Το Βήμα του ΑσθενήΠαθήσεις - Χρόνιες παθήσειςΔιάγνωση των χρόνιων παθήσεων

Τα λάθη των διαγνωστικών εξετάσεων

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 6251 επισκέπτες - 2 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

tired
Μέλος

Δημοσίευση: 10 Ιανουαρίου 2017

Συμβαίνουν καθημερινά σε πολλά διαγνωστικά κέντρα κάτω από αδευκρίνιστες συνθήκες. Διαγνώσεις που όχι απλά είναι λαννθασμένες αλλά οδηγούν σε απελπισία αυτόν που του ανακοιώνεται με τέτοια ευκολία το πόρισμα. Θα μου πείτε πως δεν συμβαίνουν μόνο στην Ελλάδα αυτά. Θα συμφωνήσω. Όμως ας σκεφθούμε τι σημαίνει αυτό για την ψυχολογία του καθενός από εμάς. Μήπως ήρθε ο καιρός να μπει μια τάξη στα διαγνωστικά κέντρα και σε αυτούς που χειρίζονται τα μηχανήματα?

• Απάντηση

Απαντήσεις

chr.pap
Μέλος

#1 Δημοσίευση: 10 Ιανουαρίου 2017

Καλημέρα σε όλους!

Θίγετε ένα πολύ σημαντικό θέμα που αφορά την σωστή διάγνωση. Έχω αντιμετωπίσει στο περιβάλλον μου τέτοιο περιστατικό και όντως οι παρενέργειες είναι πολλές. Θέλει πολύ μεγάλη προσοχή η ανάγνωση των διαγνωστικών εξετάσεων.

• Απάντηση

fzai
Μέλος

#2 Δημοσίευση: 11 Ιανουαρίου 2017

Από λάθη στην διάγνωση πανικοβάλλεται ο ασθενής και οδηγείται σε μοιραίες σκέψεις. Αν μη τι άλλο πρόκειται για απαράδεκτη κατάσταση όταν τον οδηγούν σε περαιτέρω εξετάσεις χωρίς ουσιαστικά να υπάρχει λόγος. Φταίει το γεγονός ότι κάποτε οι γιατροί ήταν πραγματικά γιατροί και όχι κατ΄ευφημισμόν.

• Απάντηση

tired
Μέλος

#3 Δημοσίευση: 11 Ιανουαρίου 2017

Θέλει πολύ μεγάλη προσοχή από τον θεράποντα ιατρό το πως θα αξιολογήσει τις διαγνωστικές εξετάσεις. Η ευθύνη του απέναντι στον ασθενή είναι μεγάλη και ειδικά στην ψυχολογία του. Φανταστείτε μόνο να μην έχει κανείς κάτι και να του γίνεται διάγνωση για σοβαρή ασθένεια.....Συμβαίνει συχνά.

• Απάντηση

stellaa
Μέλος

#4 Δημοσίευση: 13 Ιανουαρίου 2017

Όντως πολύ σημαντικό ζήτημα τίθεται εδώ.
Ας τα πάρουμε από την αρχή τα πράγματα. Πέρυσι τέτοιο καιρό ο άντρας μου μπήκε στο νοσοκομείο μετά από ένα ενδοεγκεφαλικό αιμάτωμα που προέκυψε από τραυματισμό σε τροχαίο. Το τροχαίο έλαβε χώρα εν ώρα υπηρεσίας και ο οδηγός του αυτοκινήτου ήταν ο διευθυντής του στην εταιρία.
Όταν μπήκε στο νοσοκομείο οι άνθρωποι της εταιρίας που τον μετέφεραν εκεί (εγώ έφτασα αργότερα όταν με ειδοποίησαν) δεν ανέφεραν στο νοσοκομείο τίποτα περί του τροχαίου που προηγήθηκε. Προφανώς φοβήθηκαν. Ο ένας εκ των δύο συναδέλφων όμως το είπε σε εμένα ότι έγινε έτσι.
Νοσηλεύθηκε λοιπόν ως ΑΕΕ, χωρίς να είναι ακριβές αυτό.
Στις εξετάσεις που έγιναν διαπιστώθηκε ότι τα νεφρά του είχαν κύστεις (πολλές μικροσκοπικές) και κάποιες από αυτές είχαν σπάσει - προφανώς λόγω του τραυματισμού. Η διάγνωση έγινε ως ”πολυκυστική νόσος των νεφρών” επειδή συνδέθηκε και με το αιμάτωμα στο κεφάλι. Λίγες μέρες μετά την εισαγωγή του κι ενώ οι αρχικές αιματολογικές εξετάσεις ήταν φυσιολογικές ξαφνικά άρχισαν να ανεβαίουν οι τιμές της κρεατινίνης και χρειάστηκε να κάνει 4 φορές αιμοκάθαρση μέσα εκεί. Οι γιατροί που τον παρακολουθούσαν ανέφεραν ότι ψώνισε μικρόβιο ενδονοσοκομειακό το οποίο προσέβαλε τα νεφρά.
Όταν αντιμετωπίστηκε και η λοίμωξη και ήρθε η ώρα να φύγουμε, μας έδωσαν τις εξετάσεις που ήταν δέκα μέρες πριν την έξοδο, όχι τις αρχικές. Με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να αποδείξουμε πουθενά ότι πριν την μόλυνση δεν είχε πρόβλημα νεφρικής ανεπάρκειας.
Όλοι οι νεφρολόγοι που επισκεφθήκαμε μετά την έξοδό μας από το νοσοκομείο στηρίχθηκαν στην αρχική διάγνωση της πολυκυστικής νόσου. Επειδή αυτό είναι κληρονομικό νόσημα μπήκαμε στη διαδικασία να κάνουν εξετάσεις όλοι οι συγγενείς του και η κόρη μας (6,5 ετών) για να δούμε αν έχουν κι αυτοί τη νόσο χωρίς να επιβεβαιωθεί σε κανέναν αυτό.
Παρόλα αυτά όμως, οι γιατροί δεν μπορούν να ξεκολλήσουν από την αρχική διάγνωση και θεωρούν ότι πρόκειται για μια μετάλλαξη του γονιδίου που αφορά μόνο το συγκεκριμένο άτομο.
Το αποτέλεσμα όλης αυτής της κατάστασης είναι να ζούμε με μια αβεβαιότητα και με μια αδυναμία να αποδείξουμε ποια είναι η αλήθεια.
Οι πρώτες εξετάσεις λείπουν, χάθηκαν, οι συνάδελφοί του αναίρεσαν την αναφορά στο τροχαίο, ο ίδιος δεν θυμάται καθόλου τη στιγμή του ατυχήματος και όλοι οι γιατροί έχουν κολλήσει στη διάγνωση της πολυκυστικής νόσου αγνοώντας το θέμα της ενδονοσοκομειακής μόλυνσης.
Μετά από ένα χρόνο που αδυνατούμε να βρούμε άκρη με την κατάσταση, παραιτηθήκαμε από κάθε προσπάθεια απόδειξης της κατάστασης. Δεν έχει νόημα άλλωστε. Είμαστε πολύ μικροί κι ασήμαντοι για να κάνουμε τους ντετέκτιβ και να αποδείξουμε ότι δεν είναι έτσι όπως τα λένε.

• Απάντηση

tired
Μέλος

#5 Δημοσίευση: 13 Ιανουαρίου 2017

Αρχική δημοσίευση #4:
Όντως πολύ σημαντικό ζήτημα τίθεται εδώ. Ας τα πάρουμε από την αρχή τα πράγματα. Πέρυσι τέτοιο καιρό ο άντρας μου μπήκε στο νοσοκομείο μετά από ένα ενδοεγκεφαλικό αιμάτωμα που προέκυψε από τραυματισμό σε τροχαίο. Το τροχαίο έλαβε χώρα εν ώρα υπηρεσίας και ο οδηγός του αυτοκινήτου...

Αγαπητή Stellaa

μπορεί να μην είμαστε σε θέση να παραστήσουμε τους ντέντεκτιβ, όμως έχουμε κάθε δικαίωμα να διεκδικούμε το δικάιωμα στην αλήθεια. Οι γιατροί οφείλουν να εξετάζουν τα πάντα και όχι να εμμένουν σε μία και μόνο διάγνωση που πολλές φορές δεν τεκμηριώνεται.

Αν θες την γνώμη μου, μην παραιτηθείτε από την προσπάθεια!

• Απάντηση

χαρά
Μέλος

#6 Δημοσίευση: 13 Ιανουαρίου 2017

Αρχική δημοσίευση #4:
Όντως πολύ σημαντικό ζήτημα τίθεται εδώ. Ας τα πάρουμε από την αρχή τα πράγματα. Πέρυσι τέτοιο καιρό ο άντρας μου μπήκε στο νοσοκομείο μετά από ένα ενδοεγκεφαλικό αιμάτωμα που προέκυψε από τραυματισμό σε τροχαίο. Το τροχαίο έλαβε χώρα εν ώρα υπηρεσίας και ο οδηγός του αυτοκινήτου...

Έχω γνωστό -30 ετών- που μπήκε στο νοσοκομείο για μια εγχείρηση ρουτίνας, κόλλησε ενδονοσοκομειακό μικρόβιο και κόντεψε να πάει στον άλλο κόσμο. Αναγκαστικά η νοσηλεία κράτησε 3 μήνες. Το ιδιωτικό νοσοκομείο που νοσηλεύθηκε, δεν δέχεται ότι το κόλλησε στο νοσοκομείο. Του ζητάει πολλά εκατομμύρια, για να πληρώσει την νοσηλεία αυτών μηνών και φυσικά -το χειρότερο- δεν παίρνει την ευθύνη των δικών τους λαθών, ούτε των ιατρών του.

Ναι είμαστε αδύναμοι και μικροί μπροστά στα συμφέροντα.

Το αποτέλεσμα μετά από τόσα πολλά χρόνια είναι ότι τους κυνηγάει το νοσοκομείο να πληρώσει έναν λογαριασμό, που θα έπρεπε να πληρώσουν οι ίδιοι και η υγεία του ανθρώπου να έχει κλονιστεί ανεπανόρθωτα.

• Απάντηση

chr.pap
Μέλος

#7 Δημοσίευση: 16 Ιανουαρίου 2017

Αρχική δημοσίευση #4:

Η διχογνωμία των γιατρών αλλά και τα διαγνωστικά λάθη συμβάλλουν αποφασιστικά στην ανασφάλεια του ασθενούς. Στην Ελλάδα ζούμε και τίποτε δεν πρέπει να θεωρείται δεδομένο....

• Απάντηση

fzai
Μέλος

#8 Δημοσίευση: 17 Ιανουαρίου 2017

Έχουν πολλές ευθύνες οι γιατροί κατά την διάγνωση. Ακόμη μεγαλύτερες ευθύνες τα νοσοκομεία που δεν δέχονται πως ευθύνονται για πολλές περιπτώσεις ασθενών που είτε κατέλεξαν από ενδονοσοκομειακή λοίμωξη είτε έφτασαν στο χείλος του γκρεμού....

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Στοματική υγιεινή: Τα βασικά που πρέπει να γνωρίζετεΣτοματική υγιεινή: Τα βασικά που πρέπει να γνωρίζετε

Ξέρετε πως πρέπει να βουρτσίζετε τα δόντια σας τακτικά, αλλά μήπως οι γνώσεις σας για την στοματική υγιεινή σταματούν εκεί;... Περισσότερα »

Ποιους καλύπτουν και πώς αυτοαξιολογούνται οι ΤΟΜΥΠοιους καλύπτουν και πώς αυτοαξιολογούνται οι ΤΟΜΥ

Πιλοτικά θα λειτουργήσουν τους πρώτους 11 μήνες οι Τοπικές Ομάδες Υγείας, οι οποίες θα περάσουν σε επόμενο στάδιο χρηματοδότησης, έπειτα από αυτο - αξιολόγηση.... Περισσότερα »

Πώς να καταλάβετε αν κάποιος αγαπημένος σας είναι εθισμένοςΠώς να καταλάβετε αν κάποιος αγαπημένος σας είναι εθισμένος

Οι εθισμοί καταστρέφουν τους ανθρώπους, και τις σχέσεις τους. Πώς θα καταλάβετε αν κάποιο αγαπημένο σας πρόσωπο έχει εθισμό, και τι μπορείτε να κάνετε;... Περισσότερα »

Τα καλύτερα σνακ για να ρίξουμε τη χοληστερόληΤα καλύτερα σνακ για να ρίξουμε τη χοληστερόλη

Αν τα επίπεδα χοληστερόλης σας είναι αυξημένα, μπορείτε να τα ελαττώσετε με τα παρακάτω υγιεινά και πεντανόστιμα σνακ…... Περισσότερα »

Video - Ημερίδα με θέμα ‘Νεότερες εξελίξεις στα Νοσήματα του Ήπατος VII’

Στην Ημερίδα με θέμα «Νεότερες εξελίξεις στα Νοσήματα του Ήπατος VII» που διοργανώθηκε για έβδομη συνεχόμενη χρονιά από το Ηπατολογικό Τμήμα του ΥΓΕΙΑ, συμμετείχαν έμπειροι ομιλητές, με σημαντικό διαγνωστικό ... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2017  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης