Το Βήμα του ΑσθενήΓενικές ΣυζητήσειςΠροσωπική Ιστορία

Ιστορίες καρδιάς

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 7460 επισκέπτες - 0 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευση: 30 Σεπτεμβρίου 2015

Αφορά: Υπέρταση, Συγγενείς Καρδιοπάθειες, Στεφανιαία νόσος, Καρδιακή ανεπάρκεια, Έμφραγμα, Αρρυθμίες

Ο Πέτρος Κακολύρης πέρα από ξεχωριστός άνθρωπος και ηπίων τόνων χαρακτήρας υπήρξε και ο ίδιος ασθενής που υποβλήθηκε σε μεταμόσχευση. Λάβαμε από αυτόν ένα πολύ όμορφο κείμενο που συνπυκνώνει σε λίγες γραμμές την πεμπτουσία της ζωής. Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα καρδιάς, δημοσιεύουμε αυτό το κείμενο που δίνει έναν ξεχωριστό τόνο στην συζήτησή μας.

”Στη ζωή θεωρούμε πολλά πράγματα αυτονόητα τα οποία όχι μοναχά δεν είναι αλλά πολλές φορές παίρνουν τέτοια μορφή που δεν μπορείς ούτε καν να διανοηθείς. Λόγου χάρη, όταν για πρώτη φορά άκουσα για μεταμόσχευση οργάνων ήταν κάτι σαν το ταξίδι του ανθρώπου στο φεγγάρι.
Λίγα χρόνια όμως μετά, αυτό όχι μόνο δεν ήταν σενάριο επιστημονικής φαντασίας αλλά ήμουν ο ίδιος πρωταγωνιστής μιας συγκλονιστικής πραγματικότητας καθώς ο μόνος τρόπος για να συνεχίσω να υπάρξω ήταν να υποβληθώ σε μεταμόσχευση καρδιάς.
Έκτοτε γνώρισα ανθρώπους που δεν είχαν κανένα πρόβλημα εκ γενετής, όπως αποδείχτηκε για μένα, αλλά είχαν μια φυσιολογική ζωή η όποια ανατράπηκε από τη μια μέρα στην άλλη.
Πως το αντιμετωπίζεις όλο αυτό και τι πρέπει να κάνουμε? Επειδή «το έχω δει το έργο» αν και δεν υπάρχουν κανόνες που να ισχύουν για όλους μπορώ να πω τι με βοήθησε εμένα να πάνε όλα καλά και να έχω μια όμορφη ζωή (δεν χρησιμοποιώ τον όρο φυσιολογικό ούτε κανονικό γιατί όλες οι ζωές είναι κανονικές)
Σε κάθε δυσκολία ο πρώτος κανόνας είναι η αποδοχή του προβλήματος (προσοχή αποδοχή όχι υποταγή). Και μετά η ελπίδα και η πίστη πως με τη θέλησή μας και τον αγώνα μας όλα μπορούμε να τα καταφέρουμε.
Και για να επανέλθω από εκεί που ξεκίνησα, είναι αυτονόητο πως η πρόληψη και το πώς αντιλαμβανόμαστε και τι πράττουμε στην καθημερινότητα μάς οδηγεί σε μια ποιοτική -ή μη- ζωή.”

Πέτρος Κακολύρης
Εκδότης, συγγραφέας του βιβλίου « Η ιστορία της καρδιάς μου, το χρονικό μιας μεταμόσχευσης»

• Απάντηση

Απαντήσεις

fzai
Μέλος

#1 Δημοσίευση: 30 Σεπτεμβρίου 2015

Ανθρώπινη κατάθεση ψυχής και μια εμπειρία που προσφέρει πολλά είναι αυτή του κου Κακολύρη. Συγκινητική σύντομη αφήγηση αλλά πάνω απ΄όλα ένας μπούσουλας επιβίωσης.

• Απάντηση

elenkar
Μέλος

#2 Δημοσίευση: 30 Σεπτεμβρίου 2015

Με την σειρά μου υποκλίνομαι στο μεγαλείο ψυχής αλλά πάνω απ΄όλα στην αστείρευτη ανθρώπινη δύναμη. Μερικοί άνθρωποι έχουν πράγματι πολύ δυνατή καρδιά!

• Απάντηση

χαρά
Μέλος

#3 Δημοσίευση: 30 Σεπτεμβρίου 2015

Θα έλεγα ότι οι περισσότεροι έχουμε αυτή την δύναμη, αλλά δεν χρειάστηκε ποτέ να την χρησιμοποιήσουμε.
Είτε γιατί μας φοβίζει είτε γιατί δεν γνωρίζουμε μέχρι πού μπορούμε να φτάσουμε, είτε γιατί τα προσωπικά μας βιώματα δεν μας ‘αφήνουν’ να δούμε όλο μας το μεγαλείο. Όπως και να έχει θέλει τόλμη να αντιμετωπίσουμε την ωμή αλήθεια.
Τα θερμά μου συγχαρητήρια κυρίως γιατί το μοιράστηκε με άλλους ανθρώπους!!!

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Πώς θα σταματήσω την υπερφαγία;Πώς θα σταματήσω την υπερφαγία;

Η υπερφαγία δεν μας εμποδίζει μόνο να χάσουμε κιλά, αλλά μας βάζει σε κίνδυνο για σοβαρές επιπλοκές. Πώς θα την ελέγξουμε;... Περισσότερα »

Το παιδί μου φοβάται το σκοτάδι: Τι να κάνω;Το παιδί μου φοβάται το σκοτάδι: Τι να κάνω;

Τι μπορείτε να κάνετε για να βοηθήσετε το παιδί σας να σταματήσει να φοβάται και να συνεχίσει να κοιμάται στο κρεβάτι του;... Περισσότερα »

Πολλαπλή σκλήρυνση: Πώς θα ανακουφιστείτε από τους πόνους Πολλαπλή σκλήρυνση: Πώς θα ανακουφιστείτε από τους πόνους

Οι ασθενείς που πάσχουν από τη νευρολογική νόσο αντιμετωπίζουν πόνους—πώς θα ανακουφιστούν, όμως;... Περισσότερα »

Ιγμορίτιδα στα παιδιά: Διάγνωση και αντιμετώπισηΙγμορίτιδα στα παιδιά: Διάγνωση και αντιμετώπιση

Υπάρχουν προδιαθεσικοί παράγοντες; Ποια μέτρα πρόληψης πρέπει να πάρετε για να προστατεύσετε το παιδί σας; ... Περισσότερα »

Video - Μεγάλη εκστρατεία ενημέρωσης του κοινού για τα εμβόλια

Mία μεγάλη ενημερωτική εκστρατεία ξεκίνησε στη χώρα μας με βασικό μήνυμα ‘Εμβολιάζομαι – Θωρακίζομαι’, με σκοπό την αφύπνιση του κοινού για την αξία του εμβολιασμού. Η ενημερωτική καμπάνια τελεί υπό ... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2017  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης