Ιατρικά λάθη και απόλυτη σιωπή

Για το σοβαρό θέμα των ιατρικών λαθών κατά την διάρκεια της νοσηλείας σε κάποιο νοσοκομείο παίρνω το θάρρος να σας γράψω, ένα θέμα που δεν αγγίζει...

Παρασκευή, 02 Ιουνίου 2017, 10:57
tired

Για το σοβαρό θέμα των ιατρικών λαθών κατά την διάρκεια της νοσηλείας σε κάποιο νοσοκομείο παίρνω το θάρρος να σας γράψω, ένα θέμα που δεν αγγίζει σχεδόν κανένας. Τα λάθη που γίνονται στα νοσοκομεία είναι πολλά και υπεύθυνοι δεν είναι μόνο οι γιατροί. Συχνά, αιτία είναι και τα ασυντήρητα ιατρικά μηχανήματα που έχουν ως αποτέλεσμα την λάθος διάγνωση και θεραπεία. Ιατρικά λάθη όμως γίνονται και κατά την διάρκεια των χειρουργικών επεμβάσεων και κανείς δεν μιλά για αυτά. Δεν θέλω να θίξω κανέναν με όλο αυτό αλλά μου προξενεί εντύπωση το γεγονός ότι στην χώρα μας δεν υπάρχει (ή τουλάχιστον δεν ξέρω εγώ) κάποιος σύλλογος που να ασχολείται με τα ιατρικά λάθη. Στην Γερμανία, όπου και εκεί τα ιατρικά λάθη είναι πολλά, οι καταγγελίες από συλλόγους ασθενών πέφτουν βροχή. Εδώ μάλλον σιωπή. Ας μιλήσουμε λίγο για αυτό το πολύ σοβαρό θέμα μήπως και βγάλουμε κάποια άκρη....

ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ