Το Βήμα του ΑσθενήΚαθημερινότητα & περίθαλψηΛειτουργία του ΕΟΠΥΥ

Απλουστεύεται η διαδικασία για τη νοσηλεία στο εξωτερικό

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 6040 επισκέπτες - 1 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευση: 20 Μαΐου 2014

Η αίτηση και τα δικαιολογητικά του ασφαλισμένου υποβάλλονται στις Περιφερειακές Διευθύνσεις του ΕΟΠΥΥ και η διαδικασία διεκπεραιώνεται εσωτερικά.

Η Ειδική Υγειονομική Επιτροπή Εξωτερικού (ΕΥΕΕ) καταργήθηκε και τα σχετικά αιτήματα εξετάζονται πλέον μόνον από το Ανώτατο Υγειονομικό Συμβούλιο (ΑΥΣ).

Ενέργειες και αποφάσεις προς την σωστή κατεύθυνση?

• Απάντηση

Απαντήσεις

lazar
Μέλος

#1 Δημοσίευση: 20 Μαΐου 2014

μακάρι οι ιατρικές υπηρεσίες μας να φτάσουν στο επίπεδο που να μην χρειάζεται τόσοι άνθρωποι να φεύγουν στο εξωτερικό. Μέχρι τότε όμως, πρέπει να γίνουν πολλά ακόμη για να διευκολύνονται οι ασθενείς και οι οικογένειές τους.

Δεν θέλω να ακουστώ γκρινιάρης, αλλά είχα πρόσφατα ένα περιστατικό με κάποιον γνωστό μου που του έβγαλαν την ψυχή για να μπορέσει να φύγει...

• Απάντηση

λάκης
Μέλος

#2 Δημοσίευση: 20 Μαΐου 2014

Αρχική δημοσίευση #1:
μακάρι οι ιατρικές υπηρεσίες μας να φτάσουν στο επίπεδο που να μην χρειάζεται τόσοι άνθρωποι να φεύγουν στο εξωτερικό. Μέχρι τότε όμως, πρέπει να γίνουν πολλά ακόμη για να διευκολύνονται οι ασθενείς και οι οικογένειές τους. Δεν θέλω να ακουστώ γκρινιάρης, αλλά είχα πρόσφατα ένα π...

Θα συμφωνήσω lazar.

ΣΙΓΑ να μην έχει απλουστευτεί η διαδικασία, ή και να έχει γίνει δεν θα είναι ενήμεροι οι υπόλοιποι 1328 φορείς που εμπλέκονται.
Εδώ πας στην Εφορία και σου λέει φέρε χαρτί από το ΤΕΒΕ το οποίο σου λέει ότι έχει αλλάξει η εγκύκλιος οπότε δεν χρειάζεται και όταν ξανά πας στην Εφορία σου λένε δεν ξέρουμε κάτι τέτοιο φέρε τη βεβαίωση του ΤΕΒΕ.

Το λεγόμενο πινγκ-πονγκ!

Δυστυχώς είμαι σίγουρος ότι θα ισχύει το ίδιο φαινόμενο και στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Έχει κανένας εμπειρία από το αντίθετο? Εάν έχει, ας μας την καταθέσει για να χαμογελάσουμε λίγο (τρομάρα μας προεκλογικά)!

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Λιπαρά στη διατροφή: Οι μεγαλύτεροι μύθοιΛιπαρά στη διατροφή: Οι μεγαλύτεροι μύθοι

Ήρθε η ώρα να σταματήσουμε να βλέπουμε τα λιπαρά με κακό μάτι. Ή, μάλλον, ήρθε η ώρα να μάθουμε να ξεχωρίζουμε τα ωφέλιμα από τα ανθυγιεινά.... Περισσότερα »

Καρκίνος του μαστού: Πώς θα προλάβετε την επανεμφάνισή τουΚαρκίνος του μαστού: Πώς θα προλάβετε την επανεμφάνισή του

Αν έχετε διαγνωστεί στο παρελθόν, πώς θα ελαττώσετε τον κίνδυνο υποτροπής της νόσου;... Περισσότερα »

Τι αλλάζει από την 1η Νοεμβρίου στην αιμοδοσίαΤι αλλάζει από την 1η Νοεμβρίου στην αιμοδοσία

Ηλεκτρονική ταυτότητα θα παρέχεται στους εθελοντές, ενώ οι σύλλογοί τους θα οργανώνουν καμπάνιες μόνο σε συνεννόηση με το ΕΚΕΑ.... Περισσότερα »

Πώς θα σταματήσω την υπερφαγία;Πώς θα σταματήσω την υπερφαγία;

Η υπερφαγία δεν μας εμποδίζει μόνο να χάσουμε κιλά, αλλά μας βάζει σε κίνδυνο για σοβαρές επιπλοκές. Πώς θα την ελέγξουμε;... Περισσότερα »

Video - Σκλήρυνση κατά πλάκας

Εξειδικευμένες υπηρεσίες διάγνωσης, θεραπείας και παρακολούθησης των πασχόντων από Πολλαπλή Σκλήρυνση (γνωστή ως Σκλήρυνση κατά Πλάκας) και άλλα Απομυελινωτικά Νοσήματα του Κεντρικού Νευρικού Συστήματος, ... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2017  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης