Το Βήμα του ΑσθενήΓενικές ΣυζητήσειςΠροσωπική Ιστορία

Η ζωή συνεχίζεται όταν η ασθένεια περνά

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 4145 επισκέπτες - 3 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

chr.pap
Μέλος

Δημοσίευση: 16 Ιανουαρίου 2019

Αυτό που συμβαίνει πολύ συχνά είναι να θεωρεί κανείς δεδομένη την υγεία και την φυσική του κατάσταση.

Εμένα μου συνέβη πριν από 28 χρόνια και κάτι, σε ηλικία 25 ετών, όταν η δραστηριότητά μου ήταν στο ζενίθ και το πάθος για την ζωή μεγάλο. Η προσγείωση ήταν απότομη και ένας άλλος κόσμος - άγνωστος - ανοιγόταν μπροστά μου. Το γεγονός ότι έπρεπε να αντιπαλέψεις μια ασθένεια σε αυτή την ηλικία δεν ήταν το πιο ευχάριστο πράγμα.

Το στενό περιβάλλον απομακρύνθηκε και όλοι λίγο - πολύ κοίταζαν από απόσταση. Μόνο οι γονείς συμπαραστάθηκαν πραγματικά, όμως υπερπροστατευτικά. Τα χρόνια πέρασαν, η ασθένεια καταλάγιασε και όλα διαγράφονταν θετικά. Μέχρι που χρειάστηκε κάποια στιγμή να κάνεις τον δέοντα απολογισμό και να δεις ποιοι πραγματικά είναι κοντά σου.

Αποτέλεσμα, ένας ή δύο το πολύ. Σε ηλικία 54 πλέον ετών αυτό που ζητάς είναι να μην σε ενοχλούν με τις περιττά σχόλια και απόψεις για μια ζωή που έχει αλλάξει κατά πολύ σε σχέση με εκείνα τα χρόνια. Η ενδοσκόπηση και η νέα αρχή γίνεται από το κάθε τι. Η ζωή δεν σταματά, σε καλεί να την ζήσεις. Μην τα παρατήσεις. Δεν αξίζει.

• Απάντηση

Απαντήσεις

tired
Μέλος

#1 Δημοσίευση: 16 Ιανουαρίου 2019

Η ζωή τελειώνει αν επιλέξεις να αποσυρθείς. Ακόμη και τότε όμως το σαράκι σε τρώει επειδή ουσιαστικά δεν έχεις ζήσει τίποτε.

• Απάντηση

fzai
Μέλος

#2 Δημοσίευση: 16 Ιανουαρίου 2019

Μπορεί να αποσυρθεί άραγε κανείς από την ζωή? Νομίζω πως δεν θα είχε το δικαίωμα να απαρνηθεί ένα τόσο μεγάλο δώρο που του προσφέρεται για ένα τόσο μικρό - απειροελάχιστο διάστημα.

• Απάντηση

tired
Μέλος

#3 Δημοσίευση: 18 Ιανουαρίου 2019

Όντως μονάκριβο δώρο που σου δίδεται μια και μόνο φορά!!

• Απάντηση

chr.pap
Μέλος

#4 Δημοσίευση: 21 Ιανουαρίου 2019

Πικρές μπορεί να είνια οι εμπειρίες, σημαντική η απουσία ανθρώπων, αξιόλογος όμως ο προσωπικός αγώνας. Για αυτόν και μόνο τον λόγο αξίζει να συνεχίσει κανείς με θάρρος και αξιοπρέπεια αλλά πάνω απ΄όλα μετρημένη σιωπή.

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Τα οφέλη του σεξ στην υγείαΤα οφέλη του σεξ στην υγεία

Ερευνες εντόπισαν συγκεκριμένα και εκπληκτικά οφέλη για την υγεία που προκύπτουν από την υγιή και δραστήρια σεξουαλική ζωή.... Περισσότερα »

5 κετο-φιλικά ντρέσιγκ για τη σαλάτα5 κετο-φιλικά ντρέσιγκ για τη σαλάτα

Αυτά που σας προτέινουμε έχουν 4 γραμμάρια υδατάνθρακες ανά μερίδα.... Περισσότερα »

Ξεδιψάστε υγιεινά και… απολαυστικάΞεδιψάστε υγιεινά και… απολαυστικά

Εκτός από το νερό υπάρχουν όμως και άλλοι τρόποι να ξεδιψάσουμε, και μάλιστα ενισχύοντας την υγεία μας με πολύτιμες βιταμίνες.... Περισσότερα »

Τα συναισθήματα του ταξιδιώτη που αποσυνδέεται από την τεχνολογίαΤα συναισθήματα του ταξιδιώτη που αποσυνδέεται από την τεχνολογία

Ερευνα εξέτασε πώς η ενασχόληση με τον μη ψηφιακό τουρισμό επηρέαζε τις ταξιδιωτικές εμπειρίες.... Περισσότερα »

Ρομποτική Χειρουργική στην ΟυρολογίαVideo - Ρομποτική Χειρουργική στην Ουρολογία

Ο Σταύρος Τυριτζής, Ουρολόγος, Επιστημονικός Συνεργάτης του ΥΓΕΙΑ μας ενημερώνει για τη Ρομποτική Χειρουργική στην Ουρολογία. Η ρομποτική χειρουργική είναι χειρουργική με ακρίβεια χιλιοστού, η οποία ... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2019  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης