Προβολή

Το Βήμα του ΑσθενήΓενικές ΣυζητήσειςΠροσωπική Ιστορία

Θεραπεία με σοβαρές παρανέργειες

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 9526 επισκέπτες - 0 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

fzai
Μέλος

Δημοσίευση: 14 Σεπτεμβρίου 2018
Τροποποίηση: 14 Σεπτεμβρίου 2018

Nα υφίστασαι χρόνια θεραπεία και κάποια μέρα να σε πληροφορούν ότι το φάρμακο που έπαιρνες ενοχοποιείται για καρκίνο του δέρματος. Να σκέπτεσαι ότι τόσα χρόνια βοηθήθηκες στην συγκεκριμένη ασθένεια αλλά άνοιξες άλλες πληγές που θα φανούν σύντομα. Τι μπορείς να κάνεις? Τίποτε. Δεν μπορείς να παρεκκλίνεις από την γνώμη του θεράποντος ιατρού που σε προειδοποιεί πως η διακοπή του συγκεκριμένου ανοσοκατασταλτικού φαρμάκου θα αποφέρει έξαρση της ασθένειας. Δεν μπορείς όμως και από την άλλη να κωφεύσεις στα αποτελέσματα των ερευνών που ενοχοποιούν για καρκίνο το εν λόγω φάρμακο, την στιγμή μάλιστα που οι ερευνητές συστήνουν και συγκεκριμένες προφυλάξεις από τις παρενέργειές του. Εν ολίγοις, μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Αλήθεια, τι θα κάνετε στην θέση μου αν μαθαίνατε πως περίπου 30 χρόνια θεραπείας με συγκεκριμένο φάρμακο κινδυνεόυν να τιναχθούν στον αέρα?

• Απάντηση

Απαντήσεις

tired
Μέλος

#1 Δημοσίευση: 14 Σεπτεμβρίου 2018

Ομολογουμένως δύσκολη περίπτωση. Εγώ μάλλον θα ρωτούσα τον θεράποντα ιατρό μου για το αν υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις και αν αυτές οι έρευνες είναι πράγματι αξιόπιστες.

• Απάντηση

chr.pap
Μέλος

#2 Δημοσίευση: 14 Σεπτεμβρίου 2018

Καλημέρα στην παρέα. Και εγώ θα συμφωνήσω πως είναι πολύ δύσκολο να επιλέξεις. Πάντως η απόφαση αφορά τον ασθενή.

Για ποιο φάρμακο πρόκειται?

• Απάντηση

fzai
Μέλος

#3 Δημοσίευση: 14 Σεπτεμβρίου 2018

Αρχική δημοσίευση #2:
Καλημέρα στην παρέα. Και εγώ θα συμφωνήσω πως είναι πολύ δύσκολο να επιλέξεις. Πάντως η απόφαση αφορά τον ασθενή. Για ποιο φάρμακο πρόκειται?...

Eίναι το ανοσοκατασταλτικό Azathioprine.

Η σχετική πληροφόρηση εδώ (στα γερμανικά) https://www.pharmazeutische-zeitung.de/index.php?id=78561

• Απάντηση

stellaa
Μέλος

#4 Δημοσίευση: 14 Σεπτεμβρίου 2018

Έχω εδώ και χρόνια αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα, παίρνω μόνιμα θυρορμόνη για υποκατάσταση της Τ4 φυσικά και αρκετά συμπληρώματα για να αντιμετωπίσω τις ποικίλες επιπτώσεις του χρόνιου αυτοάνοσου. Στις εξετάσεις που συνήθως κάνω ανά τρίμηνο για να βλέπω πώς κινούνται οι ορμόνες κι αν πρέπει να τροποιηθεί κάτι, υπάρχει μόνο η χοληστερίνη και το σάκχαρο που σταδιακά ανεβαίνουν παρόλο το αυστηρό διατροφικό πρόγραμμα. Υπάρχει ενδεχόμενο να επιδεινώνουν την κατάσταση τα συμπληρώματα που παίρνω για την εξισορρόπηση των ορμονών, όμως για να διερευνήσω περαιτέρω την υπόθεση, θα πρέπει να απευθυνθώ και σε άλλους γιατρούς για να δούμε αν υπάρχουν κι άλλες επιπτώσεις στον οργανισμό, από ένα θεωρητικά ήπιο αυτοάνοσο.

• Απάντηση

efi4
Μέλος

#5 Δημοσίευση: 17 Σεπτεμβρίου 2018

Καλημέρα Στέλλα, εγώ με 20 χρόνια με αυτοάνοσο (ΣκΠ).

Είναι αλήθεια ότι ποτέ δεν σταματάς να το ψάχνεις, ο οργανισμός μας έχει την δικιά του νοημοσύνη. Τελικά μετά από όλα αυτά τα χρόνια η βαθιά αγάπη και συγχώρεση του εαυτού μας μπορεί να βοηθήσει σημαντικά την κατάσταση.

Αγάπη και ευγνωμοσύνη και θα το καταλάβουν όλα τα κύτταρα σιγά σιγά και δεν θα αυτοτιμωρούνται. Κράτα γερά και έχε ανοιχτό μυαλό σε όλα.

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

5 πράγματα που κανείς δεν σας λέει για την απώλεια βάρους5 πράγματα που κανείς δεν σας λέει για την απώλεια βάρους

Ο δρόμος για ένα φυσιολογικό ΔΜΣ είναι μακρύς και τα εμπόδια πολλά και υπάρχουν κάποια πράγματα που πιθανόν να μην ξέρετε.... Περισσότερα »

Τα ανεκτίμητα οφέλη του μπρόκολουΤα ανεκτίμητα οφέλη του μπρόκολου

Είναι εμπλουτισμένο με μια μεγάλη ποικιλία βιταμινών, μετάλλων, ινών και άλλων βιοδραστικών ενώσεων.... Περισσότερα »

Από το νηπιαγωγείο μέχρι το Πανεπιστήμιο: 7 tips για όμορφη σχολική χρονιάΑπό το νηπιαγωγείο μέχρι το Πανεπιστήμιο: 7 tips για όμορφη σχολική χρονιά

Πώς μπορούν οι γονείς να συμβάλλουν στην καλύτερη σχολική καθημερινότητα των παιδιών, δημιουργώντας, παράλληλα, όμορφες σχολικές αναμνήσεις;... Περισσότερα »

Πώς να αποτρέψεις τη γήρανση του εγκεφάλουΠώς να αποτρέψεις τη γήρανση του εγκεφάλου

Η γήρανση είναι αναπόφευκτη, αλλά μπορείτε να λάβετε μέτρα για να την επιβραδύνετε. Απλά βήματα πρόληψης.... Περισσότερα »

Μακρύς ο δρόμος μέχρι την πλήρη συμμόρφωση με τον GDPRVideo - Μακρύς ο δρόμος μέχρι την πλήρη συμμόρφωση με τον GDPR

Αν και ήδη έχουν περάσει 4 μήνες από την έναρξη εφαρμογής του Γενικού Κανονισμού για την Προστασία Δεδομένων (γνωστού ως GDPR), το ποσοστό συμμόρφωσης σε αυτόν είναι εξαιρετικά χαμηλό τόσο για τις ιδιωτικές ... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2018  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης