Πανδημία, απομόνωση και σκέψεις

Αυτές τις ημέρες μπορούμε να τις αξιοποιήσουμε θετικά για τον εαυτό μας και την καλλιέργειά του. Βλέπω πως δεν είναι και λίγοι αυτοί που ξοδεύουν τον...

Δευτέρα, 30 Μαρτίου 2020, 11:59
tired

Αυτές τις ημέρες μπορούμε να τις αξιοποιήσουμε θετικά για τον εαυτό μας και την καλλιέργειά του. Βλέπω πως δεν είναι και λίγοι αυτοί που ξοδεύουν τον χρόνο τους για να κανουν τις εκτιμήσεις τους αναφορικά με την εξέλιξη του κορωναιού όπως και όλοι εκείνοι που προβαίνουν σε συνομωσιολογίες για την αιτία της πανδημίας.

Από την πλευρά μου, προσπαθώ να κρατιέμαι ψύχραιμος γιατί πολλά ακούμε και βλέπουμε. Προτιμώ να διαβάζω τα βιβλία μου, να κάνω την αυτοκριτική μου αλλά πάνω απ΄όλα να προσέχω γιατί το αυτοάνοσο νόσημα που έχω θέλει πολύ προσοχή.

Θεωρώ όμως ότι μέχρι στιγμής η χώρα μας έιναι και λίγο τυχερή εις ότι αφορά την εξέλιξη της νόσου, συγκριτικά με τις άλλες ευρωπαικές χώρες. Ούτε που θέλω να σκεφτώ τι θα γινόταν αν είχαμε την τύχη της Ιταλίας ή Ισπανίας.

Θετική σκέψη λοιπόν αλλά πάνω απ΄όλα αισιοδοξία πως κάποια στιγμή το μαρτύριο θα τελειώσει.

ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ