Το Βήμα του ΑσθενήΓενικές ΣυζητήσειςΠροσωπική Ιστορία

Φοβίες και χαμένος χρόνος

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 8811 επισκέπτες - 0 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

fzai
Μέλος

Δημοσίευση: 6 Δεκεμβρίου 2018

Aυτό που μπορεί να πάθει ο καθένας που έχει ασθενήσει, είναι να κρυφτεί σταδιακά πίσω από το πρόβλημά του και να συνηθίσει να μην δρα όπως θα έπρεπε αν δεν το είχε. Μου συνέβη και εμένα κάποτε και έχασα πολύτιμο χρόνο από την ζωή μου.

Με τον καιρό όμως είδα πως αυτό που μετράει, είναι να απαγκιστρώνεσαι σταδιακά από την ασθένειά σου και να απομακρύνεις τις φοβίες, κάνοντας όχι μόνο θετικές αλλά ρεαλιστικές σκέψεις.

Η πραγματικότητα σε καλεί διαρκώς να αυτοπροσδιοριστείς, να φτιάξεις τον προσωπικό σου χώρο, να ανασυνταχθείς.

Καλοδεχούμενο λοιπόν ότι και να έρθει αλλά να μην σε βρει απροετοίμαστο. Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Αν πρόκειται να γίνει καλύτερη η ζωή σου, αυτό έχει να κάνει με την ατομική σου δράση και προσπάθεια.

Μια προσπάθεια που σαφώς σχετίζεται με την απαγκίστρωση από τις φοβικές εμμονές.

• Απάντηση

Απαντήσεις

tired
Μέλος

#1 Δημοσίευση: 6 Δεκεμβρίου 2018

Μου έχει συμβεί και εμένα. Η λύση ήρθε από την συνεχή μελέτη που με βοήθησε σημαντικά να αποφύγω τις όποιες φοβικές εμμονές αλλά πάνω απ΄όλα με απομάκρυνε από τις ιδεοληψίες.

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Πήρες αρκετή βιταμίνη Β σήμερα;Πήρες αρκετή βιταμίνη Β σήμερα;

Από κοβαλαμίνη πώς πάμε σήμερα; Γνωρίστε τις βιταμίνες Β και τα οφέλη τους.... Περισσότερα »

Καρκίνος του μαστού: Πώς πρέπει να αντιδρά το περιβάλλον της γυναίκας που νοσεί Καρκίνος του μαστού: Πώς πρέπει να αντιδρά το περιβάλλον της γυναίκας που νοσεί

Αν και πλέον η ασθένεια αυτή είναι θεραπεύσιμη, εξακολουθεί να αποτελεί μια επώδυνη κατάσταση για τη γυναίκα.... Περισσότερα »

Πώς θα διατηρήσετε υγιές το πεπτικό σας σύστημαΠώς θα διατηρήσετε υγιές το πεπτικό σας σύστημα

Απλές συμβουλές για να μην έχετε γαστρεντερικά προβλήματα.... Περισσότερα »

Πώς θα προστατεύσω τα νεφρά μουΠώς θα προστατεύσω τα νεφρά μου

Τι θα πρέπει να κάνω για να εμποδίσω την εμφάνιση νεφρικής βλάβης.... Περισσότερα »

Στερεοτακτική ακτινοθεραπεία σε καρκίνο του πνεύμοναVideo - Στερεοτακτική ακτινοθεραπεία σε καρκίνο του πνεύμονα

Η Σοφία Κοσμίδη, Αναπληρώτρια Διευθύντρια Κέντρου Ακτινοθεραπευτικής Ογκολογίας ΥΓΕΙΑ μας ενημερώνει για την Στερεοτακτική ακτινοθεραπεία σε πρώιμο στάδιο καρκίνο του πνεύμονα. Όταν το χειρουργείο ... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2019  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης
close

Ακολουθήστε το κανάλι μας στο YouTube