ΥΠΕΡΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ....προσωπική ιστορία 4....προβλήματα και με την καρδιά

Εχω την ασθένεια από το 2001. Όλα ξεκίνησαν με πέτρες στα νεφρά και μέχρι σήμερα είχα 45. Μου βγάλανε 2 αδενώματα το 2011 στην Τάμπα επειδή δεν...

Σάββατο, 05 Αυγούστου 2017, 19:52
HYPERPARATHYROIDISM SUPPORT AND INFORMATION

Εχω την ασθένεια από το 2001. Όλα ξεκίνησαν με πέτρες στα νεφρά και μέχρι σήμερα είχα 45. Μου βγάλανε 2 αδενώματα το 2011 στην Τάμπα επειδή δεν μπορούσα να βρω κάποιον χειρούργο στον Καναδά ο οποίος ήταν πρόθυμος να με πάρει γιατί είμαι Νοrmocalcaemic. Είχα δήθεν ”θεραπευτεί” για περίπου. 18 μήνες μετά τη χειρουργική επέμβαση και στη συνέχεια τα συμπτώματά μου επέστρεψαν με εκδίκηση. Η καρδιά μου έχει επηρεαστεί περισσότερο από τη νόσο. Έχω μια ασβεστοποιημένη Mitral βαλβίδα και τώρα προβλήματα με την Tricuspid βαλβίδα, καθώς και μόνιμη Afib που έχει προκαλέσει την καρδιά μου να μεγεθυνθεί και να αναδιαμορφωθεί. Ο καρδιολόγος θέλει να κάνει ανοικτή χειρουργική επέμβαση στην καρδιά για να αντικαταστήσει τη μιτροειδής βαλβίδα σε αυτό το σημείο, αλλά όχι μέχρι να αφαιρεθεί το άλλο ύποπτο αδένωμα που έχω. Έχω κάνει εξετάσεις όλη αυτήν την περασμένη εβδομάδα για να αποκλείσω άλλους επινεφριδιακούς παράγοντες που μπορεί να περιπλέξουν τα πράγματα. Ωστόσο, έχω φτάσει στο σημείο που θέλω να γίνει η παραθυρεοειδεκτομή τώρα. Έχω βαρεθεί τους ενδοκρινολόγους εδώ. Ο χειρουργός που βρήκα τελικά στο Τορόντο είναι πρόθυμος να κάνει τη χειρουργική επέμβαση, για να πάω μπροστά με τη ζωή μου. Οι τελευταίοι 2 μήνες ήταν οι χειρότεροι γιατί έχω αναπτύξει υπερβολική συγκέντρωση υγρών γύρω από την καρδιά μου και αλλού και απαιτούν τη χρήση ενός βαρύ διουρητικού καθημερινά. Θα έλεγα ότι έχω την πλειοψηφία των συμπτωμάτων που σχετίζονται με το Υπερπαραθυρεοειδισμό. Το άγχος και η κατάθλιψη έχουν επιταχυνθεί τελευταία. Είμαι περισσότερο από πρόθυμος να βοηθήσω κάποιον στην ομάδα σας που έχει ερωτήσεις σχετικά με αυτή τη φοβερή ασθένεια. Όπως γνωρίζετε,οι ιατροί τείνουν να αντιμετωπίζουν τα συμπτώματα αντί της πηγής αυτής της ασθένειας.

ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ