Το Βήμα του ΑσθενήΓενικές ΣυζητήσειςΠροσωπική Ιστορία

Μια καινούργια μέρα

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 7830 επισκέπτες - 0 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

fzai
Μέλος

Δημοσίευση: 28 Φεβρουαρίου 2020

Εδώ και 30 χρόνια βρίσκομαι υπό θεραπευτική αγωγή για την αντιμετώπιση ηπατικής νόσου. Όλα αυτά τα χρόνια ο οργανισμός μου αντέδρασε θετικά στην φαρμακευτική αγωγή και σχεδόν καμία φορά δεν υποτροπίασε η ασθένειά μου.

Το ηθικό όλα αυτά τα χρόνια ήταν ακμαίο και η ζωή κυλούσε σε καλούς ρυθμούς. Το πρόβλημα ξεκινά τώρα στα 55 μου όπου αρχίζω να κουράζομαι σε πολλά πράγματα συν του γεγονότος ότι μετά από τόσα χρόνια αναγκάζομαι να αλλάξω γιατρό.

Μέχρι τώρα επαναπαυόμουν στον θεράποντα ιατρό μου και δεν έκανα καμία αρνητική σκέψη. Τώρα τα πράγματα αλλάζουν. Όχι γιατί ο νέος γιατρός που βρήκα δεν είναι καλός αλλά επειδή κυρίως στην ζωή μου αλλάζουν τα πάντα.

Ακόμη και αυτοί από το οικογενειακό περιβάλλον που ήταν δίπλα μου, είτε άλλαξαν, είτε μεγάλωσαν, είτε ξέχασαν το ίδιο μου το πρόβλημα. Μεγαλώνοντας και εγώ κατάλαβα πως κάπου υπήρχε και κάποιας μορφής ”βόλεμα” από μεριάς μου, καθώς μάλλον ζητούσα πάντα δεκανίκια.

Η ζωή μου βέβαια αμέσως μετά την εκδήλωση του προβλήματος υγείας μου το 1990 δεν ήταν εύκολη - τουναντίον τα προβλήματα αυξάνονταν με το καιρό και συσσωρεύονταν. Το μόνο θετικό απ΄όλα είναι το ότι έστω και αργά κατάλαβα ότι πρέπει να στηριχθώ στα δικά μου πόδια, πως εντός του ανθρώπου υπάρχουν ανεξάντλητες δυνάμεις.

Η νέα αρχή κρίνεται πλέον απαραίτητη. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον οργανισμό σου λοιπόν που άντεξε τόσα χρόνια, στους οικείους που υπέφεραν μαζί σου - σε αυτούς που ζουν και αυτούς που χάθηκαν - ένα μεγάλο Βήμα προς τα εμπρός και μια καινούργια μέρα ξημερώνει.

Ποτέ δεν παραμένουμε ίδιοι, ακόμη και αν θεωρούμε ότι αυτή είναι η καθιερωμένη πόρευση στην ζωή. Μόνο που για καλή μας τύχη, η ίδια αυτή ζωή έρχεται να μας διαψεύσει και να μας κάνει να κινητοποιηθούμε. Χωρίς πολύ σκέψη, κάντε το αποφασιστικό Βήμα προς το μέλλον.

• Απάντηση

Απαντήσεις

Διαχειριστής
Διαχειριστής

#1 Δημοσίευση: 28 Φεβρουαρίου 2020

Καλημέρα!

Ο απολογισμός και η ανασκόπηση στην ζωή μας είναι ότι καλύτερο μπορούμε να κάνουμε. Η εκδήλωση της ασθένειας σχετίζεται με πολλούς παράγοντες. Η νέα αρχή είναι το ήμισυ του παντός.

• Απάντηση

μαιρη43
Μέλος

#2 Δημοσίευση: 28 Φεβρουαρίου 2020

Καλημέρα και από μένα!

Αγαπητέ fzai

Είσαι πολύ τυχερός που στην διάρκεια όλων αυτών χρόνων δεν παρουσίασες υποτροπή. Αυτό και μόνο πρέπει να σου δίνει δύναμη για την συνέχεια.

Σε ότι αφορά την ηλικία, αυτό ποτέ κανείς δεν το απέφυγε. Ίσως μεγαλώνοντας, βλέπεις τα πράγματα αλλιώς. Που μπορεί να είναι και σωτήριο.

• Απάντηση

fzai
Μέλος

#3 Δημοσίευση: 28 Φεβρουαρίου 2020
Τροποποίηση: 28 Φεβρουαρίου 2020

Η νέα πόρευση είναι από ένα σημείο και μετά αναπόφευκτη. Πιάνοντας αυτά που σου ξέφυγαν ή αμέλησες, πορεύεσαι διαφορετικά αλλά πάνω απ΄όλα με άλλον αέρα. Οι αναμνήσεις πάντα συνοδεύουν αλλά ενίοτε πρέπει να κρατούνται μακριά....

• Απάντηση

tired
Μέλος

#4 Δημοσίευση: 28 Φεβρουαρίου 2020

Αρχική δημοσίευση #1:
Καλημέρα!Ο απολογισμός και η ανασκόπηση στην ζωή μας είναι ότι καλύτερο μπορούμε να κάνουμε. Η εκδήλωση της ασθένειας σχετίζεται με πολλούς παράγοντες. Η νέα αρχή είναι το ήμισυ του παντός. ...

Σωστά!

Η χαρά της ζωής για το καινούργιο είναι η γοητεία του διαφορετικού που σπά τα δεσμά της συνήθειας. Αρκεί να το θελήσεις!

• Απάντηση

μαιρη43
Μέλος

#5 Δημοσίευση: 28 Φεβρουαρίου 2020

Όλοι μας περνάμε δυσκολίες, αρκεί τις δυσκολίες αυτές να μην τις κάνουμε σημαία. Η σιωπή από ένα σημείο και μετά είναι δύναμη!

• Απάντηση

fzai
Μέλος

#6 Δημοσίευση: 28 Φεβρουαρίου 2020
Τροποποίηση: 28 Φεβρουαρίου 2020

Αρχική δημοσίευση #5:
Όλοι μας περνάμε δυσκολίες, αρκεί τις δυσκολίες αυτές να μην τις κάνουμε σημαία. Η σιωπή από ένα σημείο και μετά είναι δύναμη!...

Επειδή ποτέ δεν έκανα το πρόβλημά μου σημαία, αναζητώ τα σημεία εκείνα που χρειάστηκα δεκανίκια που τώρα δεν χρειάζομαι. Απλά κουράστηκα να μην ελπίζω στο διαφορετικό και αποφάσισα να το προσεγγίσω επί του πρακτέον....

Αναγεννώμαι από τις στάχτες του χρόνιου βολέματος και της πλασματικής σιγουριάς ότι όλα θα συνεχίζουν να κυλούν σε ”γνώριμους” ρυθμούς....

• Απάντηση

Διαχειριστής
Διαχειριστής

#7 Δημοσίευση: 28 Φεβρουαρίου 2020

Αρχική δημοσίευση #6:
Επειδή ποτέ δεν έκανα το πρόβλημά μου σημαία, αναζητώ τα σημεία εκείνα που χρειάστηκα δεκανίκια που τώρα δεν χρειάζομαι. Απλά κουράστηκα να μην ελπίζω στο διαφορετικό και αποφάσισα να το προσεγγίσω επί του πρακτέον....Αναγεννώμαι από τις στάχτες του χρόνιου βολέματος και της πλα...

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευτυχία από την αυτοκριτική και την αναγνώριση των λαθών! Ένας νέος κόσμος ξεπηδά στα ερείπια του παλιού. ”Κάλλιο αργά παρά ποτέ”, που λέει και ο λαός, και μακριά από το ”στερνή μου γνώση να σ΄ είχα πρώτα...”

• Απάντηση

ΕΛ.ΚΑΡΑΜΠΗ
Μέλος

#8 Δημοσίευση: 28 Φεβρουαρίου 2020

Δυστυχώς σε πολλούς έρχεται η στιγμή που πρέπει να αναθεωρήσουν και να δουν τις αντοχές και τις δυνάμεις τους Επαναπαυόμαστε με ένα γιατρό για τον α ή Β λόγο, αυτός ο γιατρός πρέπει να αποχωρήσει και να βρούμε κάποιον άλλον ,Θα πρέπει εμείς σαν ασθενείς να είμαστε σε επαγρύπνηση μέχρι να το ξανά εμπιστευτούμε... το νέο μας γιατρό... και να μπορέσουμε λίγο να χαλαρώσουμε οι ασθένειες οι χρονιές ,δυστυχως έχουν πολλά σκαμπανεβάσματα.
Όσο περνάνε τα χρόνια γινόμαστε πιο αδύναμοι, είτε γιατί έχουμε κουραστεί ψυχολογικά, είτε γιατί η νόσος κάνει υποτροπές ..αυτό που χρειάζεται είναι ψυχραιμία, αν δεν την έχουμε ακόμα τη ζητήσουμε από κάποιον ειδικό,και να έχουμε πάντα ένα γιατρό τον οποίο θα τον εμπιστευόμαστε πολύ πρώτα σαν άνθρωπο και μετά σαν επιστήμονα... ο γιατρός πρέπει να είναι φίλος εξομολογητής όσων αφορά την ασθένεια και να μας δίνουν την εντύπωση ενός οικείου προσώπου.. όλο αυτό βοηθάει στην όλη κατάσταση και στην πορεία της ασθένειας ,αυτό μου δίδαξε η πολύχρονη εμπειρία μου σε χρόνια πάθηση και με έχει βοηθήσει απίστευτα...

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σύνδεσμοι διαφημιζομένων

Σήμερα στο iatronet.gr

Μητσοτάκης: Δωρεάν μαστογραφίες ανά δύο έτη στις γυναίκες 49 και 50 ετώνΜητσοτάκης: Δωρεάν μαστογραφίες ανά δύο έτη στις γυναίκες 49 και 50 ετών

Τι ανέφερε ο πρωθυπουργός κατά τη συνάντησή του με έξι γυναίκες που νίκησαν τον καρκίνο του μαστού, μία που βρίσκεται στο στάδιο της θεραπείας και μία ... Περισσότερα »

Καφές και πράσινο τσάι ενδεχομένως προσθέτουν χρόνια σε ανθρώπους με διαβήτη τύπου 2Καφές και πράσινο τσάι ενδεχομένως προσθέτουν χρόνια σε ανθρώπους με διαβήτη τύπου 2

Τι έδειξε μελέτη σε 5.000 Ιάπωες, με μέση ηλικία τα 66 έτη και διαβήτη τύπου 2.... Περισσότερα »

Ελληνική μελέτη, με συμμετοχή Τσιόδρα: Πόσο διαρκεί η ανοσμία σε ασθενείς με CoViD-19Ελληνική μελέτη, με συμμετοχή Τσιόδρα: Πόσο διαρκεί η ανοσμία σε ασθενείς με CoViD-19

Συμμετείχαν 79 ασθενείς με ήπια έως μέτρια νόσο. Πώς αξιολογήθηκε η όσφρηση και η γεύση.... Περισσότερα »

Παράγοντες που συντηρούν το  πρόβλημα της ερωτικής επιθυμίας  στα ζευγάριαΠαράγοντες που συντηρούν το  πρόβλημα της ερωτικής επιθυμίας  στα ζευγάρια

Tο πιο συχνό πρόβλημα μετά από χρόνια συμβίωσης είναι η διαφορά στην ερωτική επιθυμία του ζευγαριού που οδηγεί σε ερωτική δυσπραγία.... Περισσότερα »

Νέα θεραπευτικά δεδομένα στην πολλαπλή σκλήρυνσηVideo - Νέα θεραπευτικά δεδομένα στην πολλαπλή σκλήρυνση

Η Μαρία Αναγνωστούλη Επίκουρη Καθηγήτρια Νευρολογίας, Υπεύθυνη Ερευνητικού Εργαστηρίου Ανοσογενετικής, 1ης Παν/κής Νευρολογικής Κλινικής, ΕΚΠΑ, Αιγινήτειο Νοσοκομείο επισημαίνει ότι σήμερα οι ειδικοί ... Δείτε το video

Προβολή
© iatronet.gr 1999-2020  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης
close

Ακολουθήστε το κανάλι μας στο YouTube