Το Βήμα του ΑσθενήΓενικές ΣυζητήσειςΠροσωπική Ιστορία

Εποικοδομητικά ραντεβού

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 8263 επισκέπτες - 0 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

ΚΙΚΙΚΑ
Μέλος

#21 Δημοσίευση: 14 Απριλίου 2019

Αρχική δημοσίευση #20:
Μου αρέσει να λέω Καλημέρα με πλατύ χαμόγελο σε αγνώστους. Με κοιτούν με καχυποψία αλλά είναι τόσο λαμπερό το πρόσωπο μου και γελαω μεσα μου για την έκπληξη τους, που δειλά ψελιζουν και αυτοί Καλημέρα.Στην Ελλάδα του σήμερα αυτό είναι ένα ξόρκι που έχει μεγάλη δύναμη και κάνει τ...

Μπράβο έφη,εχω μία απορία εάν ένας από τους άγνωστους που καλημεριζεις(εγώ λόγω εργασίας σε καφέ καλημέριζα πάνω από διακόσια άτομα καθημερινός)θέλει κάτι από σένα που εσύ το διαθέτεις κατά αποκλειστικότητα αλλού,θα γίνεις κακός άνθρωπος?Θα τον τσακωσεις από τα αχαμνα και θα του πεις θα σε δώσω να τα φας.Μια νύχτα γυρνουσα από την εργασία μου ένας με πήρε στο κατόπι με το αυτοκίνητο.Περασα τα κλειδιά μου ανάμεσα στα δάχτυλα και ήμουν προετοιμασμένη να του συνθλιψω το πρόσωπο του λέγεται επιβίωση.Λεγεται άμυνα στον βιασμό.Δεν αμυνεσαι με το σας παρακαλώ κύριε,η ευγενεία είναι περιτή....

• Απάντηση

efi4
Μέλος

#22 Δημοσίευση: 14 Απριλίου 2019

Αρχική δημοσίευση #21:
Μπράβο έφη,εχω μία απορία εάν ένας από τους άγνωστους που καλημεριζεις(εγώ λόγω εργασίας σε καφέ καλημέριζα πάνω από διακόσια άτομα καθημερινός)θέλει κάτι από σένα που εσύ το διαθέτεις κατά αποκλειστικότητα αλλού,θα γίνεις κακός άνθρωπος?Θα τον τσακωσεις από τα αχαμνα και θα του ...

Μικρή μου,
Αγρίμι γίνεσαι, λιοντάρι να τον κατασπαράξεις.
Αυτό δεν είναι κακία είναι επιβίωση.

Να είσαι σε εγρήγορση πάντα .
Τα μάτια ανοιχτά και την λαμπερή καρδιά σαν πανοπλία να έχεις.
Το μυαλό να δουλεύει σε 1000 στροφες, να μην σε πιάνει φόβος ή πανικός
Έτοιμη να κατασπαράξεις.
Και όταν μια ακόμα τρικυμία περάσει, βγάζει ς ξανά τον λαμπερό εαυτό,
Ευχαριστόντας τον κρυφά για την μεγάλη νίκη

• Απάντηση

ΚΙΚΙΚΑ
Μέλος

#23 Δημοσίευση: 14 Απριλίου 2019

Αρχική δημοσίευση #22:
Μικρή μου, Αγρίμι γίνεσαι, λιοντάρι να τον κατασπαράξεις.Αυτό δεν είναι κακία είναι επιβίωση.Να είσαι σε εγρήγορση πάντα .Τα μάτια ανοιχτά και την λαμπερή καρδιά σαν πανοπλία να έχεις.Το μυαλό να δουλεύει σε 1000 στροφες, να μην σε πιάνει φόβος ή πανικόςΈτοιμη να κατασπαράξεις.Κα...

Aντιθέτως οι συμβουλές σου στοχεύουν στην δημιουργία μιας άρρωστης προσωπικοτητας λόγω επαγγέλματος έχω συναστραφει με κόσμο και κόσμο δεν εχω δει ξανά τόσο εγκληματική προσωπικότητα.Να φανταστείς ότι όλοι σχεδόν στην οικογένεια μου έχουν κάνει φυλακή.Ο παππούς εξόριστος 18 χρόνια Γυαρο η γιαγια Μακρονησο ο πατέρας μου φυλακή στην Ανγκολα... Ευχαριστώ εαυτέ μου..

• Απάντηση

efi4
Μέλος

#24 Δημοσίευση: 14 Απριλίου 2019

Αρχική δημοσίευση #23:
Aντιθέτως οι συμβουλές σου στοχεύουν στην δημιουργία μιας άρρωστης προσωπικοτητας λόγω επαγγέλματος έχω συναστραφει με κόσμο και κόσμο δεν εχω δει ξανά τόσο εγκληματική προσωπικότητα.Να φανταστείς ότι όλοι σχεδόν στην οικογένεια μου έχουν κάνει φυλακή.Ο παππούς εξόριστος 18 χρόνι...

Η οικογένεια δεν είσαι εσύ.
Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό
Μόνο για εσένα να προσπαθεις

• Απάντηση

ΚΙΚΙΚΑ
Μέλος

#25 Δημοσίευση: 14 Απριλίου 2019

Αρχική δημοσίευση #24:
Η οικογένεια δεν είσαι εσύ. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτόΜόνο για εσένα να προσπαθεις...

Tι μπορούσα να κάνω σαν παιδί?Τι μπορεί να κάνει ένα παιδί για μία κατάκοιτη γυναίκα από το ξύλο των φυλακών? Ο θεός να τους συγχωρέσει έλεγε η γιαγια...
Τι μπορούσα να κάνω για έναν από τους λίγους λευκούς που έζησε στις φυλακές της Ανγκολα γιατι έδωσε τροφή σε ανθρώπους που λιμοκτονούσαν?
Τι μπορούσα να κάνω για τον αρσιβαρίστα παππού που κουβαλάει ασκοπως επί δεκαοχτώ χρόνια πέτρες βλέποντας να σκοτώνουν τους συντρόφους του?
ΣΙΩΠΗ

• Απάντηση

ΚΙΚΙΚΑ
Μέλος

#26 Δημοσίευση: 15 Απριλίου 2019

Το ΕDS μοιάζει με το λιώσιμο που βιώνουν οι άνθρωποι από κακοποίηση.Μοιάζει και με την βίδα που έφαγε ο πατέρας μου το 74 στον πολεμο καθώς ξύρισε όλο το κορμί του και φόρεσε ένα παρεό.Γενικά μοιάζει η ζωή μου .Το αστείο είναι οτί ο παππούς και η γιαγια μου και μερικά από τα παιδιά τους κουφαθηκάν όταν έπεσε κεραυνός στο σπίτι τους.Μια μέρα Περπατουσα με τα παιδιά μου και περάσαμε δίπλα από ένα αλεξικέραυνο αποροφησε ένα κεραυνό στα πόδια μας μία ζάντα αυτοκινήτου εγκατελειμένη η οποία άρχισε να τρέμει.Μπροστά μας ένας κρουνος πλαστικός ο οποίος έσκασε μπρος στα μάτια μας .Χαχα κληρονομικά νοσήματα,να μην πω και για τον καναπέ του πατέρα μου.Πηγαινε στην Κυπρο κολέγιο αγγλικών οσο υπηρετούσε εκεικαι ενώ ήξερε αγγλικά τα μάθαιναν όλοι μαζί με αξαν ουγκανικό.f or example...Ai chinese end spaniol

• Απάντηση

efi4
Μέλος

#27 Δημοσίευση: 15 Απριλίου 2019

Αρχική δημοσίευση #26:
Το ΕDS μοιάζει με το λιώσιμο που βιώνουν οι άνθρωποι από κακοποίηση.Μοιάζει και με την βίδα που έφαγε ο πατέρας μου το 74 στον πολεμο καθώς ξύρισε όλο το κορμί του και φόρεσε ένα παρεό.Γενικά μοιάζει η ζωή μου .Το αστείο είναι οτί ο παππούς και η γιαγια μου και μερικά από τα παιδ...

Η βαριά ιστορία ενός ανθρώπου τον κάνει ενδιαφέροντα. Μπορεί να γράψει ποίηση και να εκτιμήσει την αγάπη.

Καλημέρα όλη μέρα … και καλή δουλειά.

• Απάντηση

tired
Μέλος

#28 Δημοσίευση: 15 Απριλίου 2019

Αρχική δημοσίευση #20:
Μου αρέσει να λέω Καλημέρα με πλατύ χαμόγελο σε αγνώστους. Με κοιτούν με καχυποψία αλλά είναι τόσο λαμπερό το πρόσωπο μου και γελαω μεσα μου για την έκπληξη τους, που δειλά ψελιζουν και αυτοί Καλημέρα.Στην Ελλάδα του σήμερα αυτό είναι ένα ξόρκι που έχει μεγάλη δύναμη και κάνει τ...

Καλημέρα σε όλους

Ξόρκι όντως η όλη ιστορία με το χαμόγελο. Η δε καχυποψία είναι αρκούντως διασκεδαστιική!

• Απάντηση

ΚΙΚΙΚΑ
Μέλος

#29 Δημοσίευση: 15 Απριλίου 2019

Αρχική δημοσίευση #28:
Καλημέρα σε όλουςΞόρκι όντως η όλη ιστορία με το χαμόγελο. Η δε καχυποψία είναι αρκούντως διασκεδαστιική!...

Ο καλός,ο κακός και ο άσχημος,ενα επιτυχημένο γουέστερν....ο καλός που ήταν και όμορφος πέρασε στην έρημο μέρες δίχως νερό,ξεραθηκε το πρόσωπο του τα χείλια του,εξακολοθουσε και ήταν ο καλός και ο όμορφος πρωταγωνιστής.Περναμε στις ρατσιστικές κειμενικες υποστάσεις τύπου ”η κακεντρέχεια του ανάπηρου””οι ανάπηροι τρέφονται με οίκτο””οι ανάπηροι προκαλούν θαυμασμό”
ΔΕΝ ΕΊΜΑΙ ΖΗΤΙΑΝΑ
ΔΕΝ ΕΊΜΑΙ ΘΕΟΣ
ΔΕΝ ΕΊΜΑΙ και ο ΔΙΆΛΟΣ
Με πολλή αγάπη η κατσικοποδαρη,στην δικιά μου άγρια δύση το σενάριο μου έχει απαγορεύση των ιατρικών ταξιδιών λόγω παράβασης του ιατρικού κωδικα δεοντολογίας.
Δεν παρουσιάζει ο ασθενής άρνηση όταν χλευαζεσαι και τον ειρωνευσαι.Θ ελω να δώσω μία ευκαιρία στην ψυχίατρο μου .Και να θέσω τις βάσεις επικοινωνίας με τα στάδια που επιθυμούσε για μένα.1 να είναι απολογητική 2 να μου ζητήσει συγνώμη 3 να μαι φοβάται 4να την κακοποιησούν αλύπητα 5 να επέμβουν στην ιεράρχηση των αναγκών της .6 να ζήσει στο δικό μου ορολόγιο πρόγραμμα.7 να μου μιλάει και να με πληρώνει έως ότου μείνω ικανοποιημένη 8να τις επιβληθούν κυρώσεις για το ρατσισμό προς πρόσωπο.10 και τελευταίο να περπατάει στο δρόμο και να φέρνει κάθε νόσημα ορθοπεδικό γήρατος όλων .Να το κοστολογησει πάνω στην υποτιθέμενη πιο πολύτιμη ζωή της και να με αποζημιώσουν
Να μην ξεχάσω που με κάνε και αθεη το ψυχοθεραπευμενο τρόπο.Να πιστέψει στον εγώ πια ότι και να πω είναι εκμαιευση απόψεων προβολή χυδαιου .

• Απάντηση

ΚΙΚΙΚΑ
Μέλος

#30 Δημοσίευση: 15 Απριλίου 2019

H υπερευλυγισια των δαχτύλων
https://i.postimg.cc/W33fGfvb/1555346417597-650963639.jpg

• Απάντηση

ΚΙΚΙΚΑ
Μέλος

#31 Δημοσίευση: 15 Απριλίου 2019

Με προβληματίζει ο αντίχειρας έχω την αίσθηση ότι έχει μετατοπιστεί αλλάζοντας την δομή της παλάμης μου.Το παρατήρησα κάνοντας κάποιες δουλειές πιάνοντας ένα βαθύ μπωλ.. να σημιωσω ότι πλένω τις κατσαρόλες και τα πιάτα με έναν ειδικό τρόπο κρατω το σφουγγάρι σε μπουνιά και τριβω μεσα στον νεροχυτη χωρίς να το κάνω στον αέρα όπως έχω δει αλλού.Π ροχθες έβαλα τα πόδια στο τραπέζι του σαλονιού όπως κάνει ο σύζυγος μου και τα παιδιά μου και Συνηδητοποιησα επειδή γυρνάνε τα γόνατά μετά από λίγο πόνεσα.Ειμαι σε μία περίεργη κατάσταση αναρωτιέμαι είναι δικός μου ο πόνος?

• Απάντηση

ΚΙΚΙΚΑ
Μέλος

#32 Δημοσίευση: 15 Απριλίου 2019

Το γεμάτο υγεία πρόσωπο μου είναι αποτέλεσμα της χορήγησης ολανζαπίνης όπου πήρα είκοσι κιλά θερμοπαρακαλαγα την ψυχίατρο να μου αλλάξει φάρμακα γιατί παχαινά .Πάντα προσεχα και ένα διάστημα ήμουν στην οριογραμμή της ανορεξίας η ολανζαπίνη με παχυνε χωρίς να τρώω ιδιαίτερα.Τωρα έχω βρει την όρεξη μου αλλά είμαι αρκετά κιλά είμαι 80 κιλά και έχω ύψος 1,69 νομίζω ότι πρέπει να χάσω 10 κιλά ....
Τώρα παίρνω airipiprazole των 10 mg έπαιρνα των δεκαπέντε αλλά μου τα μείωσε ....
Δεν λέω να γίνω και η εξυπηρέτηση του ορθοπεδικού υπάρχουν και τα ακτινολογικά εργαστήρια ας εξυπηρετηθούν από κει

• Απάντηση

efi4
Μέλος

#33 Δημοσίευση: 16 Απριλίου 2019

Αρχική δημοσίευση #32:
Το γεμάτο υγεία πρόσωπο μου είναι αποτέλεσμα της χορήγησης ολανζαπίνης όπου πήρα είκοσι κιλά θερμοπαρακαλαγα την ψυχίατρο να μου αλλάξει φάρμακα γιατί παχαινά .Πάντα προσεχα και ένα διάστημα ήμουν στην οριογραμμή της ανορεξίας η ολανζαπίνη με παχυνε χωρίς να τρώω ιδιαίτερα.Τωρα έ...

Καλησπέρα!
Προσπαθώ να σε παρακολουθήσω αλλά με μπερδεύεις.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι από όλα είναι αλήθεια ή ποίηση που απλά την μεταφέρεις.
Έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας από μία σπάνια ασθένεια. Ο ψυχίατρος που κολλάει? Ο ορθοπεδικός σου έχει φερθεί άσχημα? Αντιεπαγγελματικά?

… με μπερδεύεις …

• Απάντηση

ΚΙΚΙΚΑ
Μέλος

#34 Δημοσίευση: 16 Απριλίου 2019

Αρχική δημοσίευση #33:
Καλησπέρα!Προσπαθώ να σε παρακολουθήσω αλλά με μπερδεύεις.Δεν μπορώ να καταλάβω τι από όλα είναι αλήθεια ή ποίηση που απλά την μεταφέρεις.Έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας από μία σπάνια ασθένεια. Ο ψυχίατρος που κολλάει? Ο ορθοπεδικός σου έχει φερθεί άσχημα? Αντιεπαγγελματικά?… με μπ...

Ή μεταφορά της ποίησης πάντα είναι πραγματικότητα.Ο ψυχίατρος κολαει ...Εάν και δεν με εξετάζει εμένα ...Ο ορθοπεδικός
δεν μου έχει κανει κάτι .Με διαβεβαίωσαν ότι ο πυρετός είναι μία φυσιολογική αντίδραση .. .Έχω συγγενή ορθοπεδικό μου φέρεται μόνο αντί επαγγελματικά και βιώνει αρνηση

• Απάντηση
Σελίδες: Προηγούμενη
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

7 νέα κρούσματα κορωνοϊού, κανένας νεκρός 7 νέα κρούσματα κορωνοϊού, κανένας νεκρός

Για δεύτερη συνεχόμενη μέρα δεν υπάρχει θάνατος από CoViD-19, ενώ ο αριθμός των νέων κρουσμάτων είναι μονοψήφιος.... Περισσότερα »

Για όσους πιστεύουν πως δεν υπάρχει κορωνοϊός...Για όσους πιστεύουν πως δεν υπάρχει κορωνοϊός...

Ο SARS - COV 2 σάρωσε την Ευρώπη, με αξιοσημείωτη αύξηση της αναμενόμενης θνησιμότητας, όπως προκύπτει από τα στοιχεία του δικτύου "EuroMOMO".... Περισσότερα »

Εντοπίστηκε η έδρα του στρες στον εγκέφαλο Εντοπίστηκε η έδρα του στρες στον εγκέφαλο

Η ανακάλυψη των ερευνητών του Yale ενδέχεται να οδηγήσει στην αντιμετώπιση της άβολης αίσθησης φόβου και άγχους.... Περισσότερα »

5 μύθοι για το κάπνισμα5 μύθοι για το κάπνισμα

Τι αναφέρουν σε άρθρο τους δύο καθηγητές της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.... Περισσότερα »

Οι τέσσερις βασικοί πυλώνες για την απώλεια βάρουςVideo - Οι τέσσερις βασικοί πυλώνες για την απώλεια βάρους

Καθώς βαδίζουμε προς την κανονικότητα, αναλογιζόμαστε το βάρος μας και αναζητούμε την ιδανική δίαιτα. "Επιτυχημένη δίαιτα είναι αυτή που θα σε κάνει να την ακολουθήσεις". Το πιο σημαντικό δεν είναι ... Δείτε το video

Προβολή
© iatronet.gr 1999-2020  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης
close

Ακολουθήστε το κανάλι μας στο YouTube