Το Βήμα του ΑσθενήΠαθήσεις - Χρόνιες παθήσειςΣυμμόρφωση ασθενή

Ψυχικές ασθένειες, ψυχοφάρμακα και ταμπού

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 1154 επισκέπτες - 1 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

chr.pap
Μέλος

Δημοσίευση: 28 Ιανουαρίου 2016
Τροποποίηση: 28 Ιανουαρίου 2016

Αφορά: Χρόνια Κόπωση, Σχιζοφρένεια, Κατάθλιψη, Διπολική Διαταραχή, Διαταραχές του ύπνου

Στην σημερινή εποχή δεν αποτελεί είδηση η επίσκεψη κάποιου σε ψυχίατρο ή ψυχολόγο. Φαντάζει μάλλον απίθανο να μην τους έχει επισκεφθεί έστω και μια φορά. Είναι τέτοιες οι εποχές που από το πολύ το στρες καταφεύγουμε ολοένα και πιο συχνά σε ηρεμιστικά και αντικαταθλιπτικά. Δεν πρέπει φυσικά αυτό να είναι ταμπού ούτε στίγμα για το λόγο ότι πλέον όλα είναι πιθανά από τον σημερινό τρόπο ζωής. Μόνο που πρέπει να ακολουθούμε τις οδηγίες του θεραπευτή χωρίς αυτό να σημαίνει ταυτόχρονα ότι δημιουργείται σχέση υποταγής. Γιατί κάπου υπάρχει και ο εαυτός μας.

• Απάντηση

Απαντήσεις

fzai
Μέλος

#1 Δημοσίευση: 28 Ιανουαρίου 2016

Είδηση είναι να ξεγλιστράς από τα εμπόδια της καθημερινότητας και να εξασφαλίζεις με κάποιο τρόπο την υγειή σχέση με τον εαυτό σου. Μπορεί να γίνει αυτό αρκεί να θέσεις εαυτόν σε ανάλυση. Η βοήθεια του ειδικού είναι απαραίτητη στα πρώτα στάδια και σε καμία περίπτωση δεν είναι ντροπή. Όλοι έχουμε τις αδυναμίες μας, νομίζω.

• Απάντηση

antikeimeniki
Μέλος

#2 Δημοσίευση: 28 Ιανουαρίου 2016

Κάνετε διαφήμιση στα ψυχοφάρμακα, τα αντικαταθλιπτικά, τα νευροληπτικά? Δεν πάτε καλά! Αυτό το φόρουμ είναι παραχωρημένο στις φαρμακευτικές εταιρείες? Τι κρύβεται πίσω από τα ψευδώνυμά σας? Έχετε πάρει εσείς ψυχοφάρμακα να δείτε τι ωραία που είναι? Το ταμπού είναι να πιστεύεις οτι ο ψυχίατρος ξέρει την ψυχή κι οτι θα την κάνει καλά το ψυχοφάρμακό του!
Έχω αυτοθεραπευτεί από κατάθλιψη με χορτοφαγία κι αλκαλική διατροφή, πολλές ωμές τροφές, περπάτημα, με στοχευμένη ευγνωμοσύνη για όσα έχω, ποιοτική μουσική κι ό,τι άλλο φυσικό μέσον μπορεί να βοηθήσει τον καθένα, όπως αντικατάσταση του καφέ ακόμη.
Αυτά βέβαια αφού την πάτησα την πρώτη φορά με ψυχίατρο κι έκανα τον εαυτό μου πειραματόζωο. Δεν τα ξέρουν αυτά οι γιατροί? Τα ξέρουν, αλλά δεν συμφέρει? Πάντως έξω, μέχρι και κλινικές φυσικών θεραπειών υπάρχουν, εδώ, σκοτάδι!
Αν στα ψυχιατρεία έβαζαν την υγιεινή χορτοφαγία και διαβίωση και την δημιουργική απασχόληση, δεν θα είχαν τόσους τρόφιμους.
Αλλά και στο ίντερνετ της νέας εποχής και πληροφόρησης, τέτοια παραπληροφόρηση?
Είναι πολλά τα λεφτά φαίνεται.

• Απάντηση

Διαχειριστής
Διαχειριστής

#3 Δημοσίευση: 28 Ιανουαρίου 2016

Αρχική δημοσίευση #2:
Κάνετε διαφήμιση στα ψυχοφάρμακα, τα αντικαταθλιπτικά, τα νευροληπτικά? Δεν πάτε καλά! Αυτό το φόρουμ είναι παραχωρημένο στις φαρμακευτικές εταιρείες? Τι κρύβεται πίσω από τα ψευδώνυμά σας? Έχετε πάρει εσείς ψυχοφάρμακα να δείτε τι ωραία που είναι? Το ταμπού είναι να πιστεύεις οτ...

Αγαπητή antikeimeniki

Παρακολουθούμε την συζήτηση και δεν βλέπουμε τον λόγο που καταφέρεσαι κατά του forum, διερωτώμενη μάλιστα αν ” είναι παραχωρημένο στις φαρμακευτικές εταιρείες”. Ψυχραιμία λίγο, θα λέγαμε. Από τον επισκέπτη δεν εκφράστηκε, πιστεύουμε, κάτι για την χρήση των αντικαταθλιπτικών. Πολύ περισσότερο εννοούσε ότι δεν θα πρέπει να είναι ταμπού οι ψυχικές ασθένειες. Τώρα το πώς τις αντιμετωπίζει κανείς, είναι δική του υπόθεση. To forum δεν προτείνει κάτι. Απλά φιλοξενεί τις απόψεις όλων - χωρίς περικοπές - όπως θα έχεις διαπιστώσει. Τα αντανακλαστικά μας είναι σε εγρήγορση για κάθε φανατικό του είδους. Πολυ περισσότερο όταν το θέμα αφορά την υγεία και δη την ψυχική.

• Απάντηση

chr.pap
Μέλος

#4 Δημοσίευση: 28 Ιανουαρίου 2016

Αρχική δημοσίευση #2:
Κάνετε διαφήμιση στα ψυχοφάρμακα, τα αντικαταθλιπτικά, τα νευροληπτικά? Δεν πάτε καλά! Αυτό το φόρουμ είναι παραχωρημένο στις φαρμακευτικές εταιρείες? Τι κρύβεται πίσω από τα ψευδώνυμά σας? Έχετε πάρει εσείς ψυχοφάρμακα να δείτε τι ωραία που είναι? Το ταμπού είναι να πιστεύεις οτ...

”antikeimeniki”...

Ήθελα να ξέρω αυτό είναι το όνομά σου ή ψευδώνυμο αν δεν κάνω λάθος? Έπειτα, αυτό κατάλαβες από το σχόλιό μου? Ότι διαφημίζω ψυχοφάρμακα? Από την πόλη έρχομαι....

Ούτε κατά διάνοια δεν υπερασπίστηκα τα όποια φάρμακα, απλά εξέθεσα την κατάσταση που επικρατεί. Και κάτι άλλο: Τι σχέση έχει το Βήμα του Ασθενή με το δικό σου σχόλιο? Γιατί το εμπλέκεις στην συζήτησή μας?

Τέλος, αυτό που θα ήθελα να σου πως είναι πως με την χορτοφαγία και μόνο δεν ξεπερνιούνται τα βαριά περιστατικά. Αυτό δεν σημαίνει ότι καταφεύγουμε στα ψυχοφάρμακα. Χρειάζεται μάλλον προσοχή στην διαχείρηση του κάθε περιστατικού που δεν είναι το ίδιο με το άλλο.

Είσαι άραγε ”αντικειμενική”?

• Απάντηση

Μαρία Αθανασιάδου Ψυχολόγος
Συνεργάτης iatronet.gr

#5 Δημοσίευση: 28 Ιανουαρίου 2016

Καλησπέρα και από εμένα! Δεν θα μιλήσω επί του θέματος μόνο ως ειδικός, αλλά πάνω απ’ όλα ως άνθρωπος. Ο καθένας έχει το δικαίωμα και την ελευθερία να αναζητήσει την θεραπεία του όπου θέλει. Το ζητούμενο είναι για το κάθε πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε, να βρίσκουμε τελικά λύση και διέξοδο. Το θέμα είναι να μην μένουμε με σταυρωμένα χέρια και να κινητοποιούμαστε στο να βρούμε τελικά αυτό που θα μας βγάλει από την ταλαιπωρία. Ζούμε στο 2016 και δεν είναι καλό να μένουμε σε καλούπια. Ό,τι βοηθάει τον καθένα, αυτό είναι θεραπεία. Η μόνη καθοδήγηση είναι αυτή!

• Απάντηση

antikeimeniki
Μέλος

#6 Δημοσίευση: 28 Ιανουαρίου 2016

Προσωπικά έχω παρατηρήσει οτι κάποια στάνταρ ψευδώνυμα ανοίγουν συνεχώς θέματα που έχουν να κάνουν με φάρμακα και ψυχικές ασθένειες, εδώ και πολύ καιρό, ή προβάλλονται πολύ τέτοια θέματα.
Ναι, είμαι αντικειμενική γιατί πουθενά δεν έγραψα πως η υγιεινή χορτοφαγία και διαβίωση είναι πανάκεια, είπα την προσωπική μου εμπειρία που πιθανώς να αφυπνίσει κάποιον άλλον που έχει το ίδιο πρόβλημα και που επίσης θα βοηθηθεί με την ίδια οδό.
Αλλά δεν μπορεί κανείς να αρνηθεί την ευεργετικότητα των φυσικών μεθόδων και είναι το πρώτο που πρέπει να συστήνεται κι όχι ο ψυχίατρος που δίνει φάρμακα με την πρώτη.
Θα πρέπει επίσης να παραδεχτείτε πως ο ιατρικός κόσμος στην Ελλάδα τουλάχιστον, δεν αντιμετωπίζεται με την ίδια εμπιστοσύνη όπως παλιά από τους ασθενείς και δεν φταίνε οι ασθενείς γι αυτό.
Όσοι ξέρουν ξένες γλώσσες ψάχνουν σε ξένα σάιτ όταν έχουν κάποιο πρόβλημα.
Τέλος πάντων, ενήργησα παρορμητικά, ξέρω πως δεν αλλάζουν με τα λόγια οι άνθρωποι, αλλά η καταστροφική μου εμπειρία με ψυχίατρους και φάρμακα μου οδήγησε το χέρι.
Αν θέλετε να τα σβήσετε ουδόλως θα θυμώσω, είμαστε πολύ πίσω από άλλους λαούς, αλλά μας.... αγαπάω...

• Απάντηση

χαρά
Μέλος

#7 Δημοσίευση: 28 Ιανουαρίου 2016

Ο καθένας ‘θεραπεύεται’ με όποιον τρόπο νομίζει. Ούτε οι φαραπελιές θεραπεύουν τον καρκίνο, ούτε τα ψυχοφάρμακα είναι πάντα η λύση. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να ενημερώνετε και να ακολουθεί ότι του υποδεικνύει η συνείδηση του. Η πληροφορία είναι μεγάλη και οι μέθοδοι θεραπείας πολλές.

Στο χέρι σου είναι να διαλέξεις τι θα ακολουθήσεις.

• Απάντηση

elenkar
Μέλος

#8 Δημοσίευση: 29 Ιανουαρίου 2016

Ψυχραιμία όλοι.

Το Βήμα του Ασθενή έχει δώσει ήδη πολλά για να γίνει το μπαλάκι στις ρήσεις του καθενός που ενίοτε είναι και προσβλητικές.

Εγώ τουλάχιστον που το επισκέπτομαι συχνά, αισθάνομαι πολύ ευχαριστημένη για το πολύ υψηλό επίπεδο συζήτησης. Πέραν του ότι είναι ολοφάνερη η πιστότητά του. Αυτά για κάποιους που χάνουν την ψυχραιμία τους....

• Απάντηση

antikeimeniki
Μέλος

#9 Δημοσίευση: 29 Ιανουαρίου 2016

Eάν κάποιοι ανεβάζουν θέματα χωρίς να έχουν σφαιρική πληροφόρηση, δεν φταίω εγώ.
Αν δεν τα ανεβάζουν σκόπιμα, ας ενημερωθούν τουλάχιστον:
ΤΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΨΥΧΟΠΑΘΕΙΑ! ΜΕ ΒΙΝΤΕΟ
http://proionta-tis-fisis.com/to-marketingk-tis-trelas-isagogi-vinteo/
ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ, ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ
http://www.awakengr.com/2015/07/blog-post_50.html
ΝΤΟΠΑΜΙΝΗ Η ΟΡΜΟΝΗ ΤΗΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ ΚΙ Η ΧΟΡΤΟΦΑΓΙΚΗ ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΝ ΨΥΧΑΣΘΕΝΩΝ
”....Τέλος, μια θεραπεία για τη σχιζοφρένεια είναι να αποκλειστούν από τη διατροφή οι τροφές που περιέχουν ντοπαμίνη (ζωικές τροφές, ξηροί καρποί και μπανάνες)....”
http://www.healthyliving.gr/2013/04/25/domamin-neurodiavivasths-ormonh-parkinson-sxizofreneia/
ΤΑ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΒΙΝΤΕΟ 1.17 ΩΡΑ
https://www.youtube.com/watch?t=11v=Cg1x1P9-VmQ

ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ
http://www.botanologika.gr/2015/09/dioxte-katathlipsi-kai-stres-trogontas.html
ΨΥΧΟΛ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΒΙΝΤΕΟ
http://www.ego.gr//news-video-depression-and-homeopathy
ΨΥΧΟΛ ΒΙΟΑΝΑΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΒΙΝΤΕΟ
http://www.ego.gr//news-video-patra-biofeedback
ΟΛΙΣΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ
http://enallaktikidrasi.com/2014/10/5-fysikes-methodoi-gia-tin-antimetopisi-tis-katathlipsis/
ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ
http://enallaktikidrasi.com/2014/06/pare-ayta-ta-spasmena-ftera-dokimanter-gia-tin-apotherapeia-tis-sxizofreneias-xoris-farmaka/
12 ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΨΥΧΙΚΗ ΜΑΣ ΥΓΕΙΑ
http://enallaktikidrasi.com/2015/02/oi-12-xeiroteres-sunithies-gia-tin-psuxiki-mas-ugeia/
Προσωπικά δεν θα ασχοληθώ άλλο, να μη λέτε πως σας προσβάλω κιόλας.
Ό,τι σας πει η συνείδησή σας.

• Απάντηση

emitak
Μέλος

#10 Δημοσίευση: 29 Ιανουαρίου 2016
Τροποποίηση: 29 Ιανουαρίου 2016

Να θυμησω σε οσους συμμετεχουμε στη συζητηση καταθετοντας την αποψη μας οτι το βημα του ασθενή δεν είναι τοπος φραστικού λιθοβολισμού οσων εχουν αντιθετη άποψη.
Και δεν μπορω να καταλαβω απο που προκύπτει οτι η φαρμακοθεραπεία, οταν ειναι τεκμηριωμενη με αποδειξεις δεν μπορεί να δωσει μια βοήθεια. Σιγουρα δεν χρηζουν ολα τα περιστατικά. Καθενα εχει την ιδιαιτερότητα του. Γι αυτό μην την πυροβολείτε χωρις σκέψη. Ειδικα εσεις οι ”αθωοι” με τα εναλλακτικά που πληρωνονται ντουκου απο τον πελάτη. Με μητρικα βαμματα που..... δεν παρασκευαζονται απο πολυεθνικές εταιρείες? Με διαιτες που κυρίως οι εχοντες μπορούν να ακολουθήσουν? Με επισκεψεις σε θεραπευτήρια που μονο οι εχοντες χρόνο μπορούν?

Να μην ξεχναμε οτι η φαρμακοθεραπεία ήταν αυτή που απάλλαξε την ανθρωπότητα απο τη λοβοτομή στη Μακαρθική Αμερική. Το οτι οι γιατροί μπορεί να εχουν πρόβλημα στο να βρουν που φτανει το οριο της διαταραχής και γίνεται ασθένεια, δεν σημαίνει ότι οταν δίνουμε στον ανθρωπο βαλσαμόχορτο (που δεν ξερουμε πως συλλεχθηκε και πως διατηρήθηκε) είναι καλο κ αγαθό ενω οταν του δίνουμε φάρμακο είναι ύποπτο.

Ολίγη αυτοσυγκράτηση παρακαλώ.

• Απάντηση

chr.pap
Μέλος

#11 Δημοσίευση: 1 Φεβρουαρίου 2016

Τελικά...δεν μπορούσα να φανταστώ όταν έβαζα αυτό το θέμα ότι θα προκαλούσε τόσο μεγάλη συζήτηση. Σε καμία περίπτωση δεν υπερασπίστηκα τα ψυχοφάρμακα - τουναντίον θα πρέπει να αποφεύγεται η χρήση τους δια ροπάλου όταν δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος - απλά περιέγραψα το τι συμβαίνει ”εκεί έξω” και πως έχει εξελιχθεί η κατάσταση. Τελικά το να εκθέσεις την κατάσταση φαίνεται πως για κάποιους δεν απέχει πολύ από να παίρνεις θέση.....

• Απάντηση

λάκης
Μέλος

#12 Δημοσίευση: 1 Φεβρουαρίου 2016

Ψυχραιμία παιδιά!
Ο καθένας πρέπει να μπορεί να λέει την άποψή του χωρίς λιθοβολισμό.
Διαφωνούμε-συμφωνούμε άσχετο.

Η αλήθεια είναι ότι ούτε και εγώ κατάλαβα ότι ο/η chr.pap διαφημίζει ψυχοφάρμακα, αλλά ακόμα και έτσι να ήταν μπορεί ο καθένας να γράψει ότι αντίθετο πιστεύει.

Από όσο έχω δει δεν υπάρχει λογοκρισία στο συγκεκριμένο forum οπότε εάν κάποιος πιστεύει σε κάποια από τις κλασικές θεωρίες συνομοσίας ότι οι φαρμακευτικές εταιρείες έχουν βρει τις λύσεις και τις κρατούν κρυφές για να πλουτίζουν, ας το γράψει.
Φαντάζομαι κύριε Διαχειριστή ότι δεν θα το κόψετε, έτσι δεν είναι?

Όσον αφορά τη θεραπεία που μπορεί να ακολουθήσει ο καθένας, ιδίως σε ψυχο-... θέματα, νομίζω ότι είναι ελεύθερος να αποφασίσει αυτό που θέλει.

Πάντως μπράβο antikeimeniki που δίνεις και την δική σου προσωπική εναλλακτική για να αποφασίσει ο καθένας τι λειτουργεί για τον ίδιο, χωρίς φυσικά να σημαίνει ότι λειτουργεί για όλους.
Αν δεν έκανες και προσωπική επίθεση καλύτερα θα ήταν.

• Απάντηση

emitak
Μέλος

#13 Δημοσίευση: 3 Φεβρουαρίου 2016
Τροποποίηση: 3 Φεβρουαρίου 2016

η ολη κουβέντη θελει προσοχη. Επισημαίνω σημεία

1. που αρχίζει η διαταραχή και που η νόσος? Αυτό το ξερουν αυτοί που ”κατι τους συμβαίνει” ή
προβαινουν σε αυτοδιάγνωση?

2. Υπάρχει ασσυμετρη γνωση ασθενή -γεγονος που τον δυσκολευει να αυτοδιαχειριστεί την κατασταση
του? Αν ναι, το οτι μπορει να αποφασίσει μονος του τι θα κάνει μας απαλάξει σαν κοινωνια απο το ενοχικό σύνδρομο ότι δεν ξερουμε ποιος θα τον παρει απο το χερι για να του πει το σωστό? Κι ετσι το ρόλο αυτο τον αναλαμβάνει ο,ποιος δει βελτίωση στην κατασταση του που νομιζε οτι ειναι πάθηση και μπορει να βγαινει και να συμβουλευει τους πραγματικους αρρώστους να κανουν το ίδιο?

3. Αν δεν μπορει ο ίδιος να διαχειρηστεί την κατασταση του τότε σε σε ποιον θα την εμπιστευτεί?

- στον/’ην φιλο / σύντροφο του?
- στον πνευματικό του? (new trend!)
- στον φαρμακοποιο για να του δωσει κανενα ”φυτικό ασφαλές?” χωρις πολλή πολλή
ιατρική επίβλεψη?
- στον ψυχολόγο για ”να το πιασουν απο την αρχή”?
- στον ψυχίατρο για δραστική λύση?

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Λιπαρά στη διατροφή: Οι μεγαλύτεροι μύθοιΛιπαρά στη διατροφή: Οι μεγαλύτεροι μύθοι

Ήρθε η ώρα να σταματήσουμε να βλέπουμε τα λιπαρά με κακό μάτι. Ή, μάλλον, ήρθε η ώρα να μάθουμε να ξεχωρίζουμε τα ωφέλιμα από τα ανθυγιεινά.... Περισσότερα »

Καρκίνος του μαστού: Πώς θα προλάβετε την επανεμφάνισή τουΚαρκίνος του μαστού: Πώς θα προλάβετε την επανεμφάνισή του

Αν έχετε διαγνωστεί στο παρελθόν, πώς θα ελαττώσετε τον κίνδυνο υποτροπής της νόσου;... Περισσότερα »

Τι αλλάζει από την 1η Νοεμβρίου στην αιμοδοσίαΤι αλλάζει από την 1η Νοεμβρίου στην αιμοδοσία

Ηλεκτρονική ταυτότητα θα παρέχεται στους εθελοντές, ενώ οι σύλλογοί τους θα οργανώνουν καμπάνιες μόνο σε συνεννόηση με το ΕΚΕΑ.... Περισσότερα »

Πώς θα σταματήσω την υπερφαγία;Πώς θα σταματήσω την υπερφαγία;

Η υπερφαγία δεν μας εμποδίζει μόνο να χάσουμε κιλά, αλλά μας βάζει σε κίνδυνο για σοβαρές επιπλοκές. Πώς θα την ελέγξουμε;... Περισσότερα »

Video - Σκλήρυνση κατά πλάκας

Εξειδικευμένες υπηρεσίες διάγνωσης, θεραπείας και παρακολούθησης των πασχόντων από Πολλαπλή Σκλήρυνση (γνωστή ως Σκλήρυνση κατά Πλάκας) και άλλα Απομυελινωτικά Νοσήματα του Κεντρικού Νευρικού Συστήματος, ... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2017  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης