Το Βήμα του ΑσθενήΓενικές ΣυζητήσειςΠροσωπική Ιστορία

Η πορεία μιας ασθένειας και η συζήτηση με τον εαυτό μας

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 4514 επισκέπτες - 1 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

tired
Μέλος

Δημοσίευση: 14 Μαΐου 2015

Αφορά: Καρκίνος του Ήπατος, Ηπατίτιδα

Νόσησα το 1990 και νοσηλεύθηκα σε σοβαρή κατάσταση για 16 ημέρες από βλάβη στην ηπατική λειτουργία. Ήμουν τότε 26 χρονών και κάπου ο χρόνος φάνηκε προς στιγμή να σταματά. Βγήκα τελικά από το νοσοκομείο κι είπα πως θα κάνω μια καινούργια αρχή. Η αοριστία όμως και η μη σιγουριά για την υγεία με καταδυνάστευε συν του γεγονότος ότι οι ηλικίες αυτές δεν επιδέχονται στερήσεις. Με τον χρόνο το πρόβλημα ξεπεράστηκε. Ήταν μια προσωπική νίκη μετά από συνεχείς αυζητήσεις με τον εαυτό μου απέναντι σε κάτι που κανείς δεν ήξερε την εξέλιξή του. Σήμερα που κοιτάζω πίσω, απαλλαγμένος από άγχη και φοβίες για την ασθένεια, ανακαλύπτω πως αυτό που χάνεται τελικά είναι το ανυποψίαστο και ότι από το πως θα διαχειριστεί κανείς τους φόβους του σχετίζεται άμεσα με την εξέλιξη της ασθένειας. Σε τελική ανάλυση, δεν ωφελούν τα όποια come-back παρά μόνο τους ανασφαλείς που κρύβονται από πίσω, εκθειάζοντας ένα παρελθόν που δεν υπάρχει. Το παρόν, η κάθε στιγμή, είναι και μια νίκη. Η μεγάλη αλήθεια που οδηγεί στην υπέρβαση των προβλημάτων υγείας.

• Απάντηση

Απαντήσεις

fzai
Μέλος

#1 Δημοσίευση: 14 Μαΐου 2015

Πόσο κοστίζει να χάσει κανείς την ψυχή του? Διδασκόμαστε από τα λάθη μας και την προσέχουμε όπως πρέπει. Ο αγώνας για την απαλλαγή από μια ασθένεια σαφώς και σημαίνει επιμονή για την ζωή. Αγάπη για την ζωή όμως δεν σημαίνει παραμονή σε απόσταση ασφαλείας από τον πυρήνα των προβλημάτων. Για τον λόγο του ότι η απόσταση αυτή δημιουργεί ανασφάλεια λόγω της άγνοιας.

• Απάντηση

tired
Μέλος

#2 Δημοσίευση: 15 Μαΐου 2015

Το να χάσεις την ψυχική σου ισορροπία είναι το Α και το Ω στην περίπτωση μιας ασθένειας. Είναι κάτι παραπάνω από επικίνδυνο να μην μπορείς να κρατιέσαι ψύχραιμος απέναντι στην όποια υποτροπή της σωματικής σου υγείας. Το ιδανικό σε αυτή την περίπτωση είναι να εκτιμάς την κάθε φορά το ψυχικό κόστος και να διορθώνεις τις λανθασμένες αντιδράσεις. Γιατί οπωσδήποτε υπάρχουν κάθε φορά που το σώμα σου υπενθυμίζει την φθορά.

• Απάντηση

fzai
Μέλος

#3 Δημοσίευση: 18 Μαΐου 2015

Το σώμα σαφώς υπενθυμίζει την φθορά και τα δεδομένα μπορούν να αλλάξουν από στιγμή σε στιγμή. Η ψυχή όμως αν χαθεί, συμπαρασύρει μαζί της και την δύναμη που επιδυκνείει το άτομο απέναντι στις αντιξοότητες.

• Απάντηση

stellaa
Μέλος

#4 Δημοσίευση: 20 Μαΐου 2015

Δύσκολο πράγμα η ψυχραιμία κι όμως, όλες οι σωματικές ασθένειες την απαιτούν. Πόσο την εξασφαλίζουμε είναι μεγάλο θέμα. Το σημαντικότερο όλων είναι ότι είμαστε ακόμα εδώ. Δεν ξέρω αν είναι θέμα τύχης ή αλλαγών στον τρόπο ζωής.
Ένα χρόνο σχεδόν μετά το περσινό έμφραγμα έχασα βάρος, προσπαθώ να το διατηρώ, έβαλα στη ζωή μου καθημερινά το περπάτημα και προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά. Ξέρω ότι η ζωή μας εκπλήσσει, άλλοτε μας προσγειώνει απότομα και άτσαλα κι άλλοτε εκεί που περιμένουμε την απόλυτη καταστροφή κάτι μας σώζει.
Ως προς το κάπνισμα - το γύρισα στο ηλεκτρονικό - συνειδητά και σταδιακά χωρίς νικοτίνη - στόχος είναι να απαλλαγώ τελείως αλλά το δοκίμασα έτσι γιατί θα με δυσκόλευε να ελέγξω το βάρος μου.
Υπέρβαρη δεν ήμουν αλλά είχα ένα πρήξιμο στο σώμα γενικευμένο, το οποίο φεύγει κι επανέρχεται ανάλογα.
Η τακτική μου να γυρίσω την πλάτη στο πρόβλημα, να αποφεύγω να το σκέφτομαι και να κοιτάζω μόνο μπροστά ίσως με σώζει ακόμα.
Πολλοί με ρωτούν πότε ήταν καλύτερη η χρονιά σου, πέρυσι ή φέτος. Εγώ απαντώ φέτος. Οι περισσότεροι το πάνε στο πολιτικό αλλά κάνουν μεγάλο λάθος. Είναι άλλοι οι λόγοι που θεωρώ τη φετινή χρονιά καλύτερη. Τη θεωρώ καλύτερη γιατί την κέρδισα, την έζησα και είμαι ακόμα μαζί σας.
Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους σας για τις προσπάθειες που κάνετε και για την δύναμη ψυχής που έχετε.

• Απάντηση

tired
Μέλος

#5 Δημοσίευση: 22 Μαΐου 2015

Αρχική δημοσίευση #4:
Δύσκολο πράγμα η ψυχραιμία κι όμως, όλες οι σωματικές ασθένειες την απαιτούν. Πόσο την εξασφαλίζουμε είναι μεγάλο θέμα. Το σημαντικότερο όλων είναι ότι είμαστε ακόμα εδώ. Δεν ξέρω αν είναι θέμα τύχης ή αλλαγών στον τρόπο ζωής. Ένα χρόνο σχεδόν μετά το περσινό έμφραγμα έχασα βάρος...

Αγαπητή Stellaa

H όλη σου στάση απέναντι στο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις είναι ενδεικτική τους επιπέδου και της καλλιέργειας που έχεις. Να συνεχίσεις έτσι και όλα θα πάνε καλά. Εξάλλου χωρίς μάχη τίποτε δεν είναι κατορθωτό. Δεν νομίζεις?

• Απάντηση

stellaa
Μέλος

#6 Δημοσίευση: 22 Μαΐου 2015

Τις ατυχίες της ζωής δεν τις επιλέγουμε, ειδικά όταν σχετίζονται με σωματικές αδυναμίες. Σίγουρα έχουμε κι εμείς την ευθύνη μας σε πολλά αλλά από κάποιο σημείο και μετά είναι αστοχίες της φύσης αυτές. Τα ίδια με εμένα μπορεί να κάνει και κάποιος άλλος χωρίς να έχει τις συνέπειες που είχα. Δεν σημαίνει ότι αυτός που του συνέβη κάτι πρέπει να ζει μέσα στην ενοχή γιατί έκανε κάτι λάθος. Ας πούμε πως είναι αστοχία υλικού.
Το μεγάλο ζητούμενο είναι να μην ενδίδει κάποιος στην αδυναμία του, να μην σκεπάζει τα πάντα στη ζωή του και σαμποτάρει το παρόν και το μέλλον του. Εμένα με έχει σαμποτάρει η κατάσταση αυτή, το παραδέχομαι. Έχουν έρθει πολλές στιγμές που βρίζω γιατί δεν μπορώ να βγάλω μια υποχρέωση ή δεν μπορώ να υπερβώ ένα όριο. Έχουν έρθει στιγμές που λέω: ”Καλύτερα να είχαν τελειώσει όλα πέρυσι και να μην ταλαιπωρούμε ακόμα”. Σκέψεις εν θερμώ περισσότερο και υπό το κράτος της δυσφορίας.
Οκ, έτσι είναι αυτά, μέσα στο παιχνίδι είναι και η στιγμή που θα σκεφτείς να τα παρτήσεις αλλά και τι βγαίνει με αυτό? Τίποτα. Τουλάχιστον να μην φύγουμε σέρνοντας από αυτό τον κόσμο αλλά παλεύοντας.
Δεν ξέρω αν έχει να κάνει η επιστημονική μόρφωση ή ό,τι άλλο. Έχω ακούσει απίστευτα δυναμωτικές σκέψεις από ανθρώπους που δεν έχουν πάει ποτέ σχολείο κι όμως, βγαίνει από μέσα τους μια σοφία βαθύτατη.
Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους και δεν το βάζουμε κάτω, εμείς θα κερδίσουμε όχι η αδυναμία.

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Πώς να ''καθαρίσουμε'' τη διατροφή μαςΠώς να ''καθαρίσουμε'' τη διατροφή μας

Τι ακριβώς είναι η καθαρή διατροφή, που ακούμε όλο και πιο συχνά; Σας αποκαλύπτουμε τα μυστικά της!... Περισσότερα »

Συμπτώματα ότι το στομάχι έχει πρόβλημα: Τι σημαίνουν;Συμπτώματα ότι το στομάχι έχει πρόβλημα: Τι σημαίνουν;

Τι σημαίνουν τα πιο συνηθισμένα προβλήματα από το στομάχι μας; Και πότε πρέπει να ανησυχήσουμε;... Περισσότερα »

Τροφές κατά της τριχόπτωσηςΤροφές κατά της τριχόπτωσης

Αν ανησυχείτε για τα μαλλιά σας, ίσως θα ήταν καλό να ενσωματώσετε τις παρακάτω τροφές στην καθημερινότητά σας…... Περισσότερα »

Πώς να αντιμετωπίσουμε φυσικά την κυτταρίτιδα;Πώς να αντιμετωπίσουμε φυσικά την κυτταρίτιδα;

Η κυτταρίτιδα είναι ενοχλητική, αλλά υπάρχουν 100% φυσικοί τρόποι να την εξαφανίσουμε. Ποιοι είναι αυτοί;... Περισσότερα »

Video - Ημερίδα με θέμα ‘Νεότερες εξελίξεις στα Νοσήματα του Ήπατος VII’

Στην Ημερίδα με θέμα «Νεότερες εξελίξεις στα Νοσήματα του Ήπατος VII» που διοργανώθηκε για έβδομη συνεχόμενη χρονιά από το Ηπατολογικό Τμήμα του ΥΓΕΙΑ, συμμετείχαν έμπειροι ομιλητές, με σημαντικό διαγνωστικό ... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2017  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης