Συναυλία στο Ηρώδειο με τον Μάριο Φραγκούλη από το Σωματείο Υποστήριξης Ανθρώπων με Καρκίνο και Χρόνια Νοσήματα I Live For Me

Το Μη Κερδοσκοπικό Σωματείο Υποστήριξης Ανθρώπων με Καρκίνο και Χρόνια Νοσήματα I Live For Me (Όλα για τη Ζωή Μου) διοργανώνει μουσική εκδήλωση με...

Δευτέρα, 01 Σεπτεμβρίου 2014, 10:15
Διαχειριστής

Το Μη Κερδοσκοπικό Σωματείο Υποστήριξης Ανθρώπων με Καρκίνο και Χρόνια Νοσήματα I Live For Me (Όλα για τη Ζωή Μου) διοργανώνει μουσική εκδήλωση με τον διεθνώς καταξιωμένο Έλληνα τενόρο Μάριο Φραγκούλη, την Παρασκευή 5 Σεπτεμβρίου, στο Ωδείο Ηρώδου Αττικού. Καλεσμένοι του επί σκηνής θα είναι η φημισμένη Νορβηγίδα σοπράνο Sissel και σε ειδική εμφάνιση ο αγαπημένος Έλληνας μουσικοσυνθέτης Στέφανος Κορκολής. Τους καλλιτέχνες θα συνοδεύει η Εθνική Συμφωνική Ορχήστρα της ΝΕΡΙΤ και η Παιδική Χορωδία του St. Catherine’s School υπό την μπαγκέτα του σπουδαίου μαέστρου Richard Balcombe.

Πρόκειται για μία ειδυλλιακή συναυλία με τίτλο Sing Me An Angel, όπου οι καλλιτέχνες θα ερμηνεύσουν μελωδίες και τραγούδια ψυχής που υμνούν το νόημα της ζωής και την ανθρώπινη ύπαρξη, σε μια βραδιά αφιερωμένη στους σκοπούς του Live For Me (Όλα για τη Ζωή Μου).

Το Μη Κερδοσκοπικό Σωματείο I Live For Me (Όλα για τη Ζωή Μου) ιδρύθηκε το 2010 με σκοπό τη δωρεάν μέριμνα, ψυχολογική στήριξη, εκπαίδευση και φροντίδα των ασθενών με καρκίνο και χρόνια νοσήματα. Μέσα από το έργο του, επιχειρεί να προσφέρει λύσεις στην καθημερινότητα των ασθενών, εκεί που οι συνθήκες είναι πραγματικά δύσκολες. Στόχος του είναι η συστηματική προσπάθεια για τη βελτίωση της ψυχολογίας του ασθενούς, μέσω της βελτίωσης της εικόνας του.

Σε επιστολή του, ο Διδάκτωρ της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστηµίου Αθηνών Πρόεδρος «I LIVE FOR ME», Νίκος Μεταξωτός, αναφέρει, μεταξύ άλλων, ότι το σωματείο στελεχώνεται από οµάδα επιστηµόνων, ιατρών, ψυχολόγων, διατροφολόγων καθώς και άλλων επαγγελµατιών από το χώρο της υγείας και της αισθητικής, οι οποίοι προσφέρουν γνώσεις και στήριξη στους ασθενείς και τις οικογένειές τους, ενηµέρωση για τα στάδια της ασθένειας και τους τρόπους αντιµετώπισης των επιπτώσεων στην εξωτερική τους εµφάνιση, µέσα από σεµινάρια και ενηµερωτικές εκδηλώσεις.

ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ