Το Βήμα του ΑσθενήΓενικές ΣυζητήσειςΠροσωπική Ιστορία

Υποτροπή ασθένειας και συνεχής αγώνας

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 7226 επισκέπτες - 1 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

chr.pap
Μέλος

Δημοσίευση: 26 Μαρτίου 2018
Τροποποίηση: 26 Μαρτίου 2018

Θυμάμαι όταν κάποτε η ασθένειά μου υποτροπίασε, βρέθηκα ενώπιον σοβαρών ερωτημάτων για την συνέχεια. για το τι μου επιφυλλάσσει με λίγα λόγια το μέλλον. Άκουσα ιστορίες για περαιτέρω επιδείνωση της κατάστασης και για νέα φαρμακευτική αγωγή στην περίπτωση που η πρώτη δεν πιάσει. Οι φήμες πολλές, τα σενάρια για την υγεία μου το ίδιο. Όμως ο αγώνας δεν σταμάτησε λεπτό. Θες η εμπιστοσύνη στον θεράποντα ιατρό, θες τα αποθέματα δύναμης, θες η αισιοδοξία για το μέλλον, όλα αυτά βοήθησαν στο να ξεπεραστεί και αυτή η μικρο-υποτροπή. Τελικά αυτό που μένει, είναι η δύναμη και το σθένος που αποκτά κανείς σε αντίστοιχες περιπτώσεις. Αν νοσήσεις ξανά, ανακαλύπτεις πως τίποτε σε αυτό τον κόσμο δεν είναι δεδομένο και ότι ουσιαστικά παίζεις με τις πιθανότητες. Γι΄αυτό σας λέω, κουράγιο και σθένος θέλει η ζωή, εγρήγορση αλλά σε καμία περίπτωση έμμονες ιδέες. Με δεδομένο ότι από ένα σημείο και μετά μένεις μόνος, εσύ και το πρόβλημά σου. Όταν κάποτε η ασθένειά μου πήγε να ξαναφουντώσει, σκέφθηκα απλά πως η ζωή θέλει μεγάλο θάρρος και υπομονή. ηρεμία και ψυχραιμία. Αυτά σκέφθηκα και το κακό τελικά δεν εκδηλώθηκε. Και δεν ήταν σε καμία περίπτωση θαύμα.

• Απάντηση

Απαντήσεις

tired
Μέλος

#1 Δημοσίευση: 26 Μαρτίου 2018

Όπως η ελευθερία θέλει αρετή και τόλμη, έτσι και η ασθένεια χρειάζεται ψυχραιμία αλλά πάνω απ΄όλα εγκράτεια. Κάτι στην ψυχολογία μας επιβάλλεται να αλλάζει κάθε φορά που συναντάμε σκοπέλους. Επειδή ακριβώς δεν θα πρέπει πάντα να αναζητάμε δεκανίκια, είναι προτιμότερο να σταθούμε στα δυό μας πόδια και να προχωρήσουμε. Εξάλλου μας έχουν ανάγκη και οι συνοδοιπόροι μας. Περιμένουν από εμάς να τους δείξουμε εμπιστοσύνη και ευπείθια.

• Απάντηση

elenkar
Μέλος

#2 Δημοσίευση: 26 Μαρτίου 2018

Την ζωή πρέπει να την αποδεχόμαστε με τα απρόοπτά της. Και δεν είναι μόνο τα άσχημα αλλά και τα καλά που την χαρακτηρίζουν. Ας μην το ξεχνάμε.

• Απάντηση

nostalgia
Μέλος

#3 Δημοσίευση: 27 Μαρτίου 2018

Τα θαυματα ειναι για αυτους που πιστευουν...

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Πώς θα πάρω κιλά αν έχω χαμηλό βάροςΠώς θα πάρω κιλά αν έχω χαμηλό βάρος

Για μια υγιή αύξηση βάρους, οι παρακάτω συμβουλές μπορούν να σας βοηθήσουν.... Περισσότερα »

Β. Κικίλιας: Κάπνισμα - τέλος και στις παιδικές χαρέςΒ. Κικίλιας: Κάπνισμα - τέλος και στις παιδικές χαρές

Η απαγόρευση και τα πρόστιμα θα περιληφθούν σε διάταξη του υπουργείου Υγείας στο υπό κατάθεση αναπτυξιακό νομοσχέδιο και θα ισχύσει από τον Οκτώβριο.... Περισσότερα »

Όσα πρέπει να ξέρουμε για την υγεία του μαθητήΌσα πρέπει να ξέρουμε για την υγεία του μαθητή

Ως γονέας, θα έχετε ήδη τρέξει πολύ για να προετοιμάσετε το παιδί για τη νέα σχολική χρονιά και πιθανότατα θα έχετε και άλλα πράγματα να οργανώσετε.... Περισσότερα »

Τι να φάω πριν την άσκηση;Τι να φάω πριν την άσκηση;

Υπάρχουν πολλά οφέλη από τη σωστή διατροφή πριν την άσκηση.... Περισσότερα »

Τροποποίηση του καρδιακού αυτόνομου νευρικού συστήματος: Μία νέα μέθοδος για την αντιμετώπιση καρδιολογικών παθήσεωνVideo - Τροποποίηση του καρδιακού αυτόνομου νευρικού συστήματος: Μία νέα μέθοδος για την αντιμετώπιση καρδιολογικών παθήσεων

Ο Δημοσθένης Κατρίτσης, Διευθυντής Γ' Καρδιολογικής Κλινικής ΥΓΕΙΑ, μας μιλάει για τo αυτόνομο νευρικό σύστημα, το οποίο διαδραματίζει σημαντικό ρόλο στην πρόκληση και διατήρηση πολλών καρδιολογικών παθήσεων ... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2019  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης