Το Βήμα του ΑσθενήΚαθημερινότητα & περίθαλψηΠρόληψη και ενημέρωση

Μην αμελούμε τις προληπτικές εξετάσεις!

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 7170 επισκέπτες - 2 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

tired
Μέλος

Δημοσίευση: 5 Δεκεμβρίου 2016

Θα το επαναλαμβάνω συνεχώς από το Βήμα σε όλους τους αναγνώστες και μέλη του: Δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να αφήνουμε στην τύχη την πορεία του οργανισμού μας και να μη τον ελέγχουμε ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Δεν είναι μόνο ότι καραδοκούν ασθένειες αλλά το ότι παραμελούμε κάτι που μας διατηρεί στην ζωή. Για τον λόγο αυτό ας μην αδιαφορούμε και να κάνουμε τουλάχιστον το ετήσιο check up. Στην κυριολεξία σώζει ζωές!!

• Απάντηση

Απαντήσεις

Διαχειριστής
Διαχειριστής

#1 Δημοσίευση: 5 Δεκεμβρίου 2016

Είμαστε απόλυτα σύμφωνοι με αυτά που λες αγαπητέ tired. Και εμείς από την πλευρά μας θα κάνουμε ότι είναι δυνατόν για να πείσουμε τον κόσμο να κάνει προληπτικές εξετάσεις.

• Απάντηση

Διαχειριστής
Διαχειριστής

#3 Δημοσίευση: 7 Δεκεμβρίου 2016

Αρχική δημοσίευση #2:
Παρά την κοινή αίσθηση, τα δεδομένα υποδεικνύουν ότι η σημασία των ετησίων τσεκ απ αλλά και αρκετών εξετάσεων πρώιμης διάγνωσης είναι από μηδαμινή έως αρνητική. Έχετε κάποια δεδομένα που δείχνουν το αντίθετο? ...

Καλώς ήρθατε στην παρέα μας!

Τα ως τώρα δεδομένα (τουλάχιστον βάσει αυτού που ισχυρίζονται οι περισσότεροι γιατροί) οδηγούν στο συμπέρασμα ότι οι προληπτικές εξετάσεις βοηθούν σημαντικά για μια γενικότερη άποψη της κατάστασης της υγείας του καθενός. Οι γενικές εξετάσεις - ανά εξάμηνο τουλάχιστον - σε συνδυασμό με κάποιες πιο ειδικές εξετάσεις (πχ. τεστ κόπωσης, γαστροσκόπηση ή κολονοσκόπηση) αποφέρουν ενίοτε θετικά αποτελέσματα. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι όλα είναι υπό έλεγχο καθώς η κάθε ασθένεια μπορεί να εμφανιστεί στο μεσοδιάστημα. Όμως το να λέμε ότι δεν προσφέρουν κάτι οι προληπτικές εξετάσεις νομίζουμε ότι είναι ακραίο.

Σε ποια δεδομένα βασίζετε την αποψή σας?

Σας ευχαριστούμε για την συμμετοχή στο Βήμα και ελπίζουμε σε περαιτέρω διάλογο μαζί σας.

• Απάντηση

χαρά
Μέλος

#4 Δημοσίευση: 8 Δεκεμβρίου 2016

Αρχική δημοσίευση #2:
Παρά την κοινή αίσθηση, τα δεδομένα υποδεικνύουν ότι η σημασία των ετησίων τσεκ απ αλλά και αρκετών εξετάσεων πρώιμης διάγνωσης είναι από μηδαμινή έως αρνητική. Έχετε κάποια δεδομένα που δείχνουν το αντίθετο? ...

Καλημέρα gregery, προβληματίστηκα με αυτό που είπες. Δεν ξέρω για όλες τις ασθένειες, αλλά η πρόληψη σε πρώιμο στάδιο για τους περισσότερους καρκίνους είναι σωτήρια.

Ωστόσο σε πάρα πολλές περιπτώσεις δεν έχουν καμία σημασία. Να πω την αλήθεια εγώ πιστεύω ότι αν προσέχεις την διατροφή σου, την ψυχοσωματική σου υγεία και την φυσική σου κατάσταση κρατάς το σώμα σου σε καλά επίπεδα και όταν έρθει μία ασθένεια μπορεί το σώμα ποιο εύκολα να τα αντιμετωπίσει.

Γνωρίζεις ότι η ινσουλίνη είναι μια ορμόνη που εκκρίνεται από το πάγκρεας όταν καταναλώνουμε λίπη, πρωτεΐνες και υδατάνθρακες? Ότι αν καταναλώσουμε όλα τα αποθέματα, γινόμαστε διαβητικοί?

Βέβαια είμαστε φθαρτοί και δεν ξέρουμε ποτέ τι μας ξημερώνει.

• Απάντηση

tired
Μέλος

#5 Δημοσίευση: 8 Δεκεμβρίου 2016

Αρχική δημοσίευση #2:

Αγαπητέ gregery

Γιατί το λέτε αυτό?

Εδώ ο κόσμος χαλάει από την αξία που έχουν τα τσεκ - απ στην πρόληψη ασθενειών και εσείς τα αποκλείετε με μια λέξη?

Που βασίζετε την άποψή σας?

• Απάντηση

μαιρη43
Μέλος

#6 Δημοσίευση: 8 Δεκεμβρίου 2016

Καλημέρα. Δεν είμαι φίλη των συχνών ιατρικών εξετάσεων, τόσο αυτές όσο και οι γιατροί μου προκαλούν ανασφάλειες. Πλην όμως δεν θα σημφωνήσω με τον φίλο μας, ότι οι προληπτικές εξετάσεις δεν προσδίδουν κάτι. Κι’ αυτό γιατί, η καθημερινότητά μου, αλλά κυρίως τα μηνύματα του κοινωνικού - επαγγελματικού μου περίγυρου τα τελευταία χρόνια, αποδεικνύουν το αντίθετο και μάλιστα το μέγεθος και την αξία τους εάν είχαν γίνει προληπτικές εξετάσεις. Συγκεκριμένα, πλείστα παραδείγματα γνωστών μου που νόσησαν από καρκίνο, τα οποία είχαν χρόνια να κάνουν προληπτικές εξετάσεις και σήμερα καλούντε σε προχωρημένο στάδιο να αντιμετωπίσουν την ασθένεια, κάποιο που μέσα σε δύο χρόνια έχασαν την ευκαιρία αυτή και δεν είναι μαζί μας. Άλλοι πάλι πιο συνετοί που λόγω αυτών αποτίναξαν από πάνω τους την αρχή του. Το μόνο που πρέπει να προσεχθεί είναι οι προληπτικές εξετάσεις να είναι στοχευμένες. Τι θέλω να πω με αυτό. Να μην περιορίζονται μόνο στις αιματολογικές και το καρδιογράφημα, αλλά ανάλογα τις ηλικίες και το φύλο να γίνεται μαστογραφία, τεστ παπ, προστάτη για τους άντρες, γαστροσκόπηση, τεστ κοπώσεως, υπέρηχος άνω κάτω κοιλίας και κολονοσκόπηση, τουλάχιστον αν όχι κάθε έτος, κάποιες από αυτές ανά δύο έτη. Ο έλεχγος σώζει ζωές, όσο και εάν κάθε φορά θέλουμε να πιστεύουμε ότι δεν αφορά εμάς αυτό, αλλά όλους τους άλλους.

• Απάντηση

tired
Μέλος

#7 Δημοσίευση: 8 Δεκεμβρίου 2016

Αρχική δημοσίευση #6:
Καλημέρα. Δεν είμαι φίλη των συχνών ιατρικών εξετάσεων, τόσο αυτές όσο και οι γιατροί μου προκαλούν ανασφάλειες. Πλην όμως δεν θα σημφωνήσω με τον φίλο μας, ότι οι προληπτικές εξετάσεις δεν προσδίδουν κάτι. Κι’ αυτό γιατί, η καθημερινότητά μου, αλλά κυρίως τα μηνύματα του κοινωνι...

Θα συμφωνήσω μαζί σου μαίρη43

Τα προληπτικά τσεκ απ στην κυριολεξία σώζουν ζωές!!!

• Απάντηση

chr.pap
Μέλος

#8 Δημοσίευση: 8 Δεκεμβρίου 2016

Αρχική δημοσίευση #2:

Και εγώ δεν θα συμφωνήσω μαζί σου αγαπητέ/ή

Οι προληπτικές εξετάσεις αν μη τι άλλο προλαβαίνουν το κακό. Τώρα από που συμπεραίνεται ότι δεν βοηθούν καθόλου, δεν το ξέρω. Τα τσεκ απ έχουν βοηθήσει σημαντικά για να υπάρξει μια γενική εικόνα του οργανισμού.

• Απάντηση

fzai
Μέλος

#9 Δημοσίευση: 9 Δεκεμβρίου 2016

Αρχική δημοσίευση #2:

Καλημέρα

Έχετε δίκιο. Και άλλοι που έκαναν συνεχώς τσεκ απ δεν γλύτωσαν από ασθένειες. Σχετικά είναι όλα!!

• Απάντηση

fzai
Μέλος

#10 Δημοσίευση: 9 Δεκεμβρίου 2016

Αρχική δημοσίευση #6:
Καλημέρα. Δεν είμαι φίλη των συχνών ιατρικών εξετάσεων, τόσο αυτές όσο και οι γιατροί μου προκαλούν ανασφάλειες. Πλην όμως δεν θα σημφωνήσω με τον φίλο μας, ότι οι προληπτικές εξετάσεις δεν προσδίδουν κάτι. Κι’ αυτό γιατί, η καθημερινότητά μου, αλλά κυρίως τα μηνύματα του κοινωνι...

Καλές οι στοχευμένες εξετάσεις μόνο που κοστίζουν και λεφτά δεν περισσεύουν...

• Απάντηση

chr.pap
Μέλος

#12 Δημοσίευση: 12 Δεκεμβρίου 2016

Αρχική δημοσίευση #11:
ΚαλημέραΤα συμπεράσματα μας πρέπει να βασίζονται σε τεκμήρια και όχι σε ότι μας φαίνεται λογικοφανές. Αυτό λέγεται επιστήμη: τα συμπεράσματα μας να είναι προϊόν έρευνας και όχι διαίσθησης. Για να μην γίνομαι κουραστικός να σας ενημερώσω ότι το θέμα των τακτικών προληπτικών εξετάσ...

Αγαπητέ κε Λάσκαρη

καλημέρα

Δεν νομίζω ότι από μια μέτα - ανάλυση (που δεν αμφισβητώ την τεκμηριακή της αξία) μπορούμε να βγάλουμε οριστικά συμπεράσματα γα την αξία των προληπτικών εξετάσεων. Εξάλλου από την άλλη πλευρά υπάρχουν πληθώρα ερευνών που μιλούν για το αντίθετο. Εκτός και αν όλες αυτές οι έρευνες είναι πλέον άχρηστες.

• Απάντηση

karkinaki
Μέλος

#13 Δημοσίευση: 12 Δεκεμβρίου 2016

Η πρόληψη σώζει ζωές. Επιτεύγματα χρόνων και επιστημονικών μελετών αυτό αποδεικνύουν. Η ιατρική τις τελευταίες δεκαετίες, έχει κάνει άλματα και όλοι ζούμε καλύτερα και περισσότερο.
Κι εξακολουθεί να ισχύει η ”κοινή λογική”..στους περισσότερους τουλάχιστον!

• Απάντηση

efi4
Μέλος

#14 Δημοσίευση: 13 Δεκεμβρίου 2016

Διαβάζοντας όλα τα σχόλια παραπάνω, νομίζω ότι οι απόψεις είναι διφορούμενες.

Όταν έχεις κάποια πρώτα ενοχλήματα, καλό είναι να επισκέπτεσαι έναν ιατρό. Θα μπορέσει να σε κατευθύνει και ευχήσου ότι δεν είναι κάτι σοβαρό.

• Απάντηση

δκατσωχη
Μέλος

#15 Δημοσίευση: 15 Δεκεμβρίου 2016

Νομίζω ότι οφείλουμε να είμαστε πιο προσεκτικοί με τις πληροφορίες που επικοινωνούμε στο ευρύ κοινό που δεν έχει τη δυνατότητα να αξιολογήσει τα δεδομένα που τίθενται υπόψη του.
Μοιραία όμως, οι θέσεις που εκφράσθηκαν γεννούν μία σειρά από ερωτήματα:
- Ακυρώνουμε την αξία του εμβολιασμού ο οποίος άλλαξε τον χάρτη των ασθενειών κατά τον 20ο αι. παρέχοντας προστασία στο γενικό πληθυσμό?
- Ακυρώνουμε την αξία του Test Pap, της μαστογραφίας, της κολονοσκόπησης?
- Πορευόμαστε μοιραίοι και άβουλοι αγνοώντας την πρωτογενή πρόληψη που μας καλεί να μείνουμε μακριά από βλαβερές συνήθειες που αποδεδειγμένα μειώνουν τη διάρκεια ζωής?
- Θα αδιαφορήσουμε για το σάπιο δόντι μας γιατί ό,τι είναι να γίνει θα γίνει?
- Δεν θα κάνουμε αιματολογικές εξετάσεις για να ελέγξουμε τους δείκτες μας? Αδιαφορούμε αν έχουμε σάκχαρο ή υψηλή χοληστερόλη που δεν δίνουν και απαραίτητα συμπτώματα?
- Θα αφήσουμε τον καρκίνο του μαστού να εξαπλωθεί χωρίς να επιχειρήσουμε να ανακόψουμε την πορεία του?
- Αμφισβητούμε με λίγα λόγια το σύνολο των γνώσεων της ιατρικής επιστήμης?
Δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο
Ευχαριστώ για τη φιλοξενία
Δέσποινα Κατσώχη
Ακτινοθεραπευτής Ογκολόγος

• Απάντηση

karkinaki
Μέλος

#16 Δημοσίευση: 15 Δεκεμβρίου 2016

Έχετε δίκιο.Επιτεύγματα χρόνων, νίκες της επιστημονικής κοινότητας, δεν μπορούμε να τα αγνοούμε όλα αυτά, επειδή έχουμε τη δυνατότητα να googlάρουμε. Όλοι έχουμε γίνει ”γιατροί”, ερευνητές, ξέρουμε να ”διαβάζουμε” τις επιστημονικές μελέτες, να κρίνουμε το έργο των επιστημόνων.

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Τι αλλάζει από την 1η Νοεμβρίου στην αιμοδοσίαΤι αλλάζει από την 1η Νοεμβρίου στην αιμοδοσία

Ηλεκτρονική ταυτότητα θα παρέχεται στους εθελοντές, ενώ οι σύλλογοί τους θα οργανώνουν καμπάνιες μόνο σε συνεννόηση με το ΕΚΕΑ.... Περισσότερα »

Πώς θα σταματήσω την υπερφαγία;Πώς θα σταματήσω την υπερφαγία;

Η υπερφαγία δεν μας εμποδίζει μόνο να χάσουμε κιλά, αλλά μας βάζει σε κίνδυνο για σοβαρές επιπλοκές. Πώς θα την ελέγξουμε;... Περισσότερα »

Το παιδί μου φοβάται το σκοτάδι: Τι να κάνω;Το παιδί μου φοβάται το σκοτάδι: Τι να κάνω;

Τι μπορείτε να κάνετε για να βοηθήσετε το παιδί σας να σταματήσει να φοβάται και να συνεχίσει να κοιμάται στο κρεβάτι του;... Περισσότερα »

Πολλαπλή σκλήρυνση: Πώς θα ανακουφιστείτε από τους πόνους Πολλαπλή σκλήρυνση: Πώς θα ανακουφιστείτε από τους πόνους

Οι ασθενείς που πάσχουν από τη νευρολογική νόσο αντιμετωπίζουν πόνους—πώς θα ανακουφιστούν, όμως;... Περισσότερα »

Video - Μεγάλη εκστρατεία ενημέρωσης του κοινού για τα εμβόλια

Mία μεγάλη ενημερωτική εκστρατεία ξεκίνησε στη χώρα μας με βασικό μήνυμα ‘Εμβολιάζομαι – Θωρακίζομαι’, με σκοπό την αφύπνιση του κοινού για την αξία του εμβολιασμού. Η ενημερωτική καμπάνια τελεί υπό ... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2017  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης