Το Βήμα του ΑσθενήΓενικές ΣυζητήσειςΠροσωπική Ιστορία

Δημόσια νοσοκομεία και περίθαλψη

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 6769 επισκέπτες - 2 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

chr.pap
Μέλος

Δημοσίευση: 12 Νοεμβρίου 2018
Τροποποίηση: 12 Νοεμβρίου 2018

Θέλω να πιστεύω ότι οι συνθήκες στα δημόσια νοσοκομεία παρόλο που δεν έχουν βελτιωθεί, εντούτοις λόγω των γενναίων προσπαθειών που καταβάλλει το ιατρο-νοσηλευτικό προσωπικό έχουν αλλάξει σε σχέση με τα παλιά τα χρόνια και με δεδομένο ότι απουσιάζουν πολλές φορές ακόμη και βασικά είδη περίθαλψης.

Από την εμπειρία μου σε νοσηλεία πριν από πολλά χρόνια, αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν η προθυμία του νοσηλευτικού πρσωπικού αλλά και οι μεγάλες προσπάθειες για να σε εξυπηρετήσουν. Υπήρχαν βέβαια πάντα προβλήματα λόγω του ότι κάποιοι δεν αντιλαμβάνονταν την σημασία της δουλειάς τους, όμως σε γενικές γραμμές οι εντυπώσεις ήταν θετικές.

Τα δημόσια νοσοκομεία θέλουν απλά να υποστηριχθούν περαιτέρω από το κράτος και όχι να υποσκάπτονται τεχνηέντως.

Γιατροί και νοσηλευτικό προσωπικό μοχθούν κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες. Θα πρέπει λοιπόν και οι ασθενείς με τους οικείους τους να βοηθήσουν στην όλη κατάσταση. Γιατί μόνο έτσι μπορούν να καλυφθούν οι υφιστάμενες ατέλειες.

• Απάντηση

Απαντήσεις

tired
Μέλος

#1 Δημοσίευση: 12 Νοεμβρίου 2018

Στα δημόσια νοσοκομεία διεξάγεται μια πραγματική μάχη για την παροχή επαρκούς νοσηλείας στους ασθενείς. Είναι πραγματικά συγκινητικές οι προσπάθειες που καταβάλλονται από το νοσηλευτικό προσωπικό και τους γιατρούς με τους χαμηλούς μισθούς.

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Ξεδιψάστε υγιεινά και… απολαυστικάΞεδιψάστε υγιεινά και… απολαυστικά

Εκτός από το νερό υπάρχουν όμως και άλλοι τρόποι να ξεδιψάσουμε, και μάλιστα ενισχύοντας την υγεία μας με πολύτιμες βιταμίνες.... Περισσότερα »

Τα συναισθήματα του ταξιδιώτη που αποσυνδέεται από την τεχνολογίαΤα συναισθήματα του ταξιδιώτη που αποσυνδέεται από την τεχνολογία

Ερευνα εξέτασε πώς η ενασχόληση με τον μη ψηφιακό τουρισμό επηρέαζε τις ταξιδιωτικές εμπειρίες.... Περισσότερα »

Πώς να χαλαρώσετε στο σπίτι αν δεν πάτε διακοπέςΠώς να χαλαρώσετε στο σπίτι αν δεν πάτε διακοπές

Αν δεν πάτε διακοπές και έχετε άγχος δείτε τρόπους να διώξετε μακριά το στρες.... Περισσότερα »

‘Έλκος στομάχου και διατροφή‘Έλκος στομάχου και διατροφή

Αν και τα τρόφιμα δεν προκαλούν ή θεραπεύουν το έλκος, μπορούν είτε να σας κάνουν να νιώσετε καλύτερα είτε χειρότερα.... Περισσότερα »

Ρομποτική Χειρουργική στην ΟυρολογίαVideo - Ρομποτική Χειρουργική στην Ουρολογία

Ο Σταύρος Τυριτζής, Ουρολόγος, Επιστημονικός Συνεργάτης του ΥΓΕΙΑ μας ενημερώνει για τη Ρομποτική Χειρουργική στην Ουρολογία. Η ρομποτική χειρουργική είναι χειρουργική με ακρίβεια χιλιοστού, η οποία ... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2019  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης