Ιστορίες καρδιάς

Ο Πέτρος Κακολύρης πέρα από ξεχωριστός άνθρωπος και ηπίων τόνων χαρακτήρας υπήρξε και ο ίδιος ασθενής που υποβλήθηκε σε μεταμόσχευση. Λάβαμε από...

Τετάρτη, 30 Σεπτεμβρίου 2015, 10:10
Διαχειριστής

Ο Πέτρος Κακολύρης πέρα από ξεχωριστός άνθρωπος και ηπίων τόνων χαρακτήρας υπήρξε και ο ίδιος ασθενής που υποβλήθηκε σε μεταμόσχευση. Λάβαμε από αυτόν ένα πολύ όμορφο κείμενο που συνπυκνώνει σε λίγες γραμμές την πεμπτουσία της ζωής. Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα καρδιάς, δημοσιεύουμε αυτό το κείμενο που δίνει έναν ξεχωριστό τόνο στην συζήτησή μας.


”Στη ζωή θεωρούμε πολλά πράγματα αυτονόητα τα οποία όχι μοναχά δεν είναι αλλά πολλές φορές παίρνουν τέτοια μορφή που δεν μπορείς ούτε καν να διανοηθείς. Λόγου χάρη, όταν για πρώτη φορά άκουσα για μεταμόσχευση οργάνων ήταν κάτι σαν το ταξίδι του ανθρώπου στο φεγγάρι.
Λίγα χρόνια όμως μετά, αυτό όχι μόνο δεν ήταν σενάριο επιστημονικής φαντασίας αλλά ήμουν ο ίδιος πρωταγωνιστής μιας συγκλονιστικής πραγματικότητας καθώς ο μόνος τρόπος για να συνεχίσω να υπάρξω ήταν να υποβληθώ σε μεταμόσχευση καρδιάς.
Έκτοτε γνώρισα ανθρώπους που δεν είχαν κανένα πρόβλημα εκ γενετής, όπως αποδείχτηκε για μένα, αλλά είχαν μια φυσιολογική ζωή η όποια ανατράπηκε από τη μια μέρα στην άλλη.
Πως το αντιμετωπίζεις όλο αυτό και τι πρέπει να κάνουμε? Επειδή «το έχω δει το έργο» αν και δεν υπάρχουν κανόνες που να ισχύουν για όλους μπορώ να πω τι με βοήθησε εμένα να πάνε όλα καλά και να έχω μια όμορφη ζωή (δεν χρησιμοποιώ τον όρο φυσιολογικό ούτε κανονικό γιατί όλες οι ζωές είναι κανονικές)
Σε κάθε δυσκολία ο πρώτος κανόνας είναι η αποδοχή του προβλήματος (προσοχή αποδοχή όχι υποταγή). Και μετά η ελπίδα και η πίστη πως με τη θέλησή μας και τον αγώνα μας όλα μπορούμε να τα καταφέρουμε.
Και για να επανέλθω από εκεί που ξεκίνησα, είναι αυτονόητο πως η πρόληψη και το πώς αντιλαμβανόμαστε και τι πράττουμε στην καθημερινότητα μάς οδηγεί σε μια ποιοτική -ή μη- ζωή.”

Πέτρος Κακολύρης
Εκδότης, συγγραφέας του βιβλίου « Η ιστορία της καρδιάς μου, το χρονικό μιας μεταμόσχευσης»

ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ