Όταν οι εργαζόμενοι στα δημόσια νοσοκομεία παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους

Βρέθηκα εχθές σε δημόσιο νοσοκομείο για εξετάσεις. Στην αρχή πίστευα πως θα συναντήσω κυκεώνα και αφάνταστη ταλαιπωρία. Προς μεγάλη μου έκπληξη όμως...

Τρίτη, 30 Μαΐου 2017, 10:13
Τροποποίηση: Τρίτη, 30 Μαΐου 2017, 11:00

chr.pap

Βρέθηκα εχθές σε δημόσιο νοσοκομείο για εξετάσεις. Στην αρχή πίστευα πως θα συναντήσω κυκεώνα και αφάνταστη ταλαιπωρία. Προς μεγάλη μου έκπληξη όμως αυτό δεν συνέβη. Όχι ότι λειτουργούσαν όλα κανονικά αλλά αυτό που μου έκανε κατάπληξη ήταν η θέληση των γιατρών και των νοσηλευτών να σε εξυπηρετήσουν. Σκέφθηκα λοιπόν πως θες η δημοσιοποίηση παραπόνων, θες η συνεχής εστίαση στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα δημόσια νοσοκομεία, όλα αυτά έκαναν τους εργαζόμενους να θελήσουν να αλλάξουν τα δεδομένα. Δεν αναφέρω το όνομα του νοσοκομείου γιατί δεν θέλω να το ξεχωρίσω από τα άλλα. Γιατί και αλλού οι προσπάθειες που καταβάλλονται είναι συγκινητικές, λαμβανομένων υπόψιν των τεραστίων ελλείψεων ακόμη και σε είδη πρώτης ανάγκης. Όχι, κανένας υπουργός δεν άλλαξε τα δεδομένα. Οι ίδιοι οι εργαζόμενοι προσπάθησαν να νοικοκυρέψουν τις εργασιακές συνθήκες. Δεν φτάνει βέβαια αυτό, αλλά από την στιγμή που γίνεται, δεν απομένει παρά να τους εκφράσουμε τα συγχαρητήριά μας!

ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ