Το Βήμα του ΑσθενήΝοσοκομειακή περίθαλψηΜεταμοσχεύσεις - Δωρεά Οργάνων

Για την δωρεά οργάνων

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 6814 επισκέπτες - 1 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

fzai
Μέλος

Δημοσίευση: 27 Οκτωβρίου 2017

Ολοένα και περισσότεροι πολίτες αποφασίζουν να χαρίσουν μετά θάνατον τα όργανά τους, συμβάλλοντας έτσι αποφασιστικά στην διάσωση μιας ακόμη ζωής. Η δωρεά οργάνων που ενίοτε αποφασίζεται και από τους οικείους του θανόντος, βοηθά τα μέγιστα άλλους πολίτες που έχουν μεγάλη ανάγκη για μεταμόσχευση. Πρέπει να γενικευθεί, κατά την άποψή μου, η δωρεά οργάνων προκειμένου να βοηθηθούν και άλλοι ασθενείς που περιμένουν στην λίστα. Μόνο έτσι θα μπορούμε να μιλάμε πως οι κοινωνίες έχουν εξανθρωπιστεί και πως η αλληλεγγύη αποδεικνύεται στην πράξη.

• Απάντηση

Απαντήσεις

tired
Μέλος

#1 Δημοσίευση: 27 Οκτωβρίου 2017

Πολύ σοβαρό το θέμα. Ασφαλώς και η δωρεά οργάνων βοηθά σημαντικά άλλους πολίτες να ζήσουν. Ασφαλώς και με τον τρόπο αυτό προσφέρεται ζωή αλλά και ελπίδα σε όσους περιμένουν τον δωρητή. Πρέπει πάση θυσία λοιπόν να διαδοθεί περαιτέρω η δωρεά οργάνων.

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

ΕΟΠΥΥ: Τι αλλάζει με τον οικογενειακό γιατρόΕΟΠΥΥ: Τι αλλάζει με τον οικογενειακό γιατρό

Προκηρύχθηκαν οι 2.800 θέσεις οικογενειακών γιατρών, οι οποίες θα φέρουν, από τον Μάρτιο, αλλαγές στον τρόπο παροχής πρωτοβάθμιας φροντίδας Υγείας. Ενστάσεις ... Περισσότερα »

Γλυκαιμικός δείκτης: Τι είναι και τι πρέπει να γνωρίζουμε;Γλυκαιμικός δείκτης: Τι είναι και τι πρέπει να γνωρίζουμε;

Kατατάσσει τις τροφές που περιέχουν υδατάνθρακες σύμφωνα με το πόσο αυξάνουν τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα, σε μια κλίμακα από 0-100.... Περισσότερα »

Μητρότητα και καρκίνος του μαστού : 10 χρήσιμες συμβουλέςΜητρότητα και καρκίνος του μαστού : 10 χρήσιμες συμβουλές

Πώς θα ανταποκριθείτε καλύτερα στην καθημερινότητά σας ως μητέρα αν έχετε εμφανίσει τη συγκεκριμένη νόσο.... Περισσότερα »

Πώς θα μάθω στο παιδί μου να αγαπήσει την υγιεινή διατροφή;Πώς θα μάθω στο παιδί μου να αγαπήσει την υγιεινή διατροφή;

Η εκμάθηση υγιεινών διατροφικών συνηθειών ξεκινά από την εμβρυική, τη βρεφική και την πρώιμη παιδική ηλικία. Τι λένε οι έρευνες.... Περισσότερα »

Video - Μαθητές και όραση

Όπως κάθε χρονιά στις αρχές Σεπτέμβρη έτσι και φέτος μια καινούρια στρατιά μαθητριών και μαθητών είναι στις επάλξεις για να ξεκινήσουν τη μακρόχρονη μαθητική τους εμπειρία. Φυσικά είναι εποχή που οι γονείς ... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2017  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης