Το Βήμα του ΑσθενήΓενικές ΣυζητήσειςΠροσωπική Ιστορία

Όταν οι εργαζόμενοι στα δημόσια νοσοκομεία παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 10368 επισκέπτες - 0 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

chr.pap
Μέλος

Δημοσίευση: 30 Μαΐου 2017
Τροποποίηση: 30 Μαΐου 2017

Βρέθηκα εχθές σε δημόσιο νοσοκομείο για εξετάσεις. Στην αρχή πίστευα πως θα συναντήσω κυκεώνα και αφάνταστη ταλαιπωρία. Προς μεγάλη μου έκπληξη όμως αυτό δεν συνέβη. Όχι ότι λειτουργούσαν όλα κανονικά αλλά αυτό που μου έκανε κατάπληξη ήταν η θέληση των γιατρών και των νοσηλευτών να σε εξυπηρετήσουν. Σκέφθηκα λοιπόν πως θες η δημοσιοποίηση παραπόνων, θες η συνεχής εστίαση στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα δημόσια νοσοκομεία, όλα αυτά έκαναν τους εργαζόμενους να θελήσουν να αλλάξουν τα δεδομένα. Δεν αναφέρω το όνομα του νοσοκομείου γιατί δεν θέλω να το ξεχωρίσω από τα άλλα. Γιατί και αλλού οι προσπάθειες που καταβάλλονται είναι συγκινητικές, λαμβανομένων υπόψιν των τεραστίων ελλείψεων ακόμη και σε είδη πρώτης ανάγκης. Όχι, κανένας υπουργός δεν άλλαξε τα δεδομένα. Οι ίδιοι οι εργαζόμενοι προσπάθησαν να νοικοκυρέψουν τις εργασιακές συνθήκες. Δεν φτάνει βέβαια αυτό, αλλά από την στιγμή που γίνεται, δεν απομένει παρά να τους εκφράσουμε τα συγχαρητήριά μας!

• Απάντηση

Απαντήσεις

tired
Μέλος

#1 Δημοσίευση: 30 Μαΐου 2017

Είναι αλήθεια αυτό - συμβαίνει πράγματι! Είναι που κάποια στιγμή ο κόμπος φτάνει στο χτένι και οι ίδιοι οι εργαζόμενοι αποφασίζουν να δώσουν λύσεις. Μαγική στιγμή που θα έπρεπε όλοι να την βιώσουμε. Δυστυχώς συμβαίνει σπάνια επειδή συνήθως όλοι εναποθέτουν τις ελπίδες τους στους ανωτέρους.

Το έχω δει πάντως να συμβαίνει και σε άλλα δημόσια νοσοκομεία.

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Τι αλλάζει από την 1η Νοεμβρίου στην αιμοδοσίαΤι αλλάζει από την 1η Νοεμβρίου στην αιμοδοσία

Ηλεκτρονική ταυτότητα θα παρέχεται στους εθελοντές, ενώ οι σύλλογοί τους θα οργανώνουν καμπάνιες μόνο σε συνεννόηση με το ΕΚΕΑ.... Περισσότερα »

Λιπαρά στη διατροφή: Οι μεγαλύτεροι μύθοιΛιπαρά στη διατροφή: Οι μεγαλύτεροι μύθοι

Ήρθε η ώρα να σταματήσουμε να βλέπουμε τα λιπαρά με κακό μάτι. Ή, μάλλον, ήρθε η ώρα να μάθουμε να ξεχωρίζουμε τα ωφέλιμα από τα ανθυγιεινά.... Περισσότερα »

Καρκίνος του μαστού: Πώς θα προλάβετε την επανεμφάνισή τουΚαρκίνος του μαστού: Πώς θα προλάβετε την επανεμφάνισή του

Αν έχετε διαγνωστεί στο παρελθόν, πώς θα ελαττώσετε τον κίνδυνο υποτροπής της νόσου;... Περισσότερα »

Πώς θα σταματήσω την υπερφαγία;Πώς θα σταματήσω την υπερφαγία;

Η υπερφαγία δεν μας εμποδίζει μόνο να χάσουμε κιλά, αλλά μας βάζει σε κίνδυνο για σοβαρές επιπλοκές. Πώς θα την ελέγξουμε;... Περισσότερα »

Video - Σκλήρυνση κατά πλάκας

Εξειδικευμένες υπηρεσίες διάγνωσης, θεραπείας και παρακολούθησης των πασχόντων από Πολλαπλή Σκλήρυνση (γνωστή ως Σκλήρυνση κατά Πλάκας) και άλλα Απομυελινωτικά Νοσήματα του Κεντρικού Νευρικού Συστήματος, ... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2017  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης