Εμβόλιο Novavax - Ασφάλεια

Καλησπέρα σας, Λόγω αύξησης των επαφών μου, της κοινωνικής μου δραστηριότητας το τελευταίο διάστημα και αφού διάβασα ότι ο ιός δεν υποχωρεί άμεσα και...

Πέμπτη, 07 Απριλίου 2022, 17:40
GEORGE22

Καλησπέρα σας,

Λόγω αύξησης των επαφών μου, της κοινωνικής μου δραστηριότητας το τελευταίο διάστημα και αφού διάβασα ότι ο ιός δεν υποχωρεί άμεσα και μπορεί να προκύψει και κάποια μετάλλαξη αργότερα (ίσως το φθινόπωρο) κάτι το οποίο εύχομαι να μη συμβεί, σκέφτομαι να προχωρήσω σε βασικό εμβολιασμός με Novavax. Δεν έκανα εμβόλιο mrna (Pfizer, Moderna) το προηγούμενο διάστημα κυρίως για λόγους υγείας (ανησυχώ για τη μυοκαρδίτιδα) και ανήκω στην ομάδα (άνδρας, 22 ετών) που μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο. Επίσης, όπως είπα και πριν, δεν είχα ιδιαίτερες επαφές. Τώρα, εδώ και δυο εβδομάδες έχουν αυξηθεί οι δραστηριότητές μου. Γι αυτό θέλω να κάνω το εμβόλιο και ψάχνω πληροφορίες για το προφίλ ασφαλείας της Novavax. Από την άλλη, έχω δει τον κατάλογο ανεπιθύμητων ενεργειών που υπογράφει ο EMA στο φύλλο οδηγιών της J&J και αποφάσισα να το αποφύγω... Έχει κάποιος/κάποια γνώμη για μια τέτοια περίπτωση;

Ευχαριστώ

ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ