Το Βήμα του ΑσθενήΚαθημερινότητα & περίθαλψηΠρόληψη και ενημέρωση

Τηρείται η πρόληψη

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 7291 επισκέπτες - 0 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

μαιρη43
Μέλος

Δημοσίευση: 11 Ιουνίου 2014

Αφορά: Εγκυμοσύνη, Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, Γαστρίτιδα, Αρρυθμίες, Αναιμία

Πριν μερικές μέρες μου διαγνώσθηκε έλλειψη Β12. Το περίεργο είναι ότι από το 2009 που τηρώ αρχείο αιματολογικών εξετάσεων πάντοτε είχα χαμηλούς δείκτες αιμοτοκρίτη, αιμοσφαιρίνης και ελυθρών αιμοσφαιριδίων, αλλά πέραν του πλαισίου γυναικολογικών εξετάσεων για να διαγνωσθεί εάν έχω το στίγμα ή δρεπανοκυτταρική αναμία, ουδείς άλλος γιατρός μου πρότεινε ή μου έγραψε εξετάσεις για τιμές Β12 έως σήμερα, όπου τυχαία, σε ερώτηση που οφείλεται η αναιμία σου, προέκυψε η έλλειψη Β12, με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται για την χρόνια έλλειψη περαιτέρω. Υπάρχει η περίπτωση όπως μου είπανε για μεγαλοβλαστική αναιμία. Πρέπει να ανησυχώ και εάν ναι. Ερωτώ, τηρείται στην πράξη η γενικότερη πρόληψη ή απλά μόνο κατά ειδικότητα γιατρών ελέγχεται.

• Απάντηση

Απαντήσεις

Διαχειριστής
Διαχειριστής

#1 Δημοσίευση: 11 Ιουνίου 2014

Αγαπητή Μαίρη. Εύλογες οι απορίες σου.

Μπορείς, αν θέλεις, να θέσεις το πρόβλημά σου σε γιατρό στην σελίδα http://www.iatronet.gr/iatriko-forum/

Ελπίζω να σε βοήθησα

• Απάντηση

chr.pap
Μέλος

#2 Δημοσίευση: 12 Ιουνίου 2014

Αρχική δημοσίευση #1:
Αγαπητή Μαίρη. Εύλογες οι απορίες σου. Μπορείς, αν θέλεις, να θέσεις το πρόβλημά σου σε γιατρό στην σελίδα http://www.iatronet.gr/iatriko-forum/ Ελπίζω να σε βοήθησα...

Το θέμα με τις παραλείψεις στις διαγνωστικές εξετάσεις αλλά και ο μη εντοπισμός ύποπτων συμπτώματων

όπου οι γιατροί αποφασίζουν ποιες εξετάσεις πρέπει να γίνουν, είναι σοβαρό. Μήπως θα έπρεπε οι γιατροί

να δείχνουν μεγαλύετρη προσοχή?

• Απάντηση

μαιρη43
Μέλος

#3 Δημοσίευση: 13 Ιουνίου 2014

Φυσικά και οι γιατροί θα έπρεπε να δείχνουν μεγαλύτερη προσοχή, μάλιστα σε θέματα που άπτονται της γενικής ιατρικής και πρόληψης και όχι μόνο των εκάστοτε ειδικοτήτων τους. Γίνεται όμως, όποιος το κάνει είναι αξιέπαινος διότι εμένα με προέτρεψε και μου έγραψε τις σχετικές εξετάσεις γιατρός ρευματολόγος.

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Μελέτη για τη θνησιμότητα στο ΩνάσειοΜελέτη για τη θνησιμότητα στο Ωνάσειο

Ρουτίνα έχουν γίνει οι καρδιοχειρουργικές επεμβάσεις και στη χώρα μας, με αποτέλεσμα να καταγράφονται ελάχιστοι θάνατοι ασθενών, όπως δείχνει ανάλυση ... Περισσότερα »

Πώς θα ανακουφιστούμε γρήγορα από τις καούρες;Πώς θα ανακουφιστούμε γρήγορα από τις καούρες;

Tips για να αισθανθούμε καλύτερα όταν εμφανίζεται το πρόβλημα.... Περισσότερα »

Γιατί είναι αναγκαίο το στρες;Γιατί είναι αναγκαίο το στρες;

Οι περισσότεροι από εμάς θέλουμε να το εξολοθρεύσουμε, αλλά μήπως τελικά είναι αναγκαίο λίγο άγχος;... Περισσότερα »

Πώς να ''καθαρίσουμε'' τη διατροφή μαςΠώς να ''καθαρίσουμε'' τη διατροφή μας

Τι ακριβώς είναι η καθαρή διατροφή, που ακούμε όλο και πιο συχνά; Σας αποκαλύπτουμε τα μυστικά της!... Περισσότερα »

Video - Ημερίδα με θέμα ‘Νεότερες εξελίξεις στα Νοσήματα του Ήπατος VII’

Στην Ημερίδα με θέμα «Νεότερες εξελίξεις στα Νοσήματα του Ήπατος VII» που διοργανώθηκε για έβδομη συνεχόμενη χρονιά από το Ηπατολογικό Τμήμα του ΥΓΕΙΑ, συμμετείχαν έμπειροι ομιλητές, με σημαντικό διαγνωστικό ... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2017  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης