Το Βήμα του ΑσθενήΓενικές ΣυζητήσειςΠροσωπική Ιστορία

Η ζωή μετά τη μεταμόσχευση. Η δική μου προσωπική ιστορία

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 17845 επισκέπτες - 0 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

ΕΛ.ΚΑΡΑΜΠΗ
Μέλος

Δημοσίευση: 30 Ιανουαρίου 2020

Αφορά: Νεφροπάθεια

Με λένε Έλενα Καραμπή...ειμαι μεταμοσχευμένη 28 συναπτά έτη με το δώρο ζωής από τη μητέρα μου...
Παρουσιάστηκε ραγδαία η νόσος στα 24.5 χρόνια μου... Χρόνια νεφρική ανεπάρκεια τελικού σταδίου... 1 χρόνο πριν πάθαινα ουρολοιμώξεις καθε βδομάδα στο γιατρό αντιβιώσεις συνέχεια...και χαμηλές πιεσεις.
Δεν εδωσα σημασια γιατι δούλευα 12ωρα και το έριχνα στο άγχος και στη πίεση της καθημερινότητας...
Ωσπου μια μέρα είχα μια κρίση απο οτι φάνηκε αργότερα αυξημένο καλίο (10) κρεατινινη (12) ουρια (300) κλπ.
Βρέθηκα στο Τζάνειο Νοσοκομείο Πειραιώς σε πολύ άσχημη κατάστασή.
Το αποτέλεσμα σκληρό και για μένα που είχα άγνοια, σοκαριστικό...δεν ειχα ιδεα τι ειναι η νεφρική ανεπάρκεια και η μεταμόσχευση, πολλές πληροφορίες γύρω απο την ασθένεια, που τότε μου φαινόντουσαν βουνό...μου πέρασαν υποκλείδιο καθετήρα και μπήκα στο τεχνητό νεφρό (μήχανημα αιμόκ/ρσης) άμεσα. Η μητέρα μου δηλώσε εξ’αρχης οτι θέλει να μου δωρίσει το νεφρό της.
Η μεταμόσχευση ήρθε στους 6 μηνες καθως υπήρχαν πολλά θέματα στην αιμοκάθαρση.
Τίποτα δεν ήρθε εύκολα σε αυτά τα 28 χρόνια...ολα δυσκολα. Η ανοσοκαταστολή, σε κρατάει μακρια απο το μηχάνημα αλλα οι λοιμώξεις καραδοκούν παντα...
Τα προβλήματα που επιφέρει είναι το αντίτιμο για μια ζωή φυσιολογική.
Η αιτία που σκέφτηκα να κανω την ομαδα «Δωρεά οργάνων Δώρο ζωής» ηταν για να μοιραστώ την εμπειρία μου και να βοηθήσω συνασθενεις να αναγνωρίσουν τα συμπτώματα , να προφυλάξουν τα πολύτιμα αυτα φίλτρα, και να ενημερώνω για τη πορεία εξελιξης της νόσου...πάντα με γνώμονα τις συμβουλες και γνωσεις μεταμοσχευτων και νεφρολογων γιατρών.
Ευχαριστώ τη μητέρα μου που μου έδωσε τη δυνατοτητα να ζήσω ξανά και το Επιτελείο γιατρών του Γ.Ν.ΛΑΙΚΟΥ που με στήριξαν και με στηρίζουν....
Καθώς ευχαριστω και τον φίλο και συνασθενή Παντελή Χατζή για το καλεσμα στη διαχείριση και για τη πολύ καλή μας συνεργασία στην ομάδα «Νεφροπαθείς και μεταμοσχευμένοι Ελλάδας».

• Απάντηση

Απαντήσεις

Διαχειριστής
Διαχειριστής

#1 Δημοσίευση: 30 Ιανουαρίου 2020

Αγαπητή κα Καραμπή

καλημέρα σας!

Η ιστορία σας διδάσκει πολλά στους επισκέπτες και τα μέλη του Βήματος αλλά και στους συνασθενείς σας. Ανεβήκατε Γολγοθά και δικαίως στην αρχή σας φαίνονταν όλα βουνό. Πάντα όμως υπάρχει η ακτίδα φωτός που χαρίζει αισιοδοξία στην ζωή. Είστε δυνατή και τα καταφέρατε. Είναι σίγουρο πως θα πάνε όλα καλά.

Μπράβο σας για την ομάδα που δημιουργήσατε. Ενημερώστε περαιτέρω τους αναγνώστες μας για τους στόχους και τους σκοπούς της. Θα είναι πολύ χρήσιμο.

• Απάντηση

stellaa
Μέλος

#2 Δημοσίευση: 30 Ιανουαρίου 2020

Ένα μεγάλο ευχαριστώ κι από μένα για την αισιοδοξία που μεταδίδεις με το μήνυμά σου. Εμείς μάθαμε για το θέμα της Χρόνιας Νεφρικής Ανεπάρκειας ξαφνικά όταν πριν τέσσερα χρόνια ο σύζυγός μου τραυματίστηκε πολύ σοβαρά σε τροχαίο ατύχημα και χρειάστηκε να εισαχθεί στο νοσοκομείο για κρανιοεγκεφαλική κάκωση και στις απεικονιστικές εξετάσεις που έγιναν ανακαλύφθηκε ότι είχε Πολυκυστική Νόσο των Νεφρών που μέχρι τότε αγνοούσαμε πλήρως ότι υπήρχε. Μέχρι τότε δεν έδινε ιδιαίτερα συμπτώματα παρά μόνο μικρή αύξηση της πίεσης του αίματος αλλά όχι σταθερή. Οι αιματολογικές εξετάσεις πριν το ατύχημα δεν μαρτυρούσαν καμία νεφρική βλάβη. Χρειάστηκε πολλή ενημέρωση που την είχαμε αφειδώς από τον νεφρολόγο που συμβουλευόμασταν πριν την ένταξη στην Αιμοκάθαρση.
Ο τραυματισμός όμως και η σηψαιμία που έπαθε μέσα στο νοσοκομείο λόγω των τραυμάτων επιδείνωσαν ραγδαία τη νεφρική λειτουργία και αναγκάστηκε να υποβληθεί σε τέσσερις αιμοκαθάρσεις στη διάρκεια της νοσηλείας του για να επιστρέψει η νεφρική νόσος στο 4ο στάδιο. Αυτή την φάση με πολύ μεγάλο αγώνα καταφέραμε να την παρατείνουμε για τρία χρόνια για να ξεκινήσει τελικά αιμοκάθαρση τον Μάιο του 2019.
Τον χρόνο που μας πέρασε ξεκίνησε και ο προμεταμοσχευτικός έλεγχος. Εγώ αποκλείστηκα ως υποψήφια δωρήτρια, λόγω αυτοάνοσου και ιδιοπαθούς υπέρτασης. Ωστόσο κρατάμε το ηθικό ψηλά, δεν το βάζουμε κάτω.
Μας δίνεις δύναμη και σε ευχαριστούμε πάρα πολύ.

• Απάντηση

efi4
Μέλος

#3 Δημοσίευση: 30 Ιανουαρίου 2020

ΕΛ.ΚΑΡΑΜΠΗ και stellaa. Είστε και οι δύο φανταστικές!

Οι τόσο δύσκολες καταστάσεις σε κάνουν ποιο δυνατό αν και με ευαίσθητη υγεία. Αλλά όταν μπορούμε και μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας είναι σαν να ελαφραίνει το φορτίο. Καλή δύναμη σε όλους εύχομαι.

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Στους 43 οι νεκροί από κορωνοϊό - 56 νέα κρούσματα [γράφημα]Στους 43 οι νεκροί από κορωνοϊό - 56 νέα κρούσματα [γράφημα]

Να μείνουμε στο καλό σενάριο, τηρώντας τις προβλεπόμενες οδηγίες, τόνισε ο καθηγητής Σωτήρης Τσιόδρας, λέγοντας πως βρισκόμαστε σε φάση βραδείας μετάδοσης.... Περισσότερα »

ΜΕΘ : Αγώνας δρόμου για την αύξησή τουςΜΕΘ : Αγώνας δρόμου για την αύξησή τους

Σε πυρετό το υπουργείο Υγείας, για να εξασφαλίσει τις υποδομές, τα υλικά και τον εξοπλισμό που απαιτούνται για την αντιμετώπιση της επιδημίας... Περισσότερα »

Οι 19 περιοχές που αντιστέκονται στον κορωνοϊόΟι 19 περιοχές που αντιστέκονται στον κορωνοϊό

Πώς διαμορφώνεται ο επιδημιολογικός χάρτης, έπειτα από την έκδοση της τελευταίας έκθεσης του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας.... Περισσότερα »

Τι πρέπει να τρώει η έγκυοςΤι πρέπει να τρώει η έγκυος

Προτεραιότητα στη διατροφή της πρέπει να είναι οι τροφές που είναι πλούσιες σε σίδηρο.... Περισσότερα »

Πέντε διατροφικές συστάσεις κατά την παραμονή στο σπίτι λόγω κοροναϊούVideo - Πέντε διατροφικές συστάσεις κατά την παραμονή στο σπίτι λόγω κοροναϊού

"Ζούμε πρωτόγνωρες καταστάσεις", τονίζει ο Διαιτολόγος -Διατροφολόγος, Δρ Αναστάσιος Παπαλαζάρου. Ζωτικής σημασίας η σύσταση "Μένουμε σπίτι", όμως με προσοχή στην διατροφή για την αποφυγή περιττού ... Δείτε το video

Προβολή
© iatronet.gr 1999-2019  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης