Όλα για το χειρουργείο?

Πριν από μερικά χρόνια υπέφερα από κοίλη στο αριστερό ισχίο , που με ταλαιπώρησε περίπου ένα χρόνο όπου στην κυριολεξία μέτραγα τα βήματα μέχρι να...

Τρίτη, 05 Αυγούστου 2014, 10:17
Τροποποίηση: Τρίτη, 05 Αυγούστου 2014, 10:17

nikast

Πριν από μερικά χρόνια υπέφερα από κοίλη στο αριστερό ισχίο , που με ταλαιπώρησε περίπου ένα χρόνο όπου στην κυριολεξία μέτραγα τα βήματα μέχρι να κάτσω κάπου. Δεν μπορούσα να σταθώ όρθιος περισσότερο από 10 λεπτά. Έκανα μαγνητική που έδειξε όντως μεγάλη κοίλη. Σε χειρούργους ορθοπεδικούς που απευθύνθηκα όλοι με συμβούλευαν για γρήγορο χειρουργείο, κόστους τουλάχιστον 6.000 - 7.000 ευρώ. Στην απόγνωσή μου κατέφυγα σε φυσίατρο. Μετά από κάποιες επισκέψεις και ενός χρόνου ταλαιπωρία με πόνους στο περπάτημα, ξαφνικά μια μέρα το πρόβλημα εξαφανίστηκε. Έκτοτε είμαι μια χαρά. Διερωτάμαι έστι απλά: τόσο εύκολα στέλνουν στο χειριυσργείο τον κόσμο? Και σε τελική ανάλυση γιατί αποκλείουν άλλη έστω πρόσκαιρη λύση, τρομάζοντας τον ασθενή και θεωρώντας την επέμβαση περίπου ως μονόδρομο? Ξέρω, υπάρχει το κέρδος στη μέση, αλλά προς τι η σίγουρη άποψη ότι δεν υπάρχει άλλη θεραπεία? Ξέρω επίσης ότι και οι ασθενείς πολλές φορές είναι περίεργοι.....Προς τι όμως όλη αυτή η ”βεβαιότητα” των ορθοπεδικών χειρούργων? Απλά για να μπούμε στο χειρουργείο?

ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ