Αλλάζοντας συνήθειες και τρόπο ζωής

Κάποτε με αφορμή την αμφάνιση μιας ασθένειας, αναγκάστηκα να αλλάξω την καθημερινότητα και να υποβληθώ σε στερήσεις. Η ηλικία μου δεν ήταν μεγάλη και...

Τετάρτη, 10 Φεβρουαρίου 2016, 10:30
tired

Κάποτε με αφορμή την αμφάνιση μιας ασθένειας, αναγκάστηκα να αλλάξω την καθημερινότητα και να υποβληθώ σε στερήσεις. Η ηλικία μου δεν ήταν μεγάλη και οι προκλήσεις πολλές. Μετά από πολλά χρόνια κατάλαβα πως αν δεν είχα στερηθεί τότε, δεν θα είχα τώρα την υγεία μου. Κάθε βλαβερή συνήθεια, ακόμη και αυτή που συνδέεται με την ψυχολογία, μπορεί να κοπεί, αρκεί και μόνο να το θελήσει κανείς. Ξαφνικά ξυπνάς ένα πρωί επαναξιολογείς τα δεδομένα και λες ”ως εδώ”. Αυτή η κουβέντα όσο δύσκολα και αν εφαρμόζεται, εντούτοις αν τηρηθεί, προσφέρει πολλά στην συνέχεια. Εξάλλου τι είναι η συνήθεια? Μια επαναλαμβανόμενη πράξη που έχει καθημερινά το ίδιο αποτέλεσμα. ”Μην την καλλιεργείς και θα πάψει”, έλεγαν οι στωικοί φιλόσοφοι, ”θα ατονήσει σταδιακά”. Οι αλήθειες αυτές είναι μεγάλες. Και βγαίνουν από την ίδια την ζωή. Γι΄αυτό σας λέω: Μην διστάζετε να αλλάξετε την καθημερινότητά σας όταν είστε σε αδιέξοδο. Λύσεις υπάρχουν πάντα, αρκεί να το θελήσετε.

ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ