Το Βήμα του ΑσθενήΓενικές ΣυζητήσειςΠροσωπική Ιστορία

Μην προκαλούμε την ασθένεια!

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 6550 επισκέπτες - 1 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

fzai
Μέλος

Δημοσίευση: 11 Απριλίου 2018

Από μικρός φοβόμουν τις αρρώστιες, απέφευγα τους γιατρούς και αδυνατούσα να φανταστώ πως κάποια μέρα θα νοσήσω. Αυτό φαντάζομαι πίστευαν και πιστεύουν πολλοί άλλοι άνθρωποι, που δεν διανοούνται την ζωή τους με κάποιο πρόβλημα υγείας. Η ζωή όμως δεν σταματά, τα χρόνια περνούν, η φθορά κάνει την εμφάνισή της σταδιακά. Έτσι και σε μένα - λίγο νωρίς βέβαια - η ασθένεια έκανε την εμφάνισή της, αλλάζοντας άρδην τα δεδομένα. Στην αρχή πανικός, μετά απορίες και φοβίες για το μέλλον. Προς προσωπικήν μου τέρψιν όμως, η ασθένεια δεν εκδηλώθηκε ξανά εδώ και 28 χρόνια, πέραν μιας μικρής υποτροπής. Με τους γιατρούς εξακολουθώ να μην τα πηγαίνω και πολύ καλά. Κάθε επίσκεψη σε αυτούς μου προκαλεί ένταση. Κατά βάθος, όλο αυτό δεν είναι παρά η πτυχή του εαυτού μας που αφορά την χωρίς όρια επιβίωση. Λες και σε αυτή την ζωή ήρθαμε για να μην φύγουμε ποτέ, λες και το όλο θέμα έχει να κάνει και μόνο με την ζωή σε βάθος χρόνου χωρίς την εμφάνιση της παραμικρής ασθένειας...Προκαλούμε όμως, θα έλεγα, την ασθένεια με τις σκέψεις που κάνουμε για αυτή. Μπορεί να περνούν τα χρόνια, όμως αυτό που μας καλεί η ζωή, είναι να την ζήσουμε. Και αυτό πέραν των όποιων πανικών και φοβιών. Μην προκαλούμε λοιπόν την ασθένεια, ας ζήσουμε καλά το διάστημα που μας απομένει. Ζωή σημαίνει να χαίρεσαι την κάθε στιγμή, μακριά από αναστολές και πισωγυρίσματα. Η ζωή είναι ένα μικρό αλλά πολύτιμο δώρο και έτσι πρέπει να το δούμε.

• Απάντηση

Απαντήσεις

tired
Μέλος

#1 Δημοσίευση: 11 Απριλίου 2018

Οι συνεχείς σκέψεις γύρω από μια ασθένεια όχι απλά την προκαλεί αλλά ενίοτε την επαναφέρει. Αυτό που κάνει καλό είναι να συνηθίσουμε στην ιδέα της φθοράς αλλά κυρίως να μην βάζουμε τον εαυτό μας πάνω απ΄όλα. Γύρω μας ο κόσμος υποφέρει από τις ασθένειες. Όμως πολλοί τα καταφέρνουν και επιβιώνουν.

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Πώς θα πάρω κιλά αν έχω χαμηλό βάροςΠώς θα πάρω κιλά αν έχω χαμηλό βάρος

Για μια υγιή αύξηση βάρους, οι παρακάτω συμβουλές μπορούν να σας βοηθήσουν.... Περισσότερα »

Β. Κικίλιας: Κάπνισμα - τέλος και στις παιδικές χαρέςΒ. Κικίλιας: Κάπνισμα - τέλος και στις παιδικές χαρές

Η απαγόρευση και τα πρόστιμα θα περιληφθούν σε διάταξη του υπουργείου Υγείας στο υπό κατάθεση αναπτυξιακό νομοσχέδιο και θα ισχύσει από τον Οκτώβριο.... Περισσότερα »

Όσα πρέπει να ξέρουμε για την υγεία του μαθητήΌσα πρέπει να ξέρουμε για την υγεία του μαθητή

Ως γονέας, θα έχετε ήδη τρέξει πολύ για να προετοιμάσετε το παιδί για τη νέα σχολική χρονιά και πιθανότατα θα έχετε και άλλα πράγματα να οργανώσετε.... Περισσότερα »

Τι να φάω πριν την άσκηση;Τι να φάω πριν την άσκηση;

Υπάρχουν πολλά οφέλη από τη σωστή διατροφή πριν την άσκηση.... Περισσότερα »

Τροποποίηση του καρδιακού αυτόνομου νευρικού συστήματος: Μία νέα μέθοδος για την αντιμετώπιση καρδιολογικών παθήσεωνVideo - Τροποποίηση του καρδιακού αυτόνομου νευρικού συστήματος: Μία νέα μέθοδος για την αντιμετώπιση καρδιολογικών παθήσεων

Ο Δημοσθένης Κατρίτσης, Διευθυντής Γ' Καρδιολογικής Κλινικής ΥΓΕΙΑ, μας μιλάει για τo αυτόνομο νευρικό σύστημα, το οποίο διαδραματίζει σημαντικό ρόλο στην πρόκληση και διατήρηση πολλών καρδιολογικών παθήσεων ... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2019  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης