Το Βήμα του ΑσθενήΓενικές ΣυζητήσειςΠροσωπική Ιστορία

Πίστη και δύναμη για το αύριο

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 6634 επισκέπτες - 0 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

fzai
Μέλος

Δημοσίευση: 3 Μαΐου 2019

Αφορά: Χρόνιος Πόνος, Χρόνια Κόπωση, Κατάθλιψη

Πρέπει να πιστέψει κανείς πως μπορεί να τα καταφέρει αλλιώς απειλείται από μια μόνιμη φοβία ότι δεν μπορεί μόνος του να τα βγάλει πέρα, μια ανασφάλεια που τον κατακτά και του κόβει τον δρόμο. Κάποτε όταν ασθένησα, ένοιωσα το έδαφος να χάνεται κάτω από τα πόδια μου, αισθάνθηκα να μην έχω αποθέματα δυνάμεων για να αντιμετωπίσω το πρόβλημα υγείας που μου παρουσιάστηκε. Με τον καιρό όμως και μιας και η θεραπεία έπιασε, οχυρώθηκα πίσω από το πρόβλημά μου, μη αξιοποιώντας στο παραμικρό τις δυνατότητας αφύπνισης.Μ ελίγα λόγια το πρόβλημά μιυ έγινε σημαία, περιμένοντας άραγε από ποιον να μου αλλάξει αυτή την αντίληψη?

Λες και περίμενα το επόμενο χτύπημα, λες και όλη η ζωή ήταν το πρόβλημά μου, αφέθηκα στην αντιμετώπιση των παρενεργειών του. Μοιραία αυτό προκάλεσε νωθρότητα και αδράνεια, με τα αντανακλαστικά να ενεργοποιούνται μόνο όταν η ασθένεια ξυπνούσε. Η ζωή έχασε σταδιακά το ενδιαφέρον της, η μόνιμη σκέψη ήταν να αποφεύγω τις δυσκολίες και κακοτοπιές της καθημερινότητας και αυτό ήταν όλο. Μετά από κάποια χρόνια που μπήκα και πάλι δυναμικά στο προσκήνιο ένοιωσα ότι κανείς δεν σε περίμενε, ούτε καν οι οικείοι σου. Η πίστη στις δυνατότητές μου άργησε να έρθει, τουναντίον ότι και να έκανα, περιβαλλόταν από ένα δίχτυ ανασφάλειας και έλλειψης εμπιστοσύνης στον εαυτό μου.

Τι συνάγεται από όλα αυτά? Ότι δεν πρέπει κανείς να μεμψιμοιρεί και να χτίζει πολιτείες στην άμμο. Τα χρόνια περνούν σα νερό και αυτό που μένει, είναι να εμπλουτίζει κανείς συνεχώς τις γνώσεις του αλλά και να μην χάνει λεπτό που να μην δημιουργεί. Δύσκολη υπόθεση αλλά αναγκαία. Η δε πίστη στον εαυτό μας δεν είναι παρά ο κανόνας και ο οδηγός για να πορευτούμε με ασφάλεια. Τα κενά που δεν αναπληρώνονται, είναι που δημιουργούν την ανασφάλεια. Κατά τα λοιπά, το να τακτοποιήσει κανείς τις υποθέσεις του παρελθόντος αποτελεί ένα ακόμη σημαντικό βήμα. Κάποτε πρέπει να σπρώξουμε τον εαυτό μας σε δράση. Με δύναμη και πίστη σε αυτόν.

• Απάντηση

Απαντήσεις

tired
Μέλος

#1 Δημοσίευση: 3 Μαΐου 2019

Αποφεύγοντας να αναπληρώνει κανείς τα κενά, συστηρεί μια νοσηρή κατάσταση αλλά πάνω απ΄όλα ανασφάλεια. Δεν υπάρχει κάτι στην ζωή που να μην μπορείς να το μάθεις - έστω και αν αισθάνεσαι πως έχεις καθυστερήσει. Η ζωή είναι μια διαρκής εμπειρία μέσω της τριβής με πράγματα που δεν ξέρεις αλλά που πρέπει να μάθεις.

• Απάντηση

μαιρη43
Μέλος

#2 Δημοσίευση: 3 Μαΐου 2019

Καίριο θέμα συζήτησης το σημερινό, τόσο για την δύναμη όσο και για την ανασφάλεια.

Πιατεύω πως όλα είναι ζήτημα θέλησης και οικειοθελούς πρωτοβουλίας για να αλλάξουν τα ισχύοντα δεδομένα.

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Τι να κάνω για την αύξηση του βάρους στην εμμηνόπαυσηΤι να κάνω για την αύξηση του βάρους στην εμμηνόπαυση

Το λίπος γύρω από τη μέση αποτελεί μεταβολικό κίνδυνο υγείας αφού έχει συσχετισθεί με αυξημένο κίνδυνο καρδιαγγειακών συμβαμάτων.... Περισσότερα »

H γλυκιά ιστορία της σοκολάταςH γλυκιά ιστορία της σοκολάτας

Ενώ κάποτε ήταν προνόμιο των λίγων, τώρα είναι μία προσβάσιμη και υγιεινή λιχουδιά.... Περισσότερα »

Αγκυλοποιητική σπονδυλίτιδα: Συμβουλές για το γραφείοΑγκυλοποιητική σπονδυλίτιδα: Συμβουλές για το γραφείο

Πώς θα γίνει ευκολότερη η εργασιακή σας ημέρα αν πάσχετε από την πάθηση.... Περισσότερα »

Παραϋπνίες: Οι περίεργες συμπεριφορές στον ύπνοΠαραϋπνίες: Οι περίεργες συμπεριφορές στον ύπνο

Έχεις ξυπνήσει ουρλιάζοντας ή τρομαγμένος μετά από κάποιο εφιαλτικό όνειρο; Τι άλλο παράξενο μπορεί να κάνει κάποιος όταν κοιμάται.... Περισσότερα »

Ολιγομεταστατικός καρκίνοςVideo - Ολιγομεταστατικός καρκίνος

Οι ασθενείς με ολιγομεταστατικό καρκίνο, δηλαδή με μικρό αριθμό μεταστάσεων (έως 3 -5) έχουν την δυνατότητα για πολύ καλύτερα αποτελέσματα, όταν στην φαρμακευτική τους αντιμετώπιση προστίθενται και ριζικές ... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2019  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης
close

Ακολουθήστε το κανάλι μας στο YouTube