Χρόνια θεραπεία και διακοπή φαρμακευτικής δόσης

Ένα θέμα που απασχολεί τον ασθενή με χρόνιο πρόβλημα υγείας είναι αν με τα χρόνια είνια αναγκαία η θεραπεία συντήρησης. Αν με λίγα λόγια θα πρέπει να...

Πέμπτη, 03 Μαΐου 2018, 10:26
fzai

Ένα θέμα που απασχολεί τον ασθενή με χρόνιο πρόβλημα υγείας είναι αν με τα χρόνια είνια αναγκαία η θεραπεία συντήρησης. Αν με λίγα λόγια θα πρέπει να διακόψει κάποτε την θεραπεία αφού δεν υποτροπιάζει. Προσωπικά, που νοσώ από το συκώτι εδώ και 28 χρόνια περίπου, λαμβάνω δόση συντήρησης και πολλές φορές μου έχει περάσει από το μυαλό αν θα πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσω τα χάπια. Ο γιατρός μου με έχει διαβεβαιώσει ότι πρόκειται για δόση συντήρησης, ότι με λίγα λόγια δεν παίρνω μεγάλη ποσότητα κορτιζόνης, επισημαίνοντάς μου όμως παράλληλα ότι κανείς δεν ξέρει αν κόβοντας την μικρή αυτή δόση, υπάρξει άνοδος των ηπατικών μονάδων. Με λίγα λόγια: κάθε θεραπεία, ακόμη και αυτή που περιλαμβάνει μικρές δόσεις φαρμάκων, παίζει ρυθμιστικό ρόλο. Ας μην θεωρούμε λοιπόν ότι φτάσαμε στο σημείο να κόψουμε τα χάπια επειδή δεν έχουμε κάνει υποτροπή. Ας βασιζόμαστε κυρίως στην γνώμη του θεράποντος ιατρού μας και ας μην κάνουμε οι ίδιοι τον γιατρό. Πάνω απ΄όλα όμως ας μην ακούμε τον καθένα ότι λέει, γιατί μόνο η γνώμη του γιατρού μας μετράει.

ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ