Σοβαρός τραυλισμός και ταχυλαλια μετά από χρήση abilify , έχω νευρολογική ερώτηση

Καλησπέρα. Είμαι 21 ετων και έχω σύνδρομο asperger. Από τα 14 μου περίπου μου δίνανε abilify σε μεγάλες ποσότητες και ξεκινησα να έχω σοβαρό...

Τρίτη, 19 Μαρτίου 2024, 22:24
ΝΕΚΤΆΡΙΟΣ

Καλησπέρα. Είμαι 21 ετων και έχω σύνδρομο asperger. Από τα 14 μου περίπου μου δίνανε abilify σε μεγάλες ποσότητες και ξεκινησα να έχω σοβαρό τραυλισμό και ταχυλαλια , είμαι μη ελεγχόμενο σε σοβαρό βαθμό. Ξεκίνησαν ταυτόχρονα και άλλες παρενέργειες όπως έντονη υπνηλία, λαίμαργια και τικ στον ώμο. Μετά από 7 χρόνια ψαχτικα τι μπορεί να φταίει αφού παλιά δεν ειμουν έτσι, και αφού το έψαξα και μίλησα και με ψυχιάτρους, καταλήξαμε ότι είναι το abilify , πριν το αρχίσω δεν τραυλιζα ποτέ, είχα φυσιολογική ομιλία Και γενικά δεν είχα καμία παρενέργεια. Δυστυχώς έκανα στα 7 χρόνια συνέχεια απότομες διακοπές. Τον Οκτώβριο διέκοψα το abilify και γενικά τέτοιου είδους φαρμακα, και εξαφανίστηκαν άμεσα οι παρενέργειες της υπνηλίας και της λαιμαργίας μόνιμα, υποχώρησε το τικ στον ώμο και βελτιώθηκε λίγο η ομιλία μου αλλά μετά με την χρήση otrivin χειροτερεψε πάλι, μετά από λίγο καιρό είδα πάλι βελτίωση και μετά πάλι μετά την χρήση κάποιων σταγόνων χειροτερεψα άμεσα. Πήγα σε αλλεργιολογο μου εξήγησε ότι επειδή έκανα απότομες διακοπές αντιδρά ο οργανισμός μου έτσι και χρειάζεται νευρολογική αντιμετώπιση. Έκανα μαγνητική τομογραφία εγκεφάλου, μου είπε ο νευρολόγος ότι ευτυχώς η δομή του λόγου και γενικά ο εγκέφαλος είναι άθικτα και υγιέστατα. Και πριν ενάμισι μήνα για τελευταία φορά δοκίμασα μια φορά μόνο ένα πρωί και πήρα abilify και αμέσως ζαλίστηκα και χειροτερεψε τραγικά ο ομιλία μου. Από τότε και μετά βρήκα έναν ψυχίατρο να πηγαίνω κάθε 15 μέρες, ωστόσο στις αρχές Μαρτίου παρατήρησα ότι για πρώτη φορά μετά από 7 χρόνια σε ένα διάστημα τουλάχιστον 2 μερών θεραπευτικε ο τραυλισμός και η ταχυλαλια και η ομιλία μου ήταν φυσιολογική, είχε θεραπευτεί αν όχι 100% , 99% σίγουρα, δηλαδη είχα μια φυσιολογική ομιλία χωρίς κανένα πρόβλημα. Μετά το χρονικό διάστημα των 2 ημερών χειροτερεψε πάλι μέχρι σήμερα. Η ερώτηση μου είναι, εφόσον η δομή του λόγου δεν έχει πρόβλημα, εφόσον πριν πάρω φαρμακευτική αγωγή είχα φυσιολογική ομιλία και εφόσον είδα ότι για πρώτη φορά μετά από 7 χρόνια, για ένα διάστημα 2 ημερών είχα φυσιολογική ομιλία, υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες από την στιγμή που τώρα προσέχω την υγεία μου και δεν κάνω χρήση άσκοπα σε φάρμακα, μετά από πολλούς μήνες να θεραπευτεί οριστικά η ομιλία μου ? Με την προϋπόθεση ότι δεν θα υπάρξει πάλι επαφή με τέτοια φάρμακα και τέτοιου είδους παρενέργειες. Μπορεί η παρενέργεια του τραυλισμού να είναι μόνιμη? η κάποια στιγμή έστω και μετά από καιρό λογικά θα ηρεμήσει ο οργανισμός μου και λογικά θα επανέλθει η φυσιολογική ομιλία μου ? Ίσως από τις απότομες διακοπές να έχω σύνδρομο στέρησης, αλλά εμπειρικά μπορώ να ελπίζω ? η να το πάρω απόφαση ότι η παρενέργεια έκανε μόνιμη ζημιά? Εννοώ από την στιγμή που δεν τραυλιζα πάντα αλλά μετά από φάρμακα μόνο. Μόνο σε ηλικία 3 ετών τραυλιζα για ένα μικρό χρονικό διάστημα και μετά από λογοθεραπεία θεραπευτικε πλήρως μέχρι τα 14 μου που ξεκίνησαν οι παρενέργειες. Έχω ακούσει ότι γενικά τα μικρά παιδιά μπορεί να περάσουν παροδικό τραυλισμό αλλά η αγωνία που έχω είναι μήπως η παρενέργεια του abilify έγινε μόνιμη η επηρέασε μόνιμα τον εγκέφαλο. Ευχαριστώ

ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ