Η ζωή μετά τη μεταμόσχευση. Η δική μου προσωπική ιστορία

Με λένε Έλενα Καραμπή...ειμαι μεταμοσχευμένη 28 συναπτά έτη με το δώρο ζωής από τη μητέρα μου...Παρουσιάστηκε ραγδαία η νόσος στα 24.5 χρόνια μου...

Πέμπτη, 30 Ιανουαρίου 2020, 00:18
ΕΛ.ΚΑΡΑΜΠΗ

Με λένε Έλενα Καραμπή...ειμαι μεταμοσχευμένη 28 συναπτά έτη με το δώρο ζωής από τη μητέρα μου...
Παρουσιάστηκε ραγδαία η νόσος στα 24.5 χρόνια μου... Χρόνια νεφρική ανεπάρκεια τελικού σταδίου... 1 χρόνο πριν πάθαινα ουρολοιμώξεις καθε βδομάδα στο γιατρό αντιβιώσεις συνέχεια...και χαμηλές πιεσεις.
Δεν εδωσα σημασια γιατι δούλευα 12ωρα και το έριχνα στο άγχος και στη πίεση της καθημερινότητας...
Ωσπου μια μέρα είχα μια κρίση απο οτι φάνηκε αργότερα αυξημένο καλίο (10) κρεατινινη (12) ουρια (300) κλπ.
Βρέθηκα στο Τζάνειο Νοσοκομείο Πειραιώς σε πολύ άσχημη κατάστασή.
Το αποτέλεσμα σκληρό και για μένα που είχα άγνοια, σοκαριστικό...δεν ειχα ιδεα τι ειναι η νεφρική ανεπάρκεια και η μεταμόσχευση, πολλές πληροφορίες γύρω απο την ασθένεια, που τότε μου φαινόντουσαν βουνό...μου πέρασαν υποκλείδιο καθετήρα και μπήκα στο τεχνητό νεφρό (μήχανημα αιμόκ/ρσης) άμεσα. Η μητέρα μου δηλώσε εξ’αρχης οτι θέλει να μου δωρίσει το νεφρό της.
Η μεταμόσχευση ήρθε στους 6 μηνες καθως υπήρχαν πολλά θέματα στην αιμοκάθαρση.
Τίποτα δεν ήρθε εύκολα σε αυτά τα 28 χρόνια...ολα δυσκολα. Η ανοσοκαταστολή, σε κρατάει μακρια απο το μηχάνημα αλλα οι λοιμώξεις καραδοκούν παντα...
Τα προβλήματα που επιφέρει είναι το αντίτιμο για μια ζωή φυσιολογική.
Η αιτία που σκέφτηκα να κανω την ομαδα «Δωρεά οργάνων Δώρο ζωής» ηταν για να μοιραστώ την εμπειρία μου και να βοηθήσω συνασθενεις να αναγνωρίσουν τα συμπτώματα , να προφυλάξουν τα πολύτιμα αυτα φίλτρα, και να ενημερώνω για τη πορεία εξελιξης της νόσου...πάντα με γνώμονα τις συμβουλες και γνωσεις μεταμοσχευτων και νεφρολογων γιατρών.
Ευχαριστώ τη μητέρα μου που μου έδωσε τη δυνατοτητα να ζήσω ξανά και το Επιτελείο γιατρών του Γ.Ν.ΛΑΙΚΟΥ που με στήριξαν και με στηρίζουν....
Καθώς ευχαριστω και τον φίλο και συνασθενή Παντελή Χατζή για το καλεσμα στη διαχείριση και για τη πολύ καλή μας συνεργασία στην ομάδα «Νεφροπαθείς και μεταμοσχευμένοι Ελλάδας».

ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ