Νόσος του Crohn και γαστρεντερικά προβλήματα

Μετά από πολλά χρόνια συμπτώματα, τελικά διαγνώστηκα με νόσο του Crohn ηρεμίας το 2010. Η θεραπεία ξεκίνησε με ένα κορτικοστεροειδές, το οποίο ήταν...

Πέμπτη, 15 Μαΐου 2014, 19:23
mitso

Μετά από πολλά χρόνια συμπτώματα, τελικά διαγνώστηκα με νόσο του Crohn ηρεμίας το 2010. Η θεραπεία ξεκίνησε με ένα κορτικοστεροειδές, το οποίο ήταν πολύ αποτελεσματικό για σχεδόν ένα χρόνο, αλλά τα συμπτώματα επέστρεψαν.

Μετά από αρκετούς μήνες από την διάγνωση, έκανα λαπαροσκοπική ειλεοεκτομή με αναστόμωση που διεξάχθηκε το 2012, αφαιρώντας περίπου 18 cm του εντέρου μου.

Η αποθεραπεία μου ήταν δύσκολη και χρειάστηκε περισσότερο από ένα χρόνο ώστε να επανακτήσω την αντοχή και την πλήρη υγεία μου. Κατά τη διάρκεια της περιόδου αποκατάστασης είχα δυσκολία στην πέψη γιαουρτιού, παγωτού, γάλατος και τυροκομικών αλλά με τη δύναμη του Διαδικτύου, έκανα «αυτο-διάγνωση» και βρήκα ότι έχω έλλειψη λακτάσης - το ένζυμο που χωνεύει την λακτόζη. Αυτή η αυτό-διάγνωση επιβεβαιώθηκε στη συνέχεια από μικροβιολογική εξέταση.

Όλα τα γάλατα και τα γαλακτοκομικά προϊόντα έχουν απαγορευθεί από το μενού. Έχω επίσης ανακαλύψει ότι μου λείπει το ένζυμο που διασπά τα σάκχαρα, ένωση που είναι στα όσπρια, προκαλώντας φούσκωμα και αέρια.

Αν και προσπαθώ να αποφεύγω τα γαλακτοκομικά προϊόντα, θα πάρω δύο δισκία λακτάσης όταν τρώω κάτι έτοιμο με γάλα. Επίσης, προσπαθώ να αποφύγω τα όσπρια, και λαμβάνω 2- 3 δισκία, αν νομίζω ότι πρόκειται να έχω κάποια δυσκολία με την πέψη.

Επίσης, αποφεύγω τα προβλήματα των εγγυημένων. Ωμό σκόρδο και ιδιαίτερα τα πράσα και τα κρεμμύδια που δημιουργούν πάντα πολλά αέρια. Πρόσφατα ανακάλυψα ότι με πειράζουνε όλα τα αυγά, δηλαδή τα τηγανητά, η ομελέτα, τα ποσέ και βραστά τώρα μου προκαλούν γαστρική δυσφορία. Τα αυγά τώρα έφυγαν από το μενού μου!

Επιβεβαιώθηκε από μαγνητική τομογραφία και την αξονική μετέπειτα, ότι όλα της νόσου του Crohn έχουν αφαιρεθεί, αν και έχω ενημερωθεί ότι τα συμπτώματα μπορεί να επιστρέψουν.

Προσέχω τη διατροφή μου, όσο καλύτερα μπορώ και δεν τρώω τα πράγματα που με αναστατώνουν, το οποίο είναι πολύ δύσκολο αφού είμαι ένας μανιακός με τους ουζομεζέδες. Το ούζο είναι ίσως η μόνη ομάδα τροφίμων που δεν με ενοχλεί και αυτό είναι ένα καλό πράγμα.

Για όσους έχουν την ίδια εμπειρία, είναι καλύτερο να μείνουν σε μια υψηλή σε πρωτεΐνες δίαιτα και χαμηλή σε φυτικές ίνες. Μείνετε μακριά από τα προϊόντα που ερεθίζουν τα έντερα, δεν έχει σημασία πόσο καλή γεύση έχουν.

Δεν είναι εύκολο, αλλά όταν κοιτάζω γύρω μου και βλέπω τα προβλήματα των άλλων, βλέπω ότι στα δικά μου κάτι μπορώ να κάνω!

Σας ευχαριστώ που μου επιτρέψατε να μοιραστώ την εμπειρία μου και ελπίζω να βοηθήσει κάποιους να βρούνε την πηγή του προβλήματος τους.

ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ