευση: 19 Φεβρουαρίου 2014

Με λίγα λόγια : Ο ρόλος του θα είναι να παρακολουθεί τους ασθενείς να τους παραπέμπει τους ασθενείς σε άλλους ειδικούς γιατρούς, εξετάσεις ή όταν κρίνει ότι αυτό είναι απαραίτητο για την εισαγωγή τους στο νοσοκομείο.

Αν θέλετε περισσότερες λεπτομέρειες εδώ : http://www.iatronet.gr/eidiseis-nea/perithalpsi-asfalisi/news/25570/pws-tha-leitoyrgei-o-oikogeneiakos-giatros-sto-plaisio-toy-pedy.html

Προσεχώς πιο αναλυτικά ..

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Buddha bowls: H νέα τάση της υγιεινής διατροφήςBuddha bowls: H νέα τάση της υγιεινής διατροφής

Λαμπερά χρώματα, ποικιλία από τρόφιμα και θρεπτικά συστατικά, συγκεντρωμένα όλα σε ένα… μπολ. Και το καλύτερο; Αποτελεί πλήρες γεύμα!... Περισσότερα »

Εκατομμύρια Έλληνες χωρίς περίθαλψηΕκατομμύρια Έλληνες χωρίς περίθαλψη

Ένας στους πέντε φτωχούς δεν υποβάλλεται σε θεραπεία ή εξετάσεις, επειδή δεν έχει την οικονομική δυνατότητα, όπως προκύπτει από έρευνα της ΕΛΣΤΑΤ.... Περισσότερα »

Πώς θα προστατεύσω τον εγκέφαλό μου από τη γήρανσηΠώς θα προστατεύσω τον εγκέφαλό μου από τη γήρανση

Όσο μεγαλώνουμε, ο εγκέφαλός μας γίνεται πιο αδύναμος… εκτός και αν ακολουθούμε τις παρακάτω συμβουλές!... Περισσότερα »

Συνέδριο ‘’Pharma Transformation - Compliance in a Digital Era’’Συνέδριο ‘’Pharma Transformation - Compliance in a Digital Era’’

Την Τετάρτη 11 Ιουλίου 2018 θα πραγματοποιηθεί το 2ο εξειδικευμένο συνέδριο για θέματα συμμόρφωσης στο χώρο του φαρμάκου στην εποχή της ψηφιακής υγείας.... Περισσότερα »

Video - Γυναικολογικοί Καρκίνοι και αντιμετώπιση τους

Αντιμετώπιση γυναικολογικών καρκίνων λαπαροσκοπικά ή με ρομποτική υποβοηθούμενη λαπαροσκόπηση Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε ΕΔΩ.... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2018  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης