Το Βήμα του ΑσθενήΝοσοκομειακή περίθαλψηΝοσηλεία

Η εμπειρία μου σε δημόσιο νοσοκομείο

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 6716 επισκέπτες - 2 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

nikast
Μέλος

#21 Δημοσίευση: 1 Οκτωβρίου 2014

Αρχική δημοσίευση #20:
Δεν υπαρχει χειροτερη εμπειρια απο το να βρησκεσαι στα επειγοντα σε δημοσιο νοσοκομειο οι γιατροι προσπαθουν να κανουν τη δουλεια τους οσο γινεται καλυτερα αλλα αντιμετωπιζουν προβληματα με τους ασθενεις που ειναι παρα πολλοι με τις υποδομες που δεν υπαρχουν τρισαθλιες τουαλετες ...

Nαι έτσι είναι αγαπητή rita.

Σπρώχνουν τον κόσμο στα ιδιωτικά νοσοκομεία αφήνοντας εσκεμμένα τα δημόσια σε εγκατάλειψη. Και όμως, είναι κυριολεκτικά μεγάλος ο αγώνας που καταβάλλουν σε αυτά γιατροί, νοσηλευτικό πρσωπικό και φυσικά οι ασθενείς που βιώνουν από πρώτο χέρι την κατάντια......

• Απάντηση

rita
Μέλος

#22 Δημοσίευση: 1 Οκτωβρίου 2014

πρεπει να λεμε τα παντα με το ονομα τους ο αδελφος μου νοσηλευτηκε απο τροχαιο στο Αττικο Νοσοκομειο ετυχε εκεινη τη μερα να ειναι εφημερια η κα Δρακου που ειναι εξπερ στην οστεοσυνθεση του γλυτωσε το ποδι. Εξαιρετικη επιστημων και καλος ανθρωπος. Το νοσηλευτικο προσωπικο ηταν το πρωι επαρκες λογω του οτι υπηρχαν οι νοσηλευτες που εκαναν πρακτικη, το απογευμα και το βραδυ ηταν 2 για 30 ατομα. Υπ οψιν οτι υπηρχαν κρεβατια στο διαδρομο για πανω απο 2 μηνες. Ομως ολα σπευδουν βραδεως δεν γινονται χειρουργεια στην ωρα τους γιατι υπαρχει μεγαλος φορτος, δεν υπηρχαν υλικα περναμε γαζες, επιδεσμους και υγρα για αλλαγες απο το φαρμακειο. Ασε που οι συνοδοι που χρειαζονται να μεινουν γιατι εκτελουν χρεη νοσοκομας πρεπει να μενουν σε μια καρεκλα και το πρωι να πηγαινουν στις δουλειες τους. Κατι αλλο που θελω να διευκρινησω οι ειδικευομενοι γιατροι της ορθοπαιδικης εξαιρετικα παιδια με πραγματικη θεληση να βοηθησουν.

• Απάντηση

mina
Μέλος

#23 Δημοσίευση: 2 Οκτωβρίου 2014

Πραγματικό γεγονός:
Σήμερα 2 Οκτωβρίου στο ΙΚΑ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ κάποιος γύρω στα 50 παρά, με δυο συνοδούς, αρκετά εύσωμος πήγε με καροτσάκι - σχεδόν νεκρός - για να περάσει επιτροπή αναπηρείας. Μόλις βγήκε από το ΙΚΑ, έγινε καλά, μπήκε στο κάμπριο μερσεντικό και έγινε καπνός... Κάνω πολλές σκέψεις ταυτόχρονα, για τη Χώρα μου, το λαό της, τους πραγματικά φτωχούς που καμία κοινωνική υπηρεσία δεν τους γνωρίζει, το σύστημα, το ανύπαρκτο Κράτος...

• Απάντηση

χαρά
Μέλος

#24 Δημοσίευση: 2 Οκτωβρίου 2014

Αρχική δημοσίευση #23:
Πραγματικό γεγονός:Σήμερα 2 Οκτωβρίου στο ΙΚΑ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ κάποιος γύρω στα 50 παρά, με δυο συνοδούς, αρκετά εύσωμος πήγε με καροτσάκι - σχεδόν νεκρός - για να περάσει επιτροπή αναπηρείας. Μόλις βγήκε από το ΙΚΑ, έγινε καλά, μπήκε στο κάμπριο μερσεντικό και έγινε καπνός... Κάνω πολ...

Ξεφτίλα! Μου την σπάει που οι άνθρωποι που τα δικαιούνται δεν παίρνουν επίδομα γιατί τα λαμβάνουν λαμόγια. Βδέλλες που κάνουν αφαίμαξη στο σύστημα που είναι ανήμπορο να αντιδράσει. Δεν έχει τις δομές? Δεν μπορεί να αντιδράσει ή δεν θέλει γιατί κάποιοι βολεύονται.

• Απάντηση

rita
Μέλος

#25 Δημοσίευση: 15 Οκτωβρίου 2014

θελω να πω για τις επιτροπες του ικα. Βαζουν ασχετους γιατρους πχ ορθοπαιδικο να εξετασει τετραπληγικο. Το παιδι του συναδελφου μου εχει τετραπληγια ειναι τυφλο και δεν υπαρχει κανεις να τους δωσει μια ελπιδα οτι θα υπαρξει βελτιωση. Ομως η επιτροπη του ΙΚΑ το εβγαλε με αναπηρια 65επί τοις εκατό. Αν αυτο το παιδι δεν ειναι 100επί τοις εκατό αναπηρο τοτε αυτοι ειναι 100επί τοις εκατό τις 100επί τοις εκατό ασχετοι.

• Απάντηση

nikast
Μέλος

#26 Δημοσίευση: 16 Οκτωβρίου 2014
Τροποποίηση: 16 Οκτωβρίου 2014

Αρχική δημοσίευση #25:
θελω να πω για τις επιτροπες του ικα. Βαζουν ασχετους γιατρους πχ ορθοπαιδικο να εξετασει τετραπληγικο. Το παιδι του συναδελφου μου εχει τετραπληγια ειναι τυφλο και δεν υπαρχει κανεις να τους δωσει μια ελπιδα οτι θα υπαρξει βελτιωση. Ομως η επιτροπη του ΙΚΑ το εβγαλε με αναπηρια ...

Έχεις απόλυτο δίκιο rita. Όχι απλά άσχετοι αλλά προκλητικά αδιάφοροι απέναντι στα σοβαρά προβλήματα. Ξέρουμε βέβαια από χρόνια πως λειτουργούν οι επιτροπές.......

• Απάντηση

χαρά
Μέλος

#27 Δημοσίευση: 16 Οκτωβρίου 2014

Αρχική δημοσίευση #25:
θελω να πω για τις επιτροπες του ικα. Βαζουν ασχετους γιατρους πχ ορθοπαιδικο να εξετασει τετραπληγικο. Το παιδι του συναδελφου μου εχει τετραπληγια ειναι τυφλο και δεν υπαρχει κανεις να τους δωσει μια ελπιδα οτι θα υπαρξει βελτιωση. Ομως η επιτροπη του ΙΚΑ το εβγαλε με αναπηρια ...

Αυτές οι αδικίες είναι που κάνουν τους πολίτες να χάνουν την εμπιστοσύνη τους στην πολιτεία. Επιτέλους ας σοβαρευτούμε λίγο. Εσείς στο iatronet μπορείτε να το δείτε?

Ξέρω ότι δεν ιδρώνει το αυτί τους με τέτοιες καταγγελίες αλλά είναι πολύ σοβαρό το θέμα και ο κόσμος είναι ανήμπορος να αντιδράσει…

• Απάντηση

antikeimeniki
Μέλος

#28 Δημοσίευση: 28 Νοεμβρίου 2014

Εμένα με χαλάει πολύ η διατροφή των ασθενών στα νοσοκομεία που είναι ανθυγιεινές βόμβες. Πρωινά σε βαριά ασθενείς με βούτυρα και μαρμελάδες, κάθε μέρα κρέας, ζελέδες και κρέμες αμφιβόλου ποιότητας, ψωμιά λευκά επικίνδυνα, φροτολαχανικά ελάχιστα, και για τους ασθενείς ψυχικής υγείας σκουπίδια στη κυριολεξία τίγκα στα αλάτια λόγω του οτι τα κέτερινγκ τα παστώνουν για να μη τους χαλάνε εύκολα μάλλον..

• Απάντηση

καίτη θεοχαρη
Μέλος

#29 Δημοσίευση: 3 Δεκεμβρίου 2014

Θεωρώ ότι έιναι διαφορετική η εμπερία σαν χρόνιος ασθενής και διαφορετικά όταν είσαι ασθενής σαν μη χρόνιος.Αυτό που θέλω να παρατηρήσω είναι οι ελλέιψεις νοσηλευτικού προσωπικού και πόσο επιρρεάζει την παραμονή μας εκέι ιδιάιτερα εαν κάνουμε χρόνιες θεραπείες η δουλειά των νοσηλευτικών είναι ηρωική επίσης και των γιατρών που στα ελληνικά νοσοκομεία πρέπει να παίξουν τον ρόλο και του γιατρού και του γραμματέα κλπ Είναι αδύνατον να μπορούν να δουλέψουν οι γιατροί στις σημερινές συνθήκες χωρίς υποδομές και υποστηρικτικές υπηρεσίες πχ γραμματεία κλπ Στην χώρα μας το πρόβλημα έχει πάρει μεγάλυτερες διαστάσεις στις σημερινές συνθήκες.

• Απάντηση

antikeimeniki
Μέλος

#30 Δημοσίευση: 3 Δεκεμβρίου 2014

Για να πούμε την αλήθεια, οι νοσοκομειακοί γιατροί και νοσηλευτές είναι οι πιο σκληρά και φιλότιμα εργαζόμενοι του δημόσιου τομέα! Μετά έρχονται οι ταμείες, ούτε για τουαλέτα δεν φεύγουν που λέει ο λόγος..Απ’ αυτούς που βλέπουμε, γιατί ίσως υπάρχουν και αφανείς ήρωες....

• Απάντηση

ckara
Μέλος

#31 Δημοσίευση: 10 Μαρτίου 2015

O πατερας μου (~80) εισήχθη στο ΓΝ Νίκαιας μια Παρασκευή βράδυ πριν περίπου ενάμιση μήνα. Κάποια συμπτώματά του υποδείκνυαν εγκεφαλικό. Κάποια άλλα υποδεικνυαν είτε κάταγμα είτε μετάσταση σε οστά. Πέρα από κάποιες εξετάσεις αίματος (για να αποκλειστεί η μετάσταση, λόγω ιστορικού) μέχρι και την Πέμπτη που πήρε εξιτήριο δεν έγινε άλλη εξέταση, πλην της τελευταίας ημέρας, και μετά από πολύ δική μας επιμονή, της επίσκεψης ψυχιάτρου/νευρολόγου που υπέγραψε εξιτήριο για υποψία εγκεφαλικού ΧΩΡΙΣ να του γράψει φυσιοθεραπεια/αποκατάσταση για την μυϊκή αδυναμία.
Παρόλους τους έντονους πόνους του (ούρλιαζε/βογγούσε) ΔΕΝ του δόθηκε παρηγορητική φροντιδα, και παρόλο το ιστορικό οστεοπόρωσης ΔΕΝ τον εξέτασε ορθοπεδικός. Παρόλη την ανησυχία μας για την διανοητική του και κινητική του κατάσταση ΔΕΝ έγινε απεικόνιση εγκεφάλου (ο αξονικός τομογράφος δεν λειτουργούσε αλλά ενώ άλλα περιστατικά προωθήθηκαν για αξονική σε άλλα νοσοκομεία τον δικό μας πατέρα τον ”ξέχασαν”).
Οι νοσηλεύτριες και οι νοσοκόμες ήταν στην καλύτερη περίπτωση αδιάφορες και ανύπαρκτες (η μια φωτεινή εξαίρεση δεν σβηνει την γαϊδουριά των υπολοίπων). Οι γιατροί...οι ειδικευόμενοι ”εργάτες”, οι περισσότεροι όμως ειδικοί απόμακροι ή κρυμμένοι. Πληρώναμε 2 βάρδιες αποκλειστική επί 6 βραδυές για να έχει μια επαρκή φροντίδα και ασφάλεια.
Το νοσοκομείο ήταν ΑΘΛΙΟ. Δεν υπήρχε ούτε μαξιλαροθήκη. Όλα τα είδη υγιεινής τα έφερναν οι συγγενείς. Στο νοσοκομείο δραστηριοποιούνται ΜΙΚΡΟΠΩΛΗΤΕΣ. Περνούσαν και πουλούσαν ΠΙΖΑΜΕΣ, ΚΑΛΤΣΕΣ, ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ! Αυτά που βλέπουμε σε ταινίες για τον ”Τρίτο” Κόσμο... τα είδαμε στην Νίκαια του 2015.
Ο πατέρας μου έως τότε πήγαινε κάθε μέρα στο καφενείο, μαγείρευε και γενικά ήταν αυτοεξυπηρετούμενος. Ακόμα και το βράδυ της εισαγωγής του σηκωνόταν με βοήθεια. Μετά από την εβδομάδα στο ΓΝ Νικαιας παρουσίασε τρομερή αδυναμία λόγω καχεξίας και δεν μπορούσε να σηκωθεί, πέρα φυσικά απο τις όποιες παρενέργεις του εγκεφαλικού. Για να ολοκληρώσουμε τις εξετάσεις ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ και να οργανωσουμε το σπίτι (να υποδεχθεί έναν άρρωστο) τον μεταφέραμε σε ιδιωτική γηριατρική κλινική για ακόμα μια εβδομάδα και από εκεί τον μεταφέραμε με ιδωτικά ασθενοφόρα, όπου χρειαζόταν, για εξετάσεις. Οι απεικονίσεις έδειξαν ισχαιμικό εγκεφαλικό (πολύ κοινό εύρημα σε αυτήν την ηλικία) και ΕΚΡΗΚΤΙΚΟ ΚΑΤΑΓΜΑ σπονδύλου.
Τώρα? τον έχουμε σπίτι ΚΛΙΝΗΡΗ αλλά ευτυχώς η διανοητική του κατάσταση έχει επανέλθει σε μεγάλο βαθμό (ή δυστυχώς διότι η κατάστασή του τον στενοχωρεί). Πληρώνουμε μια κυρία για την καθημερινή του υγιεινή διότι η σύνταξη του είναι ”ανέκδοτο”, τα 350δεν φτάνουν ούτε για τα τρόφιμά του. Δεν έχουμε χρήματα για φυσιοθεραπευτή.
Άρα το εθνικό σύστημα υγείας τον ”πεθαίνει” πριν την ώρα του και κάνει την οικογενεια μας να αιμορραγεί οικονομικά για αυτονόητα ζητήματα φροντίδας. Εαν γίνονταν οι σωστες εξετάσεις εγκαίρως και του είχε δοθεί η κατάλληλη αγωγή, θα είχε γλιτώσει πολύ πόνο, η καχεξία θα μπορούσε ίσως να αποφευχθεί και θα είχε καλύτερη εξέλιξη.
Εμείς? είμαστε ψυχολογικ
Όταν έναν άνθρωπο δεν τον βοηθάς να ξανασηκωθεί στα πόδια του, δεν προσπαθείς καν, επειδή δήθεν κάνεις οικονομία ... ουσιαστικά τον σκοτώνεις πριν την ώρα του.

• Απάντηση

Διαχειριστής
Διαχειριστής

#32 Δημοσίευση: 10 Μαρτίου 2015

Αρχική δημοσίευση #31:
O πατερας μου (~80) εισήχθη στο ΓΝ Νίκαιας μια Παρασκευή βράδυ πριν περίπου ενάμιση μήνα. Κάποια συμπτώματά του υποδείκνυαν εγκεφαλικό. Κάποια άλλα υποδεικνυαν είτε κάταγμα είτε μετάσταση σε οστά. Πέρα από κάποιες εξετάσεις αίματος (για να αποκλειστεί η μετάσταση, λόγω ιστορικού)...

Αγαπητή ckara

Σε καλωσορίζουμε στο Βήμα του Ασθενή.

Όλα όσα μας καταθέτεις είναι πολύ σημαντικά και βοηθούν πολύ στο να ταρακουνηθούν οι όποιοι ιθύνοντες, διοικητές νοσοκομείων, φορείς δημόσιας Υγείας και πολλοί άλλοι που έχουν μερίδιο ευθύνης για την εν λόγω κατάντια των Δημοσίων Νοσοκομείων. Κάθε τέτοια παρέμβαση - καταγγελία για τις άθλιες συνθήκες στην δημόσια περίθαλψη είναι και ένα λιθαράκι για ένα καλύτερο αύριο. Με δεδομένο ότι δεν είναι πανάκεια ρητά του τύπου ”τίποτε δεν αλλάζει”.

• Απάντηση

apost_k
Μέλος

#33 Δημοσίευση: 2 Μαΐου 2015

Συμφωνώ οτι τα δημόσια νοσοκομεία νοσούν! Δέχομαι οτι υπάρχουν πολλές ελλείψεις και πως έχει δυσκολέψει το έργο των γιατρών. Δε μπορώ να δεχτώ όμως την έπαρση και το ύφος ”είμαι γιατρός-ο θεός” που έχουν κάποιοι,ανέξαρτητα απο την βαθμίδα τους!Πρόσφατη εμπειρία απο το ΚΑΤ Δ’ορθοπ...

• Απάντηση

Διαχειριστής
Διαχειριστής

#34 Δημοσίευση: 11 Μαΐου 2015

Αρχική δημοσίευση #33:
Συμφωνώ οτι τα δημόσια νοσοκομεία νοσούν! Δέχομαι οτι υπάρχουν πολλές ελλείψεις και πως έχει δυσκολέψει το έργο των γιατρών. Δε μπορώ να δεχτώ όμως την έπαρση και το ύφος ”είμαι γιατρός-ο θεός” που έχουν κάποιοι,ανέξαρτητα απο την βαθμίδα τους!Πρόσφατη εμπειρία απο το ΚΑΤ Δ’ορθοπ...

Αγαπητέ apost k καλώς ήρθες στην παρέα μας

Σίγουρα και γιατρός δεν σημαίνει θεός, όμως μην ξεχνάμε ότι ο ρόλος του είναι πολύ λεπτός. Αυτό βέβαια δεν του δίνει το δικαίωμα να φέρεται όπως νομίζει.

Πάντως ανεξάρτητα από την προσωπική εμπειρία του καθενός, οι γιατροί δεν θα μπορούσαμε να πούμε ότι στο σύνολό τους θεωρούν τον εαυτό τους θεό....

• Απάντηση

electro
Μέλος

#35 Δημοσίευση: 17 Ιανουαρίου 2016

Αντικειμενικά, η πλειοψηφία των κτιριακών εγκαταστάσεων των νοσοκομείων μας, εμφανίζουν εικόνα εγκατάλειψης και η καθαριότητα είναι υποτυπώδης. Επίσης το σύστημα στα επείγοντα είναι δυσλειτουργικό, απαρχαιωμένο και οι συνθήκες αρκετά δύσκολες.
Θεωρώ όμως, πως ο βασικός άξονας είναι το ιατρικό προσωπικό να έχει τις γνώσεις και την οξυδέρκεια να αξιολογεί και να αντιμετωπίζει σωστά το κάθε περιστατικό.
Σε ο,τι αφορά την Δ’ορθοπ του ΚΑΤ, επειδή νοσηλεύτηκα για 15 ημέρες πριν 2,5 χρόνια, έχω να καταθέσω πως η ορθοπαιδικός που με χειρούργησε, ως επαγγελματίας μου χάρισε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
Από εκεί και πέρα, αν ο ασθενής ενδιαφέρεται, θα πρέπει να μπει στην ψυχολογία του ιατρού για να τον κατανοήσει ως άνθρωπο.

• Απάντηση
Σελίδες: Προηγούμενη
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Πόσο κοστίζει το “φακελάκι” στα νοσοκομείαΠόσο κοστίζει το “φακελάκι” στα νοσοκομεία

Από μικροποσά έως χιλιάδες ευρώ ζητούν από ασθενείς γιατροί δημόσιων νοσηλευτικών ιδρυμάτων. Όλο και περισσότεροι, πάντως, δεν απαιτούν πλέον άτυπη αμοιβή...... Περισσότερα »

Τροφικές αλλεργίες στα παιδιά: Ποια είναι τα σημάδια;Τροφικές αλλεργίες στα παιδιά: Ποια είναι τα σημάδια;

Ποιες είναι οι πρώτες ενδείξεις ότι το παιδί σας πάσχει από κάποια αλλεργία σε φαγητό;... Περισσότερα »

Πολλαπλή σκλήρυνση: Πώς θα ανακουφιστείτε από τους πόνους Πολλαπλή σκλήρυνση: Πώς θα ανακουφιστείτε από τους πόνους

Οι ασθενείς που πάσχουν από τη νευρολογική νόσο αντιμετωπίζουν πόνους—πώς θα ανακουφιστούν, όμως;... Περισσότερα »

Μήπως γυμνάζεστε υπερβολικά;Μήπως γυμνάζεστε υπερβολικά;

Μήπως το έχετε παρακάνει με την άσκηση; Τα (πολύ κακά) αποτελέσματα θα αρχίσουν σύντομα να εμφανίζονται…... Περισσότερα »

Video - Μεγάλη εκστρατεία ενημέρωσης του κοινού για τα εμβόλια

Mία μεγάλη ενημερωτική εκστρατεία ξεκίνησε στη χώρα μας με βασικό μήνυμα ‘Εμβολιάζομαι – Θωρακίζομαι’, με σκοπό την αφύπνιση του κοινού για την αξία του εμβολιασμού. Η ενημερωτική καμπάνια τελεί υπό ... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2017  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης