Το Βήμα του ΑσθενήΓενικές ΣυζητήσειςΠροσωπική Ιστορία

Η ζωή που σου ανήκει

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 9021 επισκέπτες - 1 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

ελπίδα βεριτά
Μέλος

Δημοσίευση: 17 Μαρτίου 2017

Αφορά: Χρόνιος Πόνος, Χρόνια Κόπωση, Κατάθλιψη, Διπολική Διαταραχή

H ζωή που σου ανήκει

Το ερώτημα ήταν: Tι φοβόμουν τόσο πολύ? Φοβόμουν ότι είμαι λειτουργική στις καθημερινές μου ρουτίνες, περισσότερο κοινωνική και αυτό ήταν μη οικείο σε σχέση με τη ζωή μου όλα αυτά τα χρόνια? Φοβόμουν το ενδεχόμενο να πέσω πάλι στον πάτο του πηγαδιού με το πρώτο στραβοπάτημα? Ή μήπως τελικά το μόνο που φοβόμουν, ήταν να παραδεχτώ στον εαυτό μου ότι παρόλο που φαινομενικά είμαι καλά και παρόλο που πλέον έχω παλέψει τόσο ώστε να μην υπάρχουν πράγματα στη ζωή μου για τα οποία να είμαι θλιμμένη, εντούτοις εγώ δε νιώθω ευτυχισμένη? Ήταν η πρώτη φορά που ερχόμουν αντιμέτωπη με ένα τέτοιο συναίσθημα ή ίσως με την απουσία του χωρίς ουσιαστική αιτία. Αισθανόμουν σαν να πατώ στη μέση μιας τραμπάλας. Στη μία μεριά η θέση ήταν γεμάτη ευτυχία και στην άλλη σκέτη δυστυχία. Και παρόλο που αν έπρεπε να κάνω ένα βήμα μπρος ή ένα βήμα πίσω, εγώ συνειδητά θα επέλεγα την ευτυχία… καταλάβαινα ότι προς όποια μεριά και να κινηθώ, δε νιώθω ασφαλής. Κι όμως, είχα πλέον τα εφόδια για να τα καταφέρω!

Παράξενες οι μέρες. Παράξενη και η ζωή. Εκεί που νομίζεις ότι έχεις φτάσει στην ευτυχία, εκείνη βρίσκει τον τρόπο της να απομακρύνεται και πάλι. Τόσο όσο χρειάζεται για να κατανοήσεις βαθιά πως είναι μια διαρκής προσπάθεια. Τόσο όσο χρειάζεται για να μπορέσεις να συνειδητοποιήσεις τη μετάβαση από τον πάτο του σκουπιδοτενεκέ, στην επιφάνειά του.. να την εκτιμήσεις και να βεβαιωθείς ότι είσαι αποφασισμένος να προχωρήσεις ως το τέλος -όχι για να βρεθείς ξανά εκεί από όπου ξεκίνησες αλλά για να κυνηγήσεις αυτό το διαφορετικό που κρύβει το ουράνιο τόξο όταν σταματά η βροχή. Και αυτή είναι μια ζωή που σου ανήκει.

Ελπίδα Βεριτά

• Απάντηση

Απαντήσεις

tired
Μέλος

#1 Δημοσίευση: 21 Μαρτίου 2017

Η ζωή μας ανήκει αγαπητή Ελπίδα, από όλες τις απόψεις και από όλες τις πλευρές. Είναι παράξενη η ζωή σίγουρα. Όμως ποτέ δεν ξέρεις που μπορεί να φτάσει ο αγώνας αυτός. Που μπορεί να οδηγήσει τελικά. Οι χαρές και οι λύπες αλλά και το πόσο απομακρύνεται από την μια στιγμή στην άλλη η ευτυχία, είναι σίγουρα ένα σημαντικό θέμα. Όμως αυτό που προέχει είναι να χαιρόμαστε την κάθε στιγμή, όσο και παράξενη και αν είναι. Τα μηνύματα ούτως ή άλλως περνούν χωρίς να το καταλάβεις. Καμιά φορά είναι και πολύ δύσκολο να τα αποκωδικοποιήσεις.

• Απάντηση

chr.pap
Μέλος

#2 Δημοσίευση: 21 Μαρτίου 2017

Μια συνεχής μεταβολή είναι η ζωή που δεν μπορεί να προβλεφθεί. ένα συνεχές τρέξιμο άλλες φορές με κάποιο στόχο και άλλες χωρίς. Σε κάθε περίπτωση Ελπίδα αυτό που σου συμβαίνει δεν είναι άγνωστο. Αυτό το διαρκές balance ανάμεσα στην ευτυχία και την δυστυχία.....

• Απάντηση

fzai
Μέλος

#3 Δημοσίευση: 22 Μαρτίου 2017

Τι μπορεί να φοβάται ένας άνθρωπος? Τις μεταπτώσεις και την αλλαγή διάθεσης? Τι όμως από αυτά δεν εμπεριέχεται στο μυστήριο της ζωής? Μόνο αν υπάρξει συμβιβασμός με την αλλαγή θα υπάρξει καλό κλίμα για τον καθέναν. Ακόμη και στις πιο δύσκολες στιγμές όπου όλα φαίνονται βουνό.

• Απάντηση

tired
Μέλος

#4 Δημοσίευση: 24 Μαρτίου 2017

Η ευτυχία απομακρύνεται μόνο όταν την αφήσουμε εμείς. Είναι σίγουρο ότι ανάλογα με τις διαθέσεις η κάθε ημέρα είναι διαφορετική, όμως όσο υπάρχει θέληση υπάρχει και πίστη. Πίστη πως δεν θα χαθεί άλλη ευκαιρία και πως ευτυχισμένος είναι αυτός που δεν τα παρατά.

• Απάντηση

fzai
Μέλος

#5 Δημοσίευση: 24 Μαρτίου 2017

Ελπίδα, κάποιες φορές δεν ελέγχουμε απόλυτα τα πάντα, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν είμαστε στον σωστό δρόμο. Η ζωή πάντα έτσι ήταν....

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Πώς να ''καθαρίσουμε'' τη διατροφή μαςΠώς να ''καθαρίσουμε'' τη διατροφή μας

Τι ακριβώς είναι η καθαρή διατροφή, που ακούμε όλο και πιο συχνά; Σας αποκαλύπτουμε τα μυστικά της!... Περισσότερα »

Συμπτώματα ότι το στομάχι έχει πρόβλημα: Τι σημαίνουν;Συμπτώματα ότι το στομάχι έχει πρόβλημα: Τι σημαίνουν;

Τι σημαίνουν τα πιο συνηθισμένα προβλήματα από το στομάχι μας; Και πότε πρέπει να ανησυχήσουμε;... Περισσότερα »

Τροφές κατά της τριχόπτωσηςΤροφές κατά της τριχόπτωσης

Αν ανησυχείτε για τα μαλλιά σας, ίσως θα ήταν καλό να ενσωματώσετε τις παρακάτω τροφές στην καθημερινότητά σας…... Περισσότερα »

Μελέτη για τη θνησιμότητα στο ΩνάσειοΜελέτη για τη θνησιμότητα στο Ωνάσειο

Ρουτίνα έχουν γίνει οι καρδιοχειρουργικές επεμβάσεις και στη χώρα μας, με αποτέλεσμα να καταγράφονται ελάχιστοι θάνατοι ασθενών, όπως δείχνει ανάλυση ... Περισσότερα »

Video - Ημερίδα με θέμα ‘Νεότερες εξελίξεις στα Νοσήματα του Ήπατος VII’

Στην Ημερίδα με θέμα «Νεότερες εξελίξεις στα Νοσήματα του Ήπατος VII» που διοργανώθηκε για έβδομη συνεχόμενη χρονιά από το Ηπατολογικό Τμήμα του ΥΓΕΙΑ, συμμετείχαν έμπειροι ομιλητές, με σημαντικό διαγνωστικό ... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2017  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης