Το Βήμα του ΑσθενήΓενικές ΣυζητήσειςΠροσωπική Ιστορία

Το πρόβλημα είναι μέσα μας

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 5868 επισκέπτες - 0 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

chr.pap
Μέλος

Δημοσίευση: 25 Ιανουαρίου 2019

Αφορά: Κατάθλιψη, Διαταραχές του ύπνου

Στην αρχή δεν δίνουμε σημασία στις παράξενες εκδηλώσεις του χαρακτήρα μας. Με τον καιρό όμως και καθώς αυτές πολλαπλασιάζονται, το καμπανάκι μας κρούει τον κώδωνα του κινδύνου. Μας φταίνε όλα, δεν μας καλύπτει τίποτε, η δράση της φαντασίας υποχωρεί και μαζί με αυτήν και σημαντικό μέρος του θάρρους που έχουμε επιδείξει μέχρι τώρα. Αισθανόμαστε άρρωστοι και ανεπαρκείς, φοβόμαστε το κάθε τι, απογοητευόμαστε με το παραμικρό.

Πρόκειται για σύγχυση και δημιουργία πανικού λόγω της επιδείνωσης των συνθηκών ζωής ή απλά μια ατολμία και ένα κενό στον χαρακτήρα μας που μας φέρνει σε αυτήν δυσάρεστη θέση? Είναι άραγε αναπόφευκτη η κατάληξη στην κατάθλιψη και την μόνιμη αγωνία?

Οι αιτίες είναι πολλές. Πάνω απ΄όλα όμως, η βασικότερη έχει να κάνει με το ότι δεν συζητάμε με τον εαυτό μας, έχουμε χάσει την επαφή με τις πράξεις μας, με την ίδια μας την σκέψη. Πιστεύω πως θα έπρεπε κάποτε να κάνουμε ένα μικρό διάλλειμμα. Να σκεφθούμε που βρισκόμαστε, να κάνουμε ένα πρώτο απολογισμό, να θυμηθούμε τον ξεχασμένο εαυτό μας. Αν αυτό γίνει πραγματικά, έχουμε πολλές πιθανότητες να συνέλθουμε. Αν όχι, θα κάνουμε πάλι βήματα οπισθοχώρησης.

• Απάντηση

Απαντήσεις

tired
Μέλος

#1 Δημοσίευση: 25 Ιανουαρίου 2019

O εαυτός μας είναι εδώ και δεν έλειψε ποτέ. Είναι ο μόνος που μας συντροφεύει σε κάθε δύσκολη ή εύκολη στιγμή της ζωής.

Σε αυτόν θα απευθυνθούμε σαν νοιώσουμε απειλή. Αυτόν θα θωρακίσουμε όταν αισθανθούμε ότι είναι ευάλωτος. Με οδηγό την ψυχή, μπορούμε πάντα να οικοδομούμε τον εσωτερικό μας κόμσο και να ρυθμίζουμε την συμπεριφορά μας.

• Απάντηση

fzai
Μέλος

#2 Δημοσίευση: 25 Ιανουαρίου 2019

Καλημέρα σε όλους!

Τα θετικά στην συμπεριφορά φαίνονται από την εμπιστοσύνη στον εαυτό μας. Στην ηρεμία και την γαλήνη στο πρόσωπό μας. Κάθε τι άλλο παραπέμπει σε εσωτερική δυσλειτουργία και αστάθεια.

Ας συζητάμε πιο συχνά με τον εαυτό μας για να δούμε που βρισκόμαστε.

• Απάντηση

tired
Μέλος

#3 Δημοσίευση: 29 Ιανουαρίου 2019

Δεν μας εγκαταλείπει ο εαυτός μας παρά μόνο αν το αποφασίσουμε εμείς. Γιατί πάντα υπάρχει πιθανότητα να ισχύει η χαρακτηριστική φράση που λέμε ”είμαστε η σκιά του εαυτού μας”.

• Απάντηση

μαιρη43
Μέλος

#4 Δημοσίευση: 31 Ιανουαρίου 2019

Η συζήτηση με τον εαυτό μας είναι το καλύτερο που μπορεί να γίνει όποτε καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε δύσκολες καταστάσεις ή να διαχειριστούμε σοβαρά προβλήματα.

Μόνο εκεί βρίσκεται η λύση αναφορικά με το πως θα κινηθούμε στο μέλλον.

• Απάντηση

ΚΙΚΙΚΑ
Μέλος

#5 Δημοσίευση: 17 Απριλίου 2019

To θέμα είναι ότι ο κάθε άνθρωπος ανάλογα με τα ενδιαφέροντα του,το επάγγελμα του και την προσωπικότητα του κάνει τον απολογισμό του με το δικο του τρόπο.Εγω σαν νοικοκυρά πάντα όταν μαγειρευα το φαγητό μου σκεφτόμουν τι θα μαγειρέψω αύριο ή μεθαύριο,ο απολογισμός των πράξεων πολλές φορές είναι ένα μενού.
Το θέμα είναι ότι δεν κάνω τον απολογισμό μου νύχτα , υποβιβάζεται έτσι η ποιότητα της ζωής μου και ο προγραμματισμός για το αύριο.Η πεποίθηση επαγγελματιων στην υγεία το τι είναι υγειες όταν κρίνεται βάση των δικών τους αναγκών παρακαπτωντας την κανονικοτητα και τις αναπτυγμενες ικανοτητες που προκειπτουν πχ αναπηριαέχουμε κακοποιηση της ποιότητας της ζωης του ασθενή.Απολογισμος παραπλευρων απωλειών...Θα συμπορευτω και θα εκφράσω τον τρόπο που λειτουργούν οι ενοχές των γιατρών.Παιρνουμε ασθενή όλοι μαζί τον κακοποιουμαι και κάνουμε ένα ταμείο βάση των ενοχών μας βάζουμε λεφτα για την δημιουργία νέου γιατρού.Συνεχιζουμε κακοποιουμαι τον ασθενή με ανταπόδοση του χρήματος δηλαδή το προσωπικό όφελος μέσω των προβλημάτων τις υγείας που δημιουργούμε.Με σκοπό να χουμε ένα από κουμπί των παραβάσεων.Και να φτιάξουμε μία ίδια προσωπικότητα με μας να τον ενοχοποιησουμε και να του πούμε ήταν το μετά του.Μετα άμα σκοτώσουνε τον ασθενή λέγεται ανθρωποθυσία.Πως λειτουργούν με αυταπαρνηση χαχα

• Απάντηση

ΚΙΚΙΚΑ
Μέλος

#6 Δημοσίευση: 17 Απριλίου 2019

Κάποτε σε ένα ταξίδι μου στην γαλλία , συγκεκριμένα στο παρισι συνταξιδιωτες μου γιατροί,ψυχιατρος ορθοπεδικός φυσικόθεραπευτρια ,ένας τραγουδιστής,ενα ομοφυλλοφυλο ζευγάρι,μια καθηγήτρια μία μητέρα με ένα υιοθετημένο παιδί.Εγω τότε ήμουν δεκαεννιά χρονών και περιεργαζομουν τον ψυχιάτρο...οι γιατροί πήγαιναν στα ιατρικα τους συνέδρια και εμείς σε πολυκαταστήματα ...πήγαμε όλοι μαζί στο καμπαρέ στο λουβρο και στην disneyland...OTαν επιστρεφάμε απέκλεισαν το αεροδρόμιο λόγω φόβου βόμβας ,υπήρχε μία εγκαταλειμμένη βαλίτσα.Εγω ήμουν από τις πρώτες που μπήκαν μέσα στο αεροδρόμιο και συναντηθηκα με έναν άντρα από την αντιτρομοκρατική έμεινα ακουνητη μπροστά του επί τρία λεπτά και κάναμε τον πόνο τον γιατρών ...Το καλύτερο σεξ εξαποστασεως...Οσαν την Αλικήστη χώρα των θαυμάτων.Εμεινα ακούνητη στην θέα του κουκουλοφόρου είδα σε μεγένθυση το πρόσωπο του με μάγευαν τα μάτια του..Μόλις γυρισε το κεφάλι του μπόρεσα και κουνηθηκα.Ο καημένος ο ψυχίατρος δεν μπορούσε να μιλήσει την γυναίκα του σε όλο το ταξίδι ,μουφα η ενδιασταση σχέση.Ο διάσημος τραγουδιστής έκανε αφωνία και δεν μας είπε ούτε ένα τραγούδι.Ολοι ειμασταν σαν φτωχοί και φορουσαμε σχεδόν κάθε μέρα τα ίδια ρούχα καθώς όλοι είχαμε στις βαλίτσες μας ελαφριά ρούχα μα το παρίσι ήταν πιο κρύο αποτι προσμέναμε....Καταλήξαμε όλοι επί μία βδομάδα να φοράμε τα ίδια ρούχα και πλυνάμε όλοι στο χέρι τα μοναδικά μας πουλόβερ στο νεροχυτη του μπάνιου του ξενοδοχείου...βιτ βιτ αυτό μου έδωσε ο άντρας της αντιτρομοκρατικής γρήγορα γρήγορα...

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Καλοκαιρινές δραστηριότητες για να κάψετε θερμίδεςΚαλοκαιρινές δραστηριότητες για να κάψετε θερμίδες

Ποιες είναι οι δραστηριότητες άθλησης που μας βοηθούν αποτελεσματικά το καλοκαίρι... Περισσότερα »

Συναισθηματικό φαγητό: Πώς θα το σταματήσω;Συναισθηματικό φαγητό: Πώς θα το σταματήσω;

Με ποιους τρόπους μπορούνε να φτιάξουμε την διάθεσή μας και να μην το ρίχνουμε στο φαγητό... Περισσότερα »

Οι παρενέργειες της χημειοθεραπείαςΟι παρενέργειες της χημειοθεραπείας

Οι ανεπιθύμητες παρενέργειες από την χημειοθεραπεία αλλάζουν την ζωή του ασθενούς... Περισσότερα »

Τα ταξίδια προσφέρουν 6 οφέλη στην υγείαΤα ταξίδια προσφέρουν 6 οφέλη στην υγεία

Το ταξίδι βοηθά σποτελεσματικά στην σωματική και ψυχική υγεία.... Περισσότερα »

Σύγχρονη αντιμετώπιση των παθήσεων των Ενδοκρινών αδένων του Θυρεοειδούς, των Παραθυρεοειδών και των ΕπινεφριδίωνVideo - Σύγχρονη αντιμετώπιση των παθήσεων των Ενδοκρινών αδένων του Θυρεοειδούς, των Παραθυρεοειδών και των Επινεφριδίων

Ο Διευθυντής Χειρουργικής Κλινικής του Ομίλου ΥΓΕΙΑ, Δημήτριος Λινός μας αναλύει τη σύγχρονη αντιμετώπιση των παθήσεων των Ενδοκρινών αδένων του Θυρεοειδούς, των Παραθυρεοειδών και των Επινεφριδίων. Η ... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2019  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης