Το Βήμα του ΑσθενήΓενικές ΣυζητήσειςΚουβέντα να γίνεται

lockdown

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 18468 επισκέπτες - 0 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

karkinaki
Μέλος

Δημοσίευση: 22 Μαρτίου 2020
Τροποποίηση: 22 Μαρτίου 2020

Είχα ξεκινήσει άλλα να γράφω αλλά με πρόλαβε το lock down…
Τόσες μέρες διαβάζω, κυρίως, για το πόσο δύσκολο και φοβερό είναι να meimoumespiti. Βομβαρδισμός από posts και συμβουλές για το πως θα αντέξουμε το σπίτι μας, την οικογένεια μας, τα παιδιά μας. Κωμικά posts για τα παιδιά μας τα τρομερά. Επικριτικά σχόλια για τις ανθρώπινες σχέσεις και την μαγειρική.
Μια μανία να γεμίσουμε τον χρόνο, να κάνουμε κάτι, να μην νοmeinoumespiti, να μην νοmeinoumemonoi.
Τι θα πάθουμε αν μείνουμε σπίτι μας? Τι θα πάθουμε αν περνούν οι μέρες μας με τα παιδιά μας, τον σύντροφο μας, την μοναξιά μας? Τα προβλήματα θα παραμείνουν τα ίδια, οι σκέψεις και τα όνειρα, το ίδιο.
Και γιατί δεν μας αρέσει ο χρόνος? Εμείς δεν παραπονιόμαστε ότι δεν έχουμε χρόνο? Δεν προλαβαίνουμε να απολαύσουμε τίποτα? Δεν περνούμε «ποιοτικό» χρόνο με τους δικούς μας?
Τώρα λοιπόν έχουμε χρόνο. Και δεν είμαστε μόνο εμείς. Τώρα έχουν χρόνο όλοι. Ο κόσμος όλος.
Τώρα μπορούμε να κάνουμε αυτά που είχαμε γράψει στο trello και παρέμειναν εκκρεμότητες. Τι όχι?
Δεν θα τα κάνουμε?
Κακό είναι αυτό?
Γιατί πρέπει να τα κάνουμε? Γιατί πρέπει να γεμίσουμε τον χρόνο?
Γιατί δεν μπορούμε απλά να μην κάνουμε τίποτα?
Πολύ με έχει αγχώσει ότι πρέπει να κάνω τις ντουλάπες, να καθαρίσω την αποθήκη, να διαβάσω, να μάθω ξένες γλώσσες, να ακούσω μουσική, να παίξω επιτραπέζια παιχνίδια με τα παιδιά μου, να κάνω κάτι.
Δεν θέλω να κάνω τίποτα! Θέλω να ζήσω την λύπη μου και τους φόβους μου για όσα συμβαίνουν.
Θέλω να κάνω «ταβανοποίηση» και το ίδιο να κάνουν και τα παιδιά μου.
Κι αν βαριούνται, οκ είναι κάτι που δεν μπορώ να αλλάξω. Όπως δεν μπορώ να πείσω τον γιο μου, να κάνει τα μαθήματα που στέλνει η δασκάλα του. Είναι δική του υποχρέωση να είναι εντάξει στις υποχρεώσεις του.
Ας απολαύσουμε το denkanotipota…

• Απάντηση

Απαντήσεις

efi4
Μέλος

#1 Δημοσίευση: 22 Μαρτίου 2020

Επιτέλους κάποιος απενοχοποιεί τις ώρες που είμαστε σπίτι. Εμένα πάντως μου αρέσει πολύ!

Πρώτη φορά είμαι τόσες ώρες εδώ. Μπορώ να κάνω λιχουδιές για το παιδί μου κι ας βάλουμε λίγο βάρος δεν πειράζει.

Χαζεύω και κάθομαι στον καναπέ χωρίς το άγχος της τρελής καθημερινότητάς μου. Απολαμβάνω την θέα και ακούω όση μουσική θέλω, χωρίς να κάνω δουλειές σπιτιού, ντουλάπες ή οτιδήποτε άλλο.

ΔΕΝ χαζεύω social media ή ΤV όλη την ημέρα. Κι όμως η μέρα φαίνεται γεμάτη.

Βρε λες αυτός να είναι ο κανονικός βιορυθμός μας? Είναι απόλαυση η απλή καθημερινότητα όταν είναι χαλαρή. Και η ζωή τελικά δεν είναι μόνο τα σαββατοκύριακα.

Αυτό το denkanotipota πολύ μου αρέσει! Καλά να περνάτε karkinaki!

Αύριο θα κάνω λουκουμάδες. .. γιαμι

• Απάντηση

tired
Μέλος

#2 Δημοσίευση: 23 Μαρτίου 2020

Καλημέρα!

Σαφώς και δεν είναι υποχρεωτικό να κάνουμε κάτι. Όμως υπάρχει αρκετός χρόνος για δημιουργική απασχόληση...

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

ECDC: Τι ισχύει με τα γρήγορα τεστ για κορωνοϊόECDC: Τι ισχύει με τα γρήγορα τεστ για κορωνοϊό

Απαντήσεις σε ερωτήματα, όπως πότε πρέπει να διενεργούνται και πόσο αξιόπιστα είναι, δίνουν σε σημερινή τους ανάλυση Ευρωπαίοι επιστήμονες.... Περισσότερα »

101 νέα κρούσματα και 1 θάνατος από κορωνοϊό [γράφημα]101 νέα κρούσματα και 1 θάνατος από κορωνοϊό [γράφημα]

Ο αριθμός των νεκρών καταγράφεται με βάση επίσημο σύστημα, το οποίο εφαρμόζεται και στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες, είπε ο καθηγητής Σωτήρης Τσιόδρας. Σε ... Περισσότερα »

OHE: Μεγαλύτερη απειλή μετά το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο η COVID-19OHE: Μεγαλύτερη απειλή μετά το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο η COVID-19

''Oι ανεπτυγμένες χώρες πρέπει να βοηθήσουν τις λιγότερο ανεπτυγμένες ή αλλιώς δυνητικά θα αντιμετωπίσουν τον εφιάλτη της εξάπλωσης- σαν πυρκαγιά -της ... Περισσότερα »

ΕΟΦ: 5 φάρμακα και 2 εμβόλια που δοκιμάζονται κατά του κορωνοϊού ΕΟΦ: 5 φάρμακα και 2 εμβόλια που δοκιμάζονται κατά του κορωνοϊού

Δεν υπάρχουν σημάδια για αποτελεσματικότητα των φαρμάκων, ενώ για το εμβόλιο θα χρειαστεί ένας χρόνος.... Περισσότερα »

Προσοχή στα τρόφιμα που μας ανακουφίζουνVideo - Προσοχή στα τρόφιμα που μας ανακουφίζουν

‘Παρηγορητικά τρόφιμα’: δεν θα υπήρχε πρόβλημα αν τα τρόφιμα αυτά που τα αγοράσαμε για ένα μήνα δεν τα καταναλώναμε μέσα σε μία εβδομάδα. Τρώμε πραγματικά, χωρίς να το χρειαζόμαστε όταν είμαστε σπίτι. ... Δείτε το video

Προβολή
© iatronet.gr 1999-2019  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης