Το Βήμα του ΑσθενήΓενικές ΣυζητήσειςΠροσωπική Ιστορία

Αυτοάνοσο και εξέλιξη

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 8636 επισκέπτες - 0 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

tired
Μέλος

Δημοσίευση: 26 Ιουνίου 2020

Το αυτοάνοσο που έχω εδώ και 30 χρόνια με προβληματίζει όχι τόσο για τις υποτροπές που δεν έχω, όσο για την φαρμακευτική θεραπεία που υποβάλλομαι επί τόσα πολλά συναπτά έτη, θεραπεία με ανοσοκατασταλτικά φάρμακα που - δεν μπορεί - κάποια στιγμή θα επηρεάσουν το ανοσοποιητικό σύστημα γενικά.

Πρόσφατα και λόγω κάποιου σημαδιού που έβγαλα, δερματολόγος μου είπε χαρακτηριστικά πως - το ένα αυτοάνοσο φέρνει αυτοάνοσο - και πως τα ανοσοκατασταλτικά φάρμακα έχουν παρενέργειες. Εγώ βέβαια στέκομαι στην καλή κατάσταση που βρίσκομαι και το γεγονός ότι δεν έχω υποτροπές.

Τι θα γίνει όμως τώρα που μπαίνω σε μία ευαίσθητη - από πλευράς εκδήλωσης ασθενειών - ηλικία? Μετά τα 50 συνήθως εμφανίζονται τα περισσότερα προβλήματα. Ειδικά δε στην περίπτωση που λαμβάνει κανείς ανοσοκατασταλτικά, η κατάσταση είναι δύσκολη. Χρειάζεται λοιπόν μεγαλύτερη προσοχή και πρόληψη. Δεν πρέπει να ξεχνά κανείς από αυτούς τους ασθενείς ότι βρίσκεται συνεχώς υπό θεραπεία. Ακόμη και αν πρόκειται για δόση συντήρησης.

• Απάντηση

Απαντήσεις

chr.pap
Μέλος

#1 Δημοσίευση: 26 Ιουνίου 2020

Καλησπέρα

Θέλει υπομονή αλλά πάνω απ΄όλα αισιοδοξία. Δεν πάει να πει πως με τα χρόνια και την αύξηση της ηλικίας πρέπει να χάνουμε την δύναμή μας.

• Απάντηση

tired
Μέλος

#2 Δημοσίευση: 29 Ιουνίου 2020

Καλημέρα σε όλους και όλες!

Η ανησυχία μου έγκειται στο γεγονός της λειτουργίας του αυτοάνοσου με την αύξηση της ηλικίας. Σαφώς και δεν σταματά η ζωή όσο και να περνούν τα χρόνια. όσο και αν αναγκαζόμαστε να αλλάξουμε γιατρό ή να εμπιστευόμαστε την τύχη μας σε άλλα χέρια επειδή δεν μπορεί να γίνει αλλιώς. Εξάλλου κάτι που βοηθά πολύ είναι η προσωπική μας κατάρτιση και ενημέρωση.

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σύνδεσμοι διαφημιζομένων

Σήμερα στο iatronet.gr

Κορωνοϊός: Οι αποφάσεις για την ΑττικήΚορωνοϊός: Οι αποφάσεις για την Αττική

Προβλέπεται, μεταξύ άλλων, τηλε-εργασία σε ποσοστό 40%, προσέλευση και αποχώρηση εργαζομένων σε Δημόσιο και Ιδιωτικό τομέα σε διαφορετικά κύματα.... Περισσότερα »

Ο καφές φέρεται να επιβραδύνει τον καρκίνο στο παχύ έντεροΟ καφές φέρεται να επιβραδύνει τον καρκίνο στο παχύ έντερο

Από τους 1.200 ασθενείς στην έρευνα, όσοι έπιναν τουλάχιστον 4 φλιτζάνια καφέ σε καθημερινή βάση είχαν 36% περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης σε διάστημα ... Περισσότερα »

Εικόνα lockdown, με 71 διασωληνώσεις και 339 νέες λοιμώξεις από κορωνοϊόΕικόνα lockdown, με 71 διασωληνώσεις και 339 νέες λοιμώξεις από κορωνοϊό

Οι 40 είναι εισαγόμενες, οι 164 αφορούν την Αττική και οι 12 τη Θεσσαλονίκη.... Περισσότερα »

Πώς να διώξω τα κιλά της καραντίνας;Πώς να διώξω τα κιλά της καραντίνας;

Πώς θα βρούμε την ισορροπία μας σε επίπεδο διατροφής και σωματικής δραστηριότητας.... Περισσότερα »

Εγκυμοσύνη και πολλαπλή σκλήρυνσηVideo - Εγκυμοσύνη και πολλαπλή σκλήρυνση

Η Μαρία Αναγνωστούλη, Επίκουρη Καθηγήτρια Νευρολογίας, Υπεύθυνη Ερευνητικού Εργαστηρίου Ανοσογενετικής, 1ης Πανεπιστημιακής Νευρολογικής Κλινικής, ΕΚΠΑ, Αιγινήτειο Νοσοκομείο, επισημαίνει ότι, πλέον δεν ... Δείτε το video

Προβολή
© iatronet.gr 1999-2020  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης
close

Ακολουθήστε το κανάλι μας στο YouTube