Το Βήμα του ΑσθενήΓενικές ΣυζητήσειςΠροσωπική Ιστορία

Φοβίες και χαμένος χρόνος

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 8626 επισκέπτες - 0 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

fzai
Μέλος

Δημοσίευση: 6 Δεκεμβρίου 2018

Aυτό που μπορεί να πάθει ο καθένας που έχει ασθενήσει, είναι να κρυφτεί σταδιακά πίσω από το πρόβλημά του και να συνηθίσει να μην δρα όπως θα έπρεπε αν δεν το είχε. Μου συνέβη και εμένα κάποτε και έχασα πολύτιμο χρόνο από την ζωή μου.

Με τον καιρό όμως είδα πως αυτό που μετράει, είναι να απαγκιστρώνεσαι σταδιακά από την ασθένειά σου και να απομακρύνεις τις φοβίες, κάνοντας όχι μόνο θετικές αλλά ρεαλιστικές σκέψεις.

Η πραγματικότητα σε καλεί διαρκώς να αυτοπροσδιοριστείς, να φτιάξεις τον προσωπικό σου χώρο, να ανασυνταχθείς.

Καλοδεχούμενο λοιπόν ότι και να έρθει αλλά να μην σε βρει απροετοίμαστο. Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Αν πρόκειται να γίνει καλύτερη η ζωή σου, αυτό έχει να κάνει με την ατομική σου δράση και προσπάθεια.

Μια προσπάθεια που σαφώς σχετίζεται με την απαγκίστρωση από τις φοβικές εμμονές.

• Απάντηση

Απαντήσεις

tired
Μέλος

#1 Δημοσίευση: 6 Δεκεμβρίου 2018

Μου έχει συμβεί και εμένα. Η λύση ήρθε από την συνεχή μελέτη που με βοήθησε σημαντικά να αποφύγω τις όποιες φοβικές εμμονές αλλά πάνω απ΄όλα με απομάκρυνε από τις ιδεοληψίες.

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Τα οφέλη του σεξ στην υγείαΤα οφέλη του σεξ στην υγεία

Ερευνες εντόπισαν συγκεκριμένα και εκπληκτικά οφέλη για την υγεία που προκύπτουν από την υγιή και δραστήρια σεξουαλική ζωή.... Περισσότερα »

Ξεδιψάστε υγιεινά και… απολαυστικάΞεδιψάστε υγιεινά και… απολαυστικά

Εκτός από το νερό υπάρχουν όμως και άλλοι τρόποι να ξεδιψάσουμε, και μάλιστα ενισχύοντας την υγεία μας με πολύτιμες βιταμίνες.... Περισσότερα »

Τα συναισθήματα του ταξιδιώτη που αποσυνδέεται από την τεχνολογίαΤα συναισθήματα του ταξιδιώτη που αποσυνδέεται από την τεχνολογία

Ερευνα εξέτασε πώς η ενασχόληση με τον μη ψηφιακό τουρισμό επηρέαζε τις ταξιδιωτικές εμπειρίες.... Περισσότερα »

Πώς να χαλαρώσετε στο σπίτι αν δεν πάτε διακοπέςΠώς να χαλαρώσετε στο σπίτι αν δεν πάτε διακοπές

Αν δεν πάτε διακοπές και έχετε άγχος δείτε τρόπους να διώξετε μακριά το στρες.... Περισσότερα »

Ρομποτική Χειρουργική στην ΟυρολογίαVideo - Ρομποτική Χειρουργική στην Ουρολογία

Ο Σταύρος Τυριτζής, Ουρολόγος, Επιστημονικός Συνεργάτης του ΥΓΕΙΑ μας ενημερώνει για τη Ρομποτική Χειρουργική στην Ουρολογία. Η ρομποτική χειρουργική είναι χειρουργική με ακρίβεια χιλιοστού, η οποία ... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2019  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης