Το Βήμα του ΑσθενήΓενικές ΣυζητήσειςΠροσωπική Ιστορία

Αγάπη για την ζωή

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 8772 επισκέπτες - 0 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

tired
Μέλος

Δημοσίευση: 22 Νοεμβρίου 2018
Τροποποίηση: 22 Νοεμβρίου 2018

Πιο πολύ και από την αγωνία για την πορεία της ασθένειάς μου ,που την ξεχνάς όταν αυτή σε ξεχνά, υπερισχύει το άγχος της καθημερινότητας, η ανασφάλεια και ο φόβος για το αύριο σε μία χώρα που ασθμαίνει κάτω από το βάρος της λιτότητας και των περικοπών.

Η καθημερινότητα είναι πολύ σκληρή και λίγοι είναι αυτοί που πραγματικά ενδιαφέρονται για την τύχη σου. Δεν θεωρώ πως είναι μοιρολατρική αυτή η στάση παρά ένας δισταγμός για αυτό που αποκαλείται αλληλεγγύη στην ελληνική πράγματικότητα.

Οι ασθενείς σήμερα, παρά τις συγκινητικές πολλάκις προσπάθειες που καταβάλλουν για να οργανωθούν σε συλλόγους, είναι έρμαια μιας γραφειοκρατίας και ενός συστήματος που δεν τους αφήνει σε ησυχία. Ως παλαιός ασθενής και παρά το γεγονός ότι η ασθένειά μου έχει πολλά χρόνια να κάνει την εμφάνισή της, αισθάνομαι πολλές φορές εκτεθειμένος σε πολλά άλλα προβλήματα, αντιδρώντας αρκετές φορές σε βάρος της ίδιας μου της ασθένειας, κινδυνεύοντας με λίγα λόγια να την επενενεργοποιήσω.

Έχεις να διαλέξεις λοιπόν ανάμεσα στην υγεία και την επιβίωσή σου και το άγχος που προκαλείται από την πάλη με την καθημερινότητα.

Η επιλογή είναι μία: να διαφυλάξεις με κάθε κόστος την υγεία σου γιατί μόνο έτσι έχεις καθαρό μυαλό για όλα τα υπόλοιπα, για τα οποία πάντοτε βρίσκονται λύσεις. Η ενδοσκόπηση είναι η δέουσα λύση, η συζήτηση με τον εαυτό μας, οι προτεραιότητες που πρέπει να μπουν και που δεν έχουν σχέση με την εργασία που κάνεις ούτε με τους υψηλούς επαγγελματικούς στόχους.

Θέλω να πω με λίγα λόγια ότι στην ζωή άλλα μετρούν και κυρίως η αγάπη για την ίδια την ζωή.

• Απάντηση

Απαντήσεις

fzai
Μέλος

#1 Δημοσίευση: 22 Νοεμβρίου 2018

Μόνο όταν μάθεις να ζεις, κατορθώνεις να γευθείς το μοναδικό αγαθό που σου προσφέρεται για μια και μόνο φορά. Η ασθένεια είναι απειλή για την ζωή αλλά και μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να μετρήσεις τις δυνάμεις σου. Εξάλλου δεν γίνονται πάντα τα πράγματα για να σου πουν μπράβο. Θέλω να πω πως εσύ ο ίδιος είσαι το αφεντικό, το θύμα και ο θύτης.

• Απάντηση

tired
Μέλος

#2 Δημοσίευση: 30 Νοεμβρίου 2018

Ασφαλώς είσαι ανά πάσα στιγμή κύριος των καταστάσεων. ή τουλάχιστον πρέπει και επιβάλλεται να είσαι.

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Κορωνοϊός: 2 νέα κρούσματα - κανένας νέος θάνατος Κορωνοϊός: 2 νέα κρούσματα - κανένας νέος θάνατος

Ο αριθμός των νέων λοιμώξεων έχει εμφανώς πτωτική τάση, ενώ το πιο αισιόδοξο στοιχείο είναι η μείωση των διασωληνωμένων και η απουσία νέων θανάτων.... Περισσότερα »

Για όσους πιστεύουν πως δεν υπάρχει κορωνοϊός...Για όσους πιστεύουν πως δεν υπάρχει κορωνοϊός...

Ο SARS - COV 2 σάρωσε την Ευρώπη, με αξιοσημείωτη αύξηση της αναμενόμενης θνησιμότητας, όπως προκύπτει από τα στοιχεία του δικτύου "EuroMOMO".... Περισσότερα »

Εντοπίστηκε η έδρα του στρες στον εγκέφαλο Εντοπίστηκε η έδρα του στρες στον εγκέφαλο

Η ανακάλυψη των ερευνητών του Yale ενδέχεται να οδηγήσει στην αντιμετώπιση της άβολης αίσθησης φόβου και άγχους.... Περισσότερα »

5 μύθοι για το κάπνισμα5 μύθοι για το κάπνισμα

Τι αναφέρουν σε άρθρο τους δύο καθηγητές της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.... Περισσότερα »

Οι τέσσερις βασικοί πυλώνες για την απώλεια βάρουςVideo - Οι τέσσερις βασικοί πυλώνες για την απώλεια βάρους

Καθώς βαδίζουμε προς την κανονικότητα, αναλογιζόμαστε το βάρος μας και αναζητούμε την ιδανική δίαιτα. "Επιτυχημένη δίαιτα είναι αυτή που θα σε κάνει να την ακολουθήσεις". Το πιο σημαντικό δεν είναι ... Δείτε το video

Προβολή
© iatronet.gr 1999-2020  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης
close

Ακολουθήστε το κανάλι μας στο YouTube