Προβολή

Το Βήμα του ΑσθενήΓενικές ΣυζητήσειςΠροσωπική Ιστορία

Φοβίες και χαμένος χρόνος

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 6939 επισκέπτες - 0 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

fzai
Μέλος

Δημοσίευση: 6 Δεκεμβρίου 2018

Aυτό που μπορεί να πάθει ο καθένας που έχει ασθενήσει, είναι να κρυφτεί σταδιακά πίσω από το πρόβλημά του και να συνηθίσει να μην δρα όπως θα έπρεπε αν δεν το είχε. Μου συνέβη και εμένα κάποτε και έχασα πολύτιμο χρόνο από την ζωή μου.

Με τον καιρό όμως είδα πως αυτό που μετράει, είναι να απαγκιστρώνεσαι σταδιακά από την ασθένειά σου και να απομακρύνεις τις φοβίες, κάνοντας όχι μόνο θετικές αλλά ρεαλιστικές σκέψεις.

Η πραγματικότητα σε καλεί διαρκώς να αυτοπροσδιοριστείς, να φτιάξεις τον προσωπικό σου χώρο, να ανασυνταχθείς.

Καλοδεχούμενο λοιπόν ότι και να έρθει αλλά να μην σε βρει απροετοίμαστο. Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Αν πρόκειται να γίνει καλύτερη η ζωή σου, αυτό έχει να κάνει με την ατομική σου δράση και προσπάθεια.

Μια προσπάθεια που σαφώς σχετίζεται με την απαγκίστρωση από τις φοβικές εμμονές.

• Απάντηση

Απαντήσεις

tired
Μέλος

#1 Δημοσίευση: 6 Δεκεμβρίου 2018

Μου έχει συμβεί και εμένα. Η λύση ήρθε από την συνεχή μελέτη που με βοήθησε σημαντικά να αποφύγω τις όποιες φοβικές εμμονές αλλά πάνω απ΄όλα με απομάκρυνε από τις ιδεοληψίες.

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Εννέα ιστορικά νοσοκομεία της ΑττικήςΕννέα ιστορικά νοσοκομεία της Αττικής

To Οφθαλμιατρείο είναι ένα από τα παλαιότερα της Ευρώπης, ενώ άλλα νοσηλευτικά ιδρύματα συμπληρώνουν ενάμιση αιώνα λειτουργίας. Στον πίνακα, το "Δρομοκαΐτειο", ... Περισσότερα »

Ημερολόγιο συναισθημάτων: Πώς θα το ξεκινήσετεΗμερολόγιο συναισθημάτων: Πώς θα το ξεκινήσετε

Εάν αισθάνεστε ότι τα συναισθήματά σας σας ελέγχουν, δοκιμάστε αυτήν την άσκηση με το ημερολόγιο.... Περισσότερα »

Kαλοήθης υπερπλασία του προστάτη: Συμπτώματα και διάγνωσηKαλοήθης υπερπλασία του προστάτη: Συμπτώματα και διάγνωση

Η ανδρική σεξουαλική ορμόνη τεστοστερόνη είναι ο πρώτος υπεύθυνος για την αύξηση του μεγέθους του προστάτη.... Περισσότερα »

5 τρόποι για να προσέχετε την υγεία σας και στη δουλειά5 τρόποι για να προσέχετε την υγεία σας και στη δουλειά

Ορισμένες αλλαγές στη διατροφή και τον τρόπο ζωής σας μπορούν να αποτρέψουν τον κίνδυνο εμφάνισης διαφόρων καρδιακών παθήσεων.... Περισσότερα »

Σύγχρονες μέθοδοι αντιμετώπισης των προβλημάτων της σπονδυλικής στήληςVideo - Σύγχρονες μέθοδοι αντιμετώπισης των προβλημάτων της σπονδυλικής στήλης

Οι παθήσεις της σπονδυλικής στήλης είναι συχνές σε όλες τις ηλικίες. Ο Διευθυντής του Τμήματος Παθήσεων Σπονδυλικής Στήλης του νοσοκομείου Υγεία Δρ. Γιάννης Καρνέζης αναφέρεται στα συχνά αυτά προβλήματα, ... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2018  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης