’H ζωή μου με την οστεοπόρωση’ από την Ειρήνη Δημητρακοπούλου

Η κα Δημητρακοπούλου μοιράζεται μαζί μας, την εμπειρία και τις αλλαγές που έγιναν στη ζωή της μετά την διάγνωσή της με οστεοπόρωση και δίνει το δικό...

Πέμπτη, 06 Μαρτίου 2014, 16:12
Τροποποίηση: Πέμπτη, 06 Μαρτίου 2014, 17:50

Διαχειριστής

Η κα Δημητρακοπούλου μοιράζεται μαζί μας, την εμπειρία και τις αλλαγές που έγιναν στη ζωή της μετά την διάγνωσή της με οστεοπόρωση και δίνει το δικό της μήνυμα :

’Θα ήθελα σήμερα να μοιραστώ μαζί σας τη δική μου ιστορία. Ήταν κάποια χρόνια πριν, όταν είχα πάει με την αδερφή μου στο γιατρό για να κάνει εξέταση οστεοπόρωσης.

Παρόλο που ήξερα την οστεοπόρωση και τον προληπτικό έλεγχο, ποτέ δεν μπορούσα να φανταστώ ότι μπορεί να έχω μία τέτοια πάθηση κι έτσι δεν είχα πάει να κάνω εξετάσεις μετά την εμμηνόπαυση. Πίστευα ότι σίγουρα δεν έχω οστεοπόρωση μιας και περπατούσα και δραστηριοποιούμουν μια χαρά. Πάραυτα η αδερφή μου, εκείνη την ημέρα, με έπεισε να κάνω την εξέταση.

Πήγα στο γιατρό μου έκανα τις απαραίτητες εξετάσεις και τελικά αφού παραπέμφθηκα και σε ενδοκρινολόγο μου αποκάλυψαν ότι έχω την πολύφημη ασθένεια ’οστεοπόρωση’. Ήταν εκείνη η στιγμή που ’θυμήθηκα’ εκείνο τον χρόνιο πόνο στην πλάτη που με ενοχλούσε και με ταλαιπωρούσε σε κάθε μου κίνηση . Μόνο τότε το κατάλαβα.

Έκτοτε έχω περάσει από 1000 κύματα με άγχος, αβεβαιότητα, και φόβο σε κάθε μου κίνηση μην πέσω, μην χτυπήσω και τι θα κάνω από εδώ και πέρα.. Δεν το άφησα στην τύχη φυσικά και από τότε λαμβάνω αγωγή και παρακολουθούμαι συστηματικά.

Έψαξα για την ασθένεια, ενημερώθηκα και έχω γεμάτη τη... φαρέτρα μου με πληροφορίες που με βοηθούν στην καθημερινότητά μου. Έτσι βρήκα και το σύλλογο. Διάβασα όλα τα ενημερωτικά έντυπά του για τη θεραπεία, την άσκηση και τη διατροφή και ένιωσα λίγο πιο δυνατή, βγήκα από το καβούκι μου.

Έτσι γνώρισα και άλλους ανθρώπους με το ίδιο πρόβλημα, είδα πως αντιμετωπίζουν αυτοί την ασθένεια, πήρα δύναμη και πλέον έχω ’άλλον αέρα’.

Η ασθένειες είναι κάτι που δεν πιστεύουμε ποτέ ότι θα τύχουν σε εμάς μέχρι που συμβαίνουν και πέφτουμε από τα σύννεφα. Γι΄ αυτό το λόγο, αυτό που θα ήθελα να τονίσω, είναι πως η ενημέρωση είναι το Α και το Ω και πως θα πρέπει όλοι να υποβαλλονται σε προληπτικούς ελέγχους και να συμβουλεύονται το γιατρό τους πριν είναι αργά.’ Ειρήνη Δημητρακοπούλου.

ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ