Πρόβλημα υγείας και μάχη με τον χρόνο

Επειδή μου έτυχε προσωπικά σημαντικό πρόβλημα υγείας πριν πολλά χρόνια, έχω την δυνατότητα να σας μιλήσω για την εμπειρία που αποκόμισα. Συνήθως μετά...

Παρασκευή, 05 Ιανουαρίου 2018, 10:43
tired

Επειδή μου έτυχε προσωπικά σημαντικό πρόβλημα υγείας πριν πολλά χρόνια, έχω την δυνατότητα να σας μιλήσω για την εμπειρία που αποκόμισα. Συνήθως μετά από κάποιο πρόβλημα υγείας μας πιάνει πανικός. Στην περίπτωσή μου αυτό συνέβει για λίγο, την στιγμή που είχα άλλα θέματα να αντιμετωπίσω, όπως για παράδειγμα την διευθέτηση της σχέσης με την σύντροφό μου. Μιας και αυτό επιλύθηκε με δυσμενή τρόπο, η απομόνωση θα μπορούσε να με εγκλωβίσει σε μεγάλο βαθμό. Τουναντίον όμως, η ασθένεια με όπλισε με υπομονή και ψυχραιμία, με θάρρος και καρτερία. Δεν θα έλεγα ότι το περιβάλλον μου δεν με βοήθησε. Όμως το μεγάλο στοίχημα ήταν με τον χρόνο. Και ο χρόνος πέρασε αφήνοντας πίσω τις οδυνηρές εμπειρίες. Παράθυρο αισιοδοξίας άνοιξε και πάλι. Στο μεταξύ η ζωή δεν περίμενε. Έπρεπε να δουλέψω και να αντισταθώ στο πρόβλημα. Αυτό και έγινε. Στο τέλος, 28 σχεδόν χρόνια μετά, οφείλω να ομολογήσω ότι η μάχη κερδήθηκε. Αν μάλιστα δεν υπήρχαν και οι νέες έγνοιες, θα μπορούσε κανείς να πει πως ο αγώνας στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία. Γι΄αυτό σας λέω, μην το βάζετε κάτω, ενργοποιηθείτε και κάντε τον χρόνο σύντροφό σας. Τα αποτελέσματα είναι πάντα θετικά. Αυτό που απασχολεί δεν είναι το ίδιο το πρόβλημα άλλα οι παρενέργειες που δημιουργεί.

ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ