Το Βήμα του ΑσθενήΓενικές ΣυζητήσειςΠροσωπική Ιστορία

Όταν οι εργαζόμενοι στα δημόσια νοσοκομεία παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 6855 επισκέπτες - 0 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

chr.pap
Μέλος

Δημοσίευση: 30 Μαΐου 2017
Τροποποίηση: 30 Μαΐου 2017

Βρέθηκα εχθές σε δημόσιο νοσοκομείο για εξετάσεις. Στην αρχή πίστευα πως θα συναντήσω κυκεώνα και αφάνταστη ταλαιπωρία. Προς μεγάλη μου έκπληξη όμως αυτό δεν συνέβη. Όχι ότι λειτουργούσαν όλα κανονικά αλλά αυτό που μου έκανε κατάπληξη ήταν η θέληση των γιατρών και των νοσηλευτών να σε εξυπηρετήσουν. Σκέφθηκα λοιπόν πως θες η δημοσιοποίηση παραπόνων, θες η συνεχής εστίαση στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα δημόσια νοσοκομεία, όλα αυτά έκαναν τους εργαζόμενους να θελήσουν να αλλάξουν τα δεδομένα. Δεν αναφέρω το όνομα του νοσοκομείου γιατί δεν θέλω να το ξεχωρίσω από τα άλλα. Γιατί και αλλού οι προσπάθειες που καταβάλλονται είναι συγκινητικές, λαμβανομένων υπόψιν των τεραστίων ελλείψεων ακόμη και σε είδη πρώτης ανάγκης. Όχι, κανένας υπουργός δεν άλλαξε τα δεδομένα. Οι ίδιοι οι εργαζόμενοι προσπάθησαν να νοικοκυρέψουν τις εργασιακές συνθήκες. Δεν φτάνει βέβαια αυτό, αλλά από την στιγμή που γίνεται, δεν απομένει παρά να τους εκφράσουμε τα συγχαρητήριά μας!

• Απάντηση

Απαντήσεις

tired
Μέλος

#1 Δημοσίευση: 30 Μαΐου 2017

Είναι αλήθεια αυτό - συμβαίνει πράγματι! Είναι που κάποια στιγμή ο κόμπος φτάνει στο χτένι και οι ίδιοι οι εργαζόμενοι αποφασίζουν να δώσουν λύσεις. Μαγική στιγμή που θα έπρεπε όλοι να την βιώσουμε. Δυστυχώς συμβαίνει σπάνια επειδή συνήθως όλοι εναποθέτουν τις ελπίδες τους στους ανωτέρους.

Το έχω δει πάντως να συμβαίνει και σε άλλα δημόσια νοσοκομεία.

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Ηλεκτρονική συνταγογράφηση και στα νοσοκομείαΗλεκτρονική συνταγογράφηση και στα νοσοκομεία

Ο μηχανισμός θα καλύπτει νοσηλευόμενους ασθενείς. Αποβλέπει στην παρακολούθηση της συμπεριφοράς των γιατρών και στην εφαρμογή των θεραπευτικών πρωτοκόλλων.... Περισσότερα »

Φαγητό στο εστιατόριο: Πώς να μην το παρακάνουμεΦαγητό στο εστιατόριο: Πώς να μην το παρακάνουμε

Επειδή οι μερίδες των εστιατορίων είναι μεγάλες και φορτωμένες λιπαρά, με τα παρακάτω tips δεν θα ξεφύγουμε από τη διατροφή μας.... Περισσότερα »

Αναιμία: Τι είναι και τι την προκαλεί;Αναιμία: Τι είναι και τι την προκαλεί;

Πώς μπορεί να προκληθεί η αναιμία και ποια είναι τα συμπτώματά της;... Περισσότερα »

CrossFit : Οι συνήθεις τραυματισμοίCrossFit : Οι συνήθεις τραυματισμοί

Χρήσιμες πληροφορίες για να κατανοήσουμε καλύτερα τι συμβαίνει με τους τραυματισμούς στο είδος άσκησης που τα τελευταία 10 χρόνια απέκτησε και στην Ελλάδα ... Περισσότερα »

Video - Μαθητές και όραση

Όπως κάθε χρονιά στις αρχές Σεπτέμβρη έτσι και φέτος μια καινούρια στρατιά μαθητριών και μαθητών είναι στις επάλξεις για να ξεκινήσουν τη μακρόχρονη μαθητική τους εμπειρία. Φυσικά είναι εποχή που οι γονείς ... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2017  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης