Το Βήμα του ΑσθενήΚαθημερινότητα & περίθαλψηΛειτουργία του ΕΟΠΥΥ

Πως μπορεί η φυσικοθεραπεία να βοηθήσει τους χρόνια πάσχοντες?

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 8347 επισκέπτες - 0 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

χαρά
Μέλος

Δημοσίευση: 13 Απριλίου 2014
Τροποποίηση: 14 Απριλίου 2014

Αφορά: Σκλήρυνση Κατά Πλάκας / Πολλαπλή Σκλήρυνση

Ως χρόνια ασθενής με νευρολογικό νόσημα αντιλήφθηκα πόσο σημαντική είναι η αποκατάσταση για την ποιότητα της ζωής μου.

Όσο περνάνε τα χρόνια, έχω μεγαλύτερη αδυναμία στην βάδιση.

Χωρίς να το καταλάβω το σώμα μου έχει προσαρμοστεί στην λάθος βάδιση. Ο φυσικοθεραπευτής μου είπε ότι πρέπει να κάνω τον σωστό βηματισμό όσο και δύσκολο κι αν είναι και το σώμα θα ‘ξεμάθει’ το λάθος και θα επαναεκπαιδευτεί στον σωστό τρόπο βάδισης.

Φυσικά αυτό θέλει χρόνο και κόπο, αλλά αναβαθμίζει την ποιότητα της ζωής σου…

Ελπίζω να βοηθήσει στο να μην κουράζομαι τόσο εύκολα, να κατεβαίνω σκάλες χωρίς να πιάνω τοίχο και το βασικότερο να μην πέφτω!

Όταν θα σταματήσει να το δικαιολογεί το Ταμείο δεν ξέρω τι θα γίνει.

Όταν η ασθένεια είναι χρόνια δεν θα έπρεπε και η αποκατάσταση να είναι χρόνια?

Νομίζω ότι αφορά τις περισσότερες χρόνιες παθήσεις.

• Απάντηση

Απαντήσεις

χαρά
Μέλος

#1 Δημοσίευση: 14 Απριλίου 2014

Ένα ενδιαφέρον άρθρο εχει το iatronet

http://www.iatronet.gr/ygeia/fysiki-iatriki-apokatastasi/article/26339/fysiotherapeia-pws-antimetwpizei-tis-xronies-pathiseis.html

• Απάντηση

efi4
Μέλος

#2 Δημοσίευση: 28 Απριλίου 2014
Τροποποίηση: 28 Απριλίου 2014

Και εγώ παθούσα Χαρά. Έχεις δίκαιο για την φυσικοθεραπεία.

Όταν δεν τα δικαιολογεί άλλο το ταμείο μου, κάνω γυμναστική αποκατάστασης στο σπίτι.

Ο φυσικοθεραπευτής, μου έχει δώσει ένα σετ ασκήσεων και μου σύστησε να πάρω μια μπάλα γυμναστικής και λάστιχα αντίστασης για τα πόδια. Μαζί με το στατικό ποδήλατο που έχω, καταφέρνω να κάνω ένα καθημερινό πρόγραμμα.

Να είσαι καλά.

• Απάντηση

χαρά
Μέλος

#3 Δημοσίευση: 28 Απριλίου 2014
Τροποποίηση: 28 Απριλίου 2014

Αρχική δημοσίευση #2:
Και εγώ παθούσα Χαρά. Έχεις δίκαιο για την φυσικοθεραπεία. Όταν δεν τα δικαιολογεί άλλο το ταμείο μου, κάνω γυμναστική αποκατάστασης στο σπίτι. Ο φυσικοθεραπευτής, μου έχει δώσει ένα σετ ασκήσεων και μου σύστησε να πάρω μια μπάλα γυμναστικής και λάστιχα αντίστασης για τα πόδια. Μ...

Ο Δρ. Αντώνη Κερασμούδης επέστρεψε από την Γερμανία και για πρώτη φορά δίνει μία εντελώς νέα διάσταση στη θεραπευτική της σπαστικότητας σε ένα σημαντικό αριθμό ασθενών με Σκλήρυνση κατά Πλάκας, οπτική νευρομυελίτιδα (νόσο του Devic), αλλά και νευροσαρκοείδωση.

Η πρώτη ασθενής στην Ελλάδα με οπτική νευρομυελίτιδα και βαριά σπαστικότητα των κάτω άκρων αντιμετωπίστηκε επιτυχώς και ξεκίνησε εντατικές φυσιοθεραπείες.

http://kerasnoudis.gr/

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Επίσχεση την Παρασκευή από τους γιατρούς του ΕΟΠΥΥΕπίσχεση την Παρασκευή από τους γιατρούς του ΕΟΠΥΥ

Οι ασφαλισμένοι δεν θα καλύπτονται μέσω του Οργανισμού, αλλά θα πρέπει να πληρώνουν οι ίδιοι το κόστος της επίσκεψης ή της εξέτασης και να διεκδικούν ... Περισσότερα »

Μήπως γυμνάζεστε υπερβολικά;Μήπως γυμνάζεστε υπερβολικά;

Μήπως το έχετε παρακάνει με την άσκηση; Τα (πολύ κακά) αποτελέσματα θα αρχίσουν σύντομα να εμφανίζονται…... Περισσότερα »

Ποιες τροφές καταπολεμούν το στρεςΠοιες τροφές καταπολεμούν το στρες

Όταν αισθανόμαστε ότι το άγχος μας αρχίζει να βγαίνει εκτός ελέγχου, αυτές οι τροφές θα μας βοηθήσουν.... Περισσότερα »

Τι να μην κάνετε αν θέλετε να χάσετε κιλάΤι να μην κάνετε αν θέλετε να χάσετε κιλά

Δεν έχουν σημασία μόνο αυτά που πρέπει να κάνουμε. Αυτά που πρέπει να σταματήσουμε να κάνουμε παίζουν εξίσου σημαντικό ρόλο.... Περισσότερα »

Video - Μεγάλη εκστρατεία ενημέρωσης του κοινού για τα εμβόλια

Mία μεγάλη ενημερωτική εκστρατεία ξεκίνησε στη χώρα μας με βασικό μήνυμα ‘Εμβολιάζομαι – Θωρακίζομαι’, με σκοπό την αφύπνιση του κοινού για την αξία του εμβολιασμού. Η ενημερωτική καμπάνια τελεί υπό ... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2017  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης