H εμπιστοσύνη στον θεράποντα ιατρό είναι μοναδική!

Μου συνέβη και αυτό, να περνάνε τα χρόνια και να μου λένε να αλλάξω γιατρό επειδή μεγάλωσε και άλλοι νέοι έχουν πλέον και τις γνώσεις και την...

Δευτέρα, 25 Σεπτεμβρίου 2017, 10:34
chr.pap

Μου συνέβη και αυτό, να περνάνε τα χρόνια και να μου λένε να αλλάξω γιατρό επειδή μεγάλωσε και άλλοι νέοι έχουν πλέον και τις γνώσεις και την πληροφόρηση. Μου υποδεικνύουν να προσπαθήσω να πάρω άλλη γνώμη επειδή η τεχνολογία έχει εξελιχθεί και οι παλιότεροι δεν γνωρίζουν πράγματα.Όλοι αυτοί όμως ξεχνούν ότι αυτό που μετρά πάνω απ΄όλα είναι το συναισθηματικό δέσιμο αλλά και η εμπιστοσύνη που αναπτύχθηκε. Όταν με τον θεράποντα ιατρό σου τα πάς καλά, όταν επί χρόνια αναπτύχθηκε μια ιδιαίτερη σχέση - βαθιά ανθρώπινη - δεν υπάρχει κανένας λόγος όσο ο/η θεράπων ιατρός ασκεί το επέγγελμα να τον αλλάξεις. Ξεχνούν όλοι μάλλον πως η σχέση γιατρού - ασθενούς έχει και άλλα επίπεδα σημασίας, ψυχικά και συμπεριφοριστικά. Αν με τον/την ιατρό σου αισθάνεσαι εμπιστοσύνη που έχει κατακτηθεί με τα χρόνια, δεν τίθεται θέμα αλλαγής. Τα υπόλοιπα είναι για όσους αισθάνονται ανασφάλεια.

ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ